לראשונה בכפר סבא: בניין מגורים משותף ראשון חתם השבוע על הסכם להקמת מערכת סולארית על גג המבנה. הבניין הינו אחד מהבניינים המשותפים הראשונים שנבנו בשכונת הראשונים, ברחוב רופין 46, בו מתגוררים 14 משפחות עם יחסי שכנות מצוינים ואווירה מעולה בין בעלי הדירות ועם המשפחות שגרות בשכירות. מהלך זה יסייע גם למשבר האקלים וגם לצמצום ההוצאות המשותפות של דיירי הבניין.
2 צפייה בגלריה
השכנים ברחוב רופין 46
השכנים ברחוב רופין 46
השכנים ברחוב רופין 46
(צילום: פרטי)
כבר היום ניתן לייצר כ-30% מצרכי החשמל של ישראל מאנרגיה סולארית על גגות בניינים משותפים ולצמצם משמעותית את פליטת המזהמים לאוויר. מיזם "שמש לכולם", שהינו מיזם משותף של עמותת הפורום הישראלי לאנרגיה, קרן קימת לישראל ומשרד האנרגיה והתשתיות, ובשיתוף אגף קיימות וחדשנות שבעיריית כפר סבא, מסייע לתושבים לנצל את אנרגיית השמש לפרויקטים תחזוקתיים ומשותפים של הבניין, כל זאת ללא הוצאות מצד הדיירים. זאת כחלק מתוכנית היערכות עירונית לשינויי אקלים.

2 צפייה בגלריה
הבניין ברחוב רופין 46
הבניין ברחוב רופין 46
הבניין ברחוב רופין 46
(צילום: פרטי)

יש לציין, כי העיר כפר סבא נבחרה זו השנה השלישית על ידי האיחוד האירופי להוביל פרויקט בין-לאומי לפיתוח והטמעה של פתרונות טכנולוגיים חדשניים ולהוביל חדשנות תוך התאמה לצרכים של ערים חכמות – אותם מובילה העיר במסגרת התכנון העירוני בהווה ולעתיד.
"אני מאוד מודעת למשבר האקלים ולכן זאת הסיבה העיקרית שבכלל נכנסו למהלך הזה", אומרת שלומית זילברברג ,המתגוררת בבניין ואשר הובילה את הפרויקט מטעם הדיירים יחד עם מטיאס שוכמן. "אני מאוד חושבת על הדור הבא, על הילדים, הנכדים ועל הנינים שלי ובכלל על העולם כולו. אני חוששת מההשלכות שאנחנו רואים חלק מתוצאותיהן כבר היום וממה שקורה בכל העולם. לשמחתי, כל השכנים נענו בחיוב ליוזמה. אני שמחה מאוד מאוד שזה קורה, הקדשנו לזה המון מחשבה, זמן ורצון ואני מקווה מאוד מאוד שהכל ילך כשורה עד לשלב שבו הפנאלים הסולארים יוצבו על הגג וייצרו חשמל. אנחנו מזמינים את כל השכנים, החברים וכל התושבים בכפר סבא לבוא ולהתרשם, על מנת שגם הם יכנסו למיזם המדהים הזה".
קראו גם:
עינת דטנר, מנכ"לית הפורום הישראלי לאנרגיה: "בניינים משותפים מהווים אמצעי קריטי להגעה ליעדי ייצור אנרגיה מתחדשת מבלי לפגוע בשטחים הפתוחים, ובנוסף, הקמת מערכות סולאריות היא כלי לייצר רווחים לקהילה, בעיקר בבניינים בערי הפריפריה. אנו שמחים להוביל יחד עם השותפים את מיזם 'שמש לכולם', שמטרתו העיקרית היא יצירת ישימות לייצור אנרגיה מתחדשת בבניינים משותפים".