אם תנסו לאתר את המקור להדלקת המדורות בל"ג בעומר, תמצאו את עצמכם נכנסים לסוגיה דתית לא ברורה. בין אם מדובר, כפי שמתארת המיתולוגיה, במדורות שנעשו להעברת מסרים בימי בר כוכבא או בכלל בהילולות במירון לזכרו של רבי שמעון בר יוחאי, דבר אחד ברור. אף אחד מהדמויות שהמנהג נקשר בהם, לא היה מודע להיקף הפגיעה האקולוגי של מנהג המדורות.
צילום ארכיון: עידו ארזצילום ארכיון: עידו ארז
צילום ארכיון: עידו ארז
(צילום ארכיון: עידו ארז)
סגן ראש עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין דווקא כן ער לנזק הזה. זוהי הסיבה שלקראת ל"ג בעומר הנוכחי הוא מוביל תוכנית מהפכנית להפחתת זיהום האוויר ממדורות ל"ג בעומר. עד כמה מהפכנית? הרסגור-הנדין שהוביל בהצלחה קמפיין איחוד מדורות בשנה שעברה, מבקש הפעם מילדי העיר ללכת צעד אחד אחורה בכל מה שקשור למדורות, ופשוט לוותר עליהם ולסגל מסורת קצת יותר בריאה עבור כולנו.
האמצעי? לקראת ל"ג בעומר, תחולק ערכה במתנה לכל שלוש או יותר כיתות גן או יסודי שיתאגדו לפעילות ל"ג בעומר ללא מדורות. הערכה כוללת מחצלת גדולה, סאג' להכנת פיתות בטאבון, מלקחיים ומערוכים, והיא רב פעמית ויכולה להישמר לשימוש חוזר. באגף הקיימות (הרסגור-הנדין מחזיק גם בתיק הקיימות), מציינים כי הפעילות האלטרנטיבית יכולה להיות מצעד עששיות, טיול פנסים, משחקי ספורט, מבוך, פיקניק אפס פסולת או כל פעילות אחרת שאינה כוללת הדלקת מדורות.
עילאי הרסגור הנדין | צילום: ליאור פילשטיינרעילאי הרסגור הנדין | צילום: ליאור פילשטיינר
עילאי הרסגור הנדין | צילום: ליאור פילשטיינר
(עילאי הרסגור הנדין | צילום: ליאור פילשטיינר)
בעירייה מציינים כי ועדי כיתות וגנים המעוניינים לקבל ערכה, מוזמנים להתארגן ולהירשם באגף הקיימות והחדשנות בכתובת הבאה: https://forms.gle/8ePkzqgRKbhXXPqNA.
סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הקיימות והחדשנות, עילאי הרסגור-הנדין אמר: "ל"ג בעומר הוא חג שילדים מאוד אוהבים, אבל כשבוחנים את הנזקים הכבדים הנגרמים כתוצאה מהדלקת המדורות ההמונית, ואת המסר החינוכי הבעייתי שמועבר באמצעות מנהג זה, המסקנה בעיניי היא ברורה: עלינו להפוך את ל"ג בעומר מחג הרס הסביבה לחג הקיימות.
"בקדנציה הקודמת עשינו מאמץ גדול לצמצום מספר המדורות, מהלך שהצליח אבל היה מבחינתי רק ההתחלה. כעת, לאחר התייעצות שנערכה עם ועדת איכות הסביבה וקבלת הערותיה, אנחנו ממשיכים ורותמים שוב את כפר סבא להובלת שינוי ארצי".
קרן שטרית באלי, רכזת קהילה ומנהיגות תושבים באגף הקיימות והחדשנות אמרה: "בכפר סבא התושבים והקהילה שותפים יחד עם העירייה בהובלת שינוי משמעותי בחגיגות ל"ג בעומר בעיר. אגפי עירייה שונים, בהובלת אגף הקיימות והחדשנות, מציעים דרכים אלטרנטיביות לחגוג. בתי ספר שוויתרו על מדורות ולקחו אחריות על הפעילות יזכו למופע חגיגי לכל קהילת בית הספר וועדי הורים של גנים וכיתות בודדות שהתאגדו לחגיגה משותפת יקבלו במתנה ערכה מדליקה ורב פעמית לבילוי בחוץ. שיהיה לכולנו ל"ג בעומר שמח, בטוח וסביבתי".