האונס באילת בחודש שעבר זעזע את המדינה. הרשת סערה, והפגנות זעם ותמיכה בנערה התקיימו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ.
1 צפייה בגלריה
מזרחי. "לפעמים מספיקה פעולה אחת כדי להציל חיים"
מזרחי. "לפעמים מספיקה פעולה אחת כדי להציל חיים"
מזרחי. "לפעמים מספיקה פעולה אחת כדי להציל חיים"
(צילום: אסף פרידמן)
קראו גם >>
האירוע יוצא הדופן לא השאיר אדיש גם את משה מזרחי, 49, הבעלים של "סאקורה, האקדמיה לאומנויות לחימה כפר סבא" ואב לחייל ולחיילת. הוא החליט לעשות מעשה והפציר בנערות להגיע לסדנאות הגנה עצמית בהדרכתו, בחינם.
"האונס באילת הדיר שינה מעיניי ברמה שלא הכרתי", סיפר השבוע ל'ידיעות השרון'. במודעה שפנתה להורים הוא כתב: "הורים יקרים, אתם מזועזעים, אני בטירוף מוחלט", "'אני פותח סדנת הגנה עצמית ללא עלות". הוא הוסיף כי "אתם חייבים את זה לבנות שלכם. ממש כפי שחובה ללמוד עזרה ראשונה. כי לפעמים מספיקה פעולה אחת כדי להציל חיים".
מזרחי פנה לנערות בגילים 14-18, והדרישה היתה גבוהה משציפה. עד כה הוא העביר שלוש סדנאות של שלושה מפגשים כל אחת, והיד עוד נטויה. לצד ביטוי ההערכה והפידבקים החיוביים, כך הוא מספר, נוצר גם לחץ הורי להרחבת מנעד הגילאים של המשתתפות: מצד אחד לנערות צעירות יותר, ומהצד השני גם לאלו שכבר חצו את גיל 18. גם עבורן, כך הוא מבטיח, יתקיימו סדנאות בחינם.
מה כוללת הסדנה?
"הסדנה מורכבת מכמה היבטים. בין היתר אנחנו לומדים את הפרופיל של התוקף, וכן את נושא המרחב האישי והשמירה עליו, בפן הפיזי וגם הווירטואלי. אחר כך עוברים לנקודות התורפה בגוף האדם, טכניקות של הגנה עצמית וטכניקות לחימה בסיסיות: תפיסות שיער, ידיים, חניקות. אני מתאים את קלות הביצוע לעובדה שמדובר בסדנה מוגבלת בזמן. אני גם מסביר על אמצעי ההגנה שקיימים בשוק, ועל חפצים שאפשר להיעזר בהם להגנה עצמית כמו מפתח, עט, תיק, מטרייה, מטען. בסוף עושים סקירה של חוק ההגנה העצמית".
מה החלק הכי מאתגר?
"העניין המנטלי. קשה לבצע שינוי מנטלי ולהפוך אדם שלא נלחם אף פעם לאדם שמכה. שם יש המון חששות. אחר כך מגיע העניין של הטכניקה. הדבר החשוב מבחינתי הוא מצד אחד להעצים את תחושת המסוגלות של הנערות, ומצד שני להבהיר להן שגם אם לא הצליחו להגן על עצמן בזמן אמת, זו לא אשמתן. משיחות עם עמותות לסיוע לנפגעות תקיפה מינית הבנתי שהחשש העיקרי הוא שבנות שלמדו הגנה עצמית וקפאו בזמן אמת יהיו מאוכזבות מעצמן, ושהאכזבה הזאת תקשה עוד יותר על שיקומן. אז חשוב שיבינו שזה טבעי, וקורה אפילו לחיילים בזמן פעילות מבצעית".
ההורים אגב, התרגשו מהמחווה: "אבישג חזרה נלהבת מהשיעור, הדגימה עלינו בלי סוף והצליחה להשתחרר מכל תפיסה", כתבה אחת האימהות למזרחי, "הבת שלי נהנתה מאוד וקיבלה המון ידע וביטחון", כתב הורה נוסף, "זה לא מובן מאליו".