דניאל קפלן מצולם בחנות הצלמנייה (באדיבות מוזיאון כפר סבא)דניאל קפלן מצולם בחנות הצלמנייה (באדיבות מוזיאון כפר סבא)
דניאל קפלן מצולם בחנות הצלמנייה (באדיבות מוזיאון כפר סבא)
(דניאל קפלן מצולם בחנות הצלמנייה (באדיבות מוזיאון כפר סבא))
עיריית כפר סבא בהובלת מוזיאון כפר סבא ובשיתוף משפחת קפלן, חנכה בשבוע שעבר סמטה חדשה על שם הצלם דניאל קפלן. קפלן הוא הצלם הכפר סבאי המיתולוגי שתיעד בעדשת מצלמתו את חיי העיר מראשיתה, והוא בעל חנות הצילום "הצלמנייה" ההיסטורית.
האירוע התקיים במעמד משפחת קפלן. חשוב לציין כי קפלן תרם באופן אישי את כל תמונותיו לארכיון העירוני והן עתידות להתפרסם גם באתר הדיגיטלי. כמו כן, תמונותיו מוצגות בעירייה, במבני התרבות ובתערוכות.
דניאל קפלן נולד בשנת 1906 בפולין, ובגיל 16 החל בלימודי צילום. בראשית שנות ה- 30 הוא עולה לישראל ומגיע למושבה כפר סבא. בראשית חייו הכפר סבאים עבד קפלן בפרדס, ובמקביל החל לצלם בסופי השבוע את חיי המושבה. את הצלמנייה הקים מתוך הצורך בפיתוח התמונות, ועד יומו האחרון תיעד את החיים הכפר סבאים. קפלן נישא לרחל ויחד הקימו משפחה.
ביומונו, כתב דניאל קפלן על המושבה הצעירה, "המושבה כפר סבא, צעירה ורעננה, יש בה עבודה עברית טהורה, ומתעתדת להיות אם מושבות השרון. המושבה כולה חולית ועצי הדר במרכז, שבילים צרים מפרידים בין רחוב לרחוב. פריחת עצי ההדר ריחם משכר, וכול האנשים צעירים הם ואנשי עבודה. המושבה מוצאת חן בעיניי".
מילים אלה מבטאות במיוחד את צוואתו לעירייה- לשמר ההיסטוריה באמצעות התמונות שצילם, כדי להנחיל המורשת וההיסטוריה העירונית לדורות הבאים.
משה קפלן בנו של הצלם דניאל קפלן, בטקס חנוכת הסמטה (צילום: באדיבות עירית כפ"ס)משה קפלן בנו של הצלם דניאל קפלן, בטקס חנוכת הסמטה (צילום: באדיבות עירית כפ"ס)
משה קפלן בנו של הצלם דניאל קפלן, בטקס חנוכת הסמטה (צילום: באדיבות עירית כפ"ס)
(משה קפלן בנו של הצלם דניאל קפלן, בטקס חנוכת הסמטה (צילום: באדיבות עירית כפ"ס))
ירדנה ויזנברג, מנהלת מוזיאון כפר סבא, "לכבודו של הצלם הראשון במושבה, הוא הצלם האגדי אשר תיעד באמצעות מצלמתו את התפתחותה של המושבה כפר-סבא, את חיי היומיום והווי המקום. עבור עירנו זו הוקרה וכבוד לקפלן ובני משפחתו אשר מצאו לנכון לתרום לעיר את כל האוסף לאורך השנים, אוסף הכולל צילומים, זכוכיות מקוריות ששימשו כנגטיבים, ציוד הצלמנייה ועוד. דור היודע לכבד מעשיהם של ראשונים, יזכה שיכבדו את מעשיו אף בהווה".