כתבה: אירית גרינברג.
טכנולוגיות ייצור מתקדמות, שטיחים שיצאו מהריבוע וקראו תיגר על כל מה שראינו והכרנו בעבר, חדשנות בחומר, בעיצוב ובגישה - עיצובי השטיחים החדשים נרקמים היום על בסיס צורות מוכרות, כשהם משמרים זיקה לעבר, אך עם התייחסות עכשווית, תרבותית ומודרנית יותר. השטיחים של העידן החדש חותרים לפרוץ גבולות אסתטיים קיימים, בין אם באמצעות הצבעוניות שלהם, טכנולוגיות האריגה שלהם, הטקסטורה או הצורניות שלהם.
שטיח מבית אילוליאן בהדפסים גיאומטריים. RENBYשטיח מבית אילוליאן בהדפסים גיאומטריים. RENBY
שטיח מבית אילוליאן בהדפסים גיאומטריים. RENBY
(שטיח מבית אילוליאן בהדפסים גיאומטריים. RENBY)
מרטרו ועד חדשנות
היצע עיצובי השטיחים היום עולה על כל דמיון. מבט חטוף בחנויות המתמחות בתחום חושף אינסוף דוגמאות, עיצובים, צבעים, טקסטורות וחומרים; שטיחי תלת ממד, שטיחים בעלי דוגמאות גיאומטריות, שטיחים בסגנון רטרו, בגוונים טבעיים או בגוונים חזקים, בעלי שיער ארוך, קצר או פרוע. שטיחי חבלים או שטיחי כותנה רכים, וכמובן קילים מסורתיים שנארגו בעבודת יד ומוצעים בהזמנה אישית ובמהדורות מוגבלות.
שטיח מבית המותג הספרדי Gan. הביטאטשטיח מבית המותג הספרדי Gan. הביטאט
שטיח מבית המותג הספרדי Gan. הביטאט
(שטיח מבית המותג הספרדי Gan. הביטאט)
לדברי מומחי השטיחים של טולמנ'ס ו-RENBY, השנה עלו מספר מגמות עיקריות, המאירות בזרקור מיוחד את מעמדו החדש של השטיח בעיצוב הבית.
עיצובי השטיחים החדשים נקשרים באוונגרד ובפרט שיציגו חדשנות, כך שלאחרונה נראה כי השטיחים המרובעים, המלבניים ואפילו העיגולים הסימטריים, מפנים את מקומם לטובת שטיחים בצורניות א-סימטרית ובקווי מתאר אמורפיים, לא שגרתיים.
שטיח אמורפי. RENBYשטיח אמורפי. RENBY
שטיח אמורפי. RENBY
(שטיח אמורפי. RENBY)
החלוצה בתחום עיצובי השטיחים בעלי הווריאציות המתוחכמות והמגוונות היא חברת CC-tapis, שמרבית השטיחים שהיא משיקה מדי שנה זוכים בפרסי עיצוב רבים בקטגוריה של חדשנות עיצובית.
אחד משטיחי החברה, אשר הוצג בתערוכת העיצוב במילאנו, נקרא ROTAZIONI (סיבובים, עוצב על ידי מעצבת העל פטרישיה אורקיולה, ו"משחק" על החזרה של צורות גליליות. התוצאה הנראית לעין מתגלה כאשליה אופטית ובעלת אפקט ויזואלי עמוק של תלת ממד.
נראה כי אורקיולה אהבה את תשומת הלב והאהדה שקיבלה על עיצוב השטיח החדש, שכן שנה בלבד לאחר מכן היא השיקה את שטיח Visioni, המאופיין בצורניות ייחודית. מדובר בשטיח בעל מבנה ארכיטקטוני, המעניק מבט פרספקטיבי של חלל אדריכלי באמצעות משחק גיאומטרי יצירתי, היוצר אשליה תלת ממדית. שטיח Visioni קצר שבחים רבים ואף זכה במקום הראשון בקטגוריית BEST OF DÉCOR בתחרות Archiproducts Design Awards.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
לדברי תמיר כהן מ"צמר שטיחים יפים", הטרנדים המובילים היום בתחום הם השטיחים המרוקאיים והשטיחים עם הדוגמאות האבסטרקטיות. "השטיח המרוקאי הוא שטיח צמרי יותר, עם פלומה עבה ודוגמה גיאומטרית, לרוב בגוני קרם ובז', בשילוב טקסטורה בשחור או צבעוני. השטיחים האבסטרקטיים הם שטיחים בעלי דוגמאות מופשטות, לא מוגדרות ובלי מרכז קונבנציונלי. טרנד זה נכנס גם בשטיחים באריגה במכונה וגם בשטיחים בעבודת יד".
שטיח ברבר מרוקאי עם צורות גאומטריות. צמר שטיחים יפיםשטיח ברבר מרוקאי עם צורות גאומטריות. צמר שטיחים יפים
שטיח ברבר מרוקאי עם צורות גאומטריות. צמר שטיחים יפים
(שטיח ברבר מרוקאי עם צורות גאומטריות. צמר שטיחים יפים)
אומנות של ממש
אפקט התלת ממד הוא אחד ההתפתחויות החשובות ביותר בתחום השטיחים. אומנות זו השיגה שליטה אמיתית על עיצוב השטיחים של העת החדשה, כשהיא מעניקה תחושה מציאותית של עומק וקושרת מאפיינים כמו פרספקטיבה ומרחב.
מותג השטיחים Illulian RENBY הציג בתערוכת העיצוב במילאנו קולקציה מרהיבה של שטיחים, הנובעת מהתייחסות ממשית של אשליה אופטית ואשליית המרחב. דוגמה בולטת לכך הוא שטיח PARADOX, המאופיין במבנה גיאומטרי, היוצר אפקט תלת ממדי מובהק: משחק צורני במודלים הגיאומטריים מייצר אשליה אופטית, המדמה מדרגות הממוקמות על הרצפה.
שטיח צמר בעבודת יד  גלוריה מונדי, רח' אחוזת בית 1, תל אביבשטיח צמר בעבודת יד  גלוריה מונדי, רח' אחוזת בית 1, תל אביב
שטיח צמר בעבודת יד גלוריה מונדי, רח' אחוזת בית 1, תל אביב
(שטיח צמר בעבודת יד גלוריה מונדי, רח' אחוזת בית 1, תל אביב)
לדברי בני מורן, "עיצובי התלת ממד, המיוצרים בטכנולוגיות חדשניות, משקפים את הקדמה ותרבות העידן החדש. בעידן בו מדפסות לייזר מייצרות מוצרי צריכה, היה זה צפוי כי עיצובי התלת מימד יתפסו נתח חשוב ומשמעותי גם בעיצוב הבית".
אמנות השטיחים של העידן החדש מתבטאת גם בחיזוק מעמדו של השטיח כיצירת אומנות. דוגמה בולטת לכך היא קולקציית השטיחים LAKE בעיצובם של יעל מר ושי אלקלעי מהסטודיו הלונדוני Raw Edges, עבור חברת השטיחים GOLRAN. קולקציית LAKE היא מעין מחווה ליצירותיו של האמן הישראלי יעקב אגם, ממייסדי זרם האומנות הקינטית, ומוביל שינוי בתפיסה האופטית בעולם האומנות. הקולקציה קטפה פרסי עיצוב רבים, ביניהם Wallpaper Design Award ו- Elle Deco International Design Awards.
מעצבת השטיחים נאני מרקינה התייחסה אל השטיח כיצירת אומנות בקולקציה ייחודית שעיצבה כהומאז' לאומן הספרדי אדוארדו צ'ילידה (Chillida Eduardo). הקולקציה כוללת סדרה של שבעה שטיחים מונוכרומטיים, המבטאים בחירה כרונוגרפית אייקונית מעבודותיו של האומן.
עדות נוספת להתייחסות האומנותית על גבי שטיחים מאופיינת גם בקולקציית שטיחי חברת Illulian, כשהבולטים שבהם הם אלו בעיצובו של אמן הפופ-ארט האיטלקי מרקו לודולה. בקולקציה, המוצעת במהדורה מוגבלת, הופך האומן את העולם הסובב אותו לעבודות פופ-ארט אירוניות ומלאות הומור, באמצעות משחק של אור וצבע.
מסגרת מקשרת
בכל סגנון שבו תבחרו – מודרני או קלאסי, גרפי או חלק, עגול או מרובע – שפע העיצובים הקיים כיום מאפשר בחירה אישית והתאמה מקסימאלית לצרכים, לסגנון ולטעם של דיירי הבית. העיקר שיהיה חורף חם ונעים, ובית מעוצב ומרשים.
רשת URBAN. צילום: שירן כרמלרשת URBAN. צילום: שירן כרמל
רשת URBAN. צילום: שירן כרמל
(רשת URBAN. צילום: שירן כרמל)
לדברי נירית פרנקל, בעלת משרד "שרה ונירית פרנקל, אדריכלות ועיצוב פנים", שטיח הוא פריט MUST בכל חלל. הוא מגדיר מבחינת השטח הפיזי שלו, ולהבדיל ממה שחושבים, בחללים קטנים כדאי לעשות שימוש בשטיחים גדולים כי הם עושים את הפעולה ההפוכה – ומגדילים את החלל. בעצם השטיח 'אורז' לאריזה אחת את כל האביזרים מסביבו. לעיתים אנחנו לא רוצים שהשטיח יהיה נוכח, והבחירה תהיה בשטיח שדומה לצבעוניות הרצפה, אבל הטקסטורה היא זה שמסייעת לתחום את החלל. אגב, לא משנה איזה שטיח נבחר - הוא תמיד יחמם את האווירה".
שטיח בגוון פסטל ירוק. צמר שטיחים יפיםשטיח בגוון פסטל ירוק. צמר שטיחים יפים
שטיח בגוון פסטל ירוק. צמר שטיחים יפים
(שטיח בגוון פסטל ירוק. צמר שטיחים יפים)
"השטיחים הם המקום שלנו להכניס קצת צבע", מסבירה האדריכלית שירה מוסקל, ממשרד "הלל אדריכלות", "השטיח הוא המקום להעז, והבחירה צריכה להיות בשטיח שמתכתב עם השפה של הבית".
לדברי שים אדרי, מעצב הבית של שכטר בוטיק, "המגמות בדרך כלל מקבילות לכל תחומי הלבשת הבית, מבחינה צבעוניות ומבחינת דוגמאות. אם בעבר כיכבו שטיחי השאגי, היום האופנה נשענת על העיצוב הסקנדינבי - הצורות מאוד גיאומטריות, והצבעים הם גוני פסטל רכים וטבעיים ".
. שטיח 100 אחוז כותנה בהדפסה דו צדדית. giftedshop.co.il. שטיח 100 אחוז כותנה בהדפסה דו צדדית. giftedshop.co.il
. שטיח 100 אחוז כותנה בהדפסה דו צדדית. giftedshop.co.il
(. שטיח 100 אחוז כותנה בהדפסה דו צדדית. giftedshop.co.il)
"היום, כשלקוחות מגיעים לאולם התצוגה, הם מגיעים עם צילומים של הבית בטלפון הנייד, כך שאנו יכולים להתאים להם את השטיח הנכון, לפי הצרכים והבקשות, בכל הנוגע לגודל הרצוי", מוסיף ומסביר תמיר כהן. "חשוב לזכור מה הסגנון שרוצים – אם למשל הסלון מודרני ורהיטיו בעלי גוונים רבים – אז השטיח יהיה בעל גוון נקי וישמש כ'במה'. אם הסלון בגוון אחיד – אז השטיח משמש בעצם כציור על הרצפה, ואז כדאי ללכת על הדוגמאות האבסטרקטיות או הגיאומטריות. הנטיה כיום היא לרכוש שטיח חדש של שנתיים-שלוש ולכן הרכישה של שטיחים חדשים הפכה לקלילה יותר".