בשבוע האחרון, נערך במרכז הרפואי מאיר ניתוח מתקדם להחלפת מפרק הירך בשתי הרגליים בו זמנית. "הבחירה בהליך מורכב זה המתבצע בשתי הרגליים במקביל יוצאת דופן ומאפשרת שיקום מהיר במיוחד", מסביר ד"ר ירון ברין, מנהל השירות להחלפת מפרקים במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית.
1 צפייה בגלריה
מריה צ'ובטרו יום אחרי הניתוח
מריה צ'ובטרו יום אחרי הניתוח
מריה צ'ובטרו יום אחרי הניתוח
(צילום: דוברות מרכז רפואי מאיר)
קראו גם >>
"ניתוח זה נקבע בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל ובמקרה זה התאים למטופלת גברת מריה צ'ובטרו שהינה בת 67 ובריאה", הוסיף ד"ר מיכאל מרקושביץ, רופא בכיר במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי מאיר שניתח יחדיו עם ד"ר ברין, לצד ד"ר סרגיי בוטוב, רופא מרדים בכיר במרכז הרפואי מאיר.
לדבריה של מריה צ'ובטרו (67) בשנה וחצי האחרונות סבלה מכאבים עזים בשתי הרגליים אשר הקשו עליה מאוד בפעולות יומיומיות פשוטות דוגמת הליכה, ובעת ירידה ועליה במדרגות. "חששתי מהניתוח, בעיקר מפעולת ההרדמה" ציינה, "אך הצוות המקצועי והקשוב, הרגיע ועודד אותי ונתן לי תחושה שאני בידיים טובות ולא לבד", סיפרה מריה. "אני עובדת כמטפלת בקשישה היקרה לי מאוד והרצון לשוב אליה מהר ככל שאוכל, בריאה וחזקה עמד לנגד עיניי. כבר למחרת יום הניתוח התחלתי בבית החולים בטיפולי פיזיותרפיה והליכה בסיוע הליכון", שיתפה.
בשנים האחרונות ניתוחי החלפות מפרקים הפכו לניתוחים שכיחים עבור אנשים הסובלים משחיקה של מפרק ירך או ברך. "אנשים הסובלים משחיקה של מפרק ירך מדווחים בדרך כלל על כאב במפשעה בעת הליכה, עמידה, והנעה של הירך, ומוגבלים במרחק ההליכה בשל כאב. ברב המקרים המטופלים ידווחו על קושי בקשירת שרוכים ונעילת נעל ברגל הפגועה בשל ההגבלה ביכולת הנעת מפרק הירך" מסביר ד"ר ברין. לדבריו, הטיפול השמרני בשחיקת מפרק ירך כולל: ירידה במשקל, פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ותרופות נוגדות כאב. כאשר הטיפול השמרני לא מצליח או כאשר מדובר במחלת מפרק קשה שלא סביר שתגיב לטיפול שמרני, הטיפול המומלץ הוא ניתוח להחלפת מפרק הירך.
קיימות גישות כירורגיות שונות למפרק הירך, כאשר הגישה מוגדרת עפ"י הכיוון ממנו מבוצע הניתוח. לדברי ד"ר ברין "בשנים האחרונות צוברת הגישה הקדמית פופולאריות רבה בקרב מנתחי מפרקים. במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי מאיר אנו מנתחים בשנים האחרונות את רב המטופלים הזקוקים להחלפת מפרק ירך בגישה זו. מדובר בגישה בעלת יתרונות חשובים: היא מאפשרת שיקום מהיר למטופל שכן היא אינה פוגעת בשרירי הירך, אלמנט התורם להפחתת הדימום במהלך הניתוח והכאב לאחריו. בנוסף, גישה זו מאפשרת את התאמת אורך הרגליים זו לזו באופן מיטבי, בסיוע מדידות ידניות ורנטגן והודות לשכיבת המטופל על גבו. לבסוף, בגישה הקדמית אחוז פריקות (יציאת המפרק מהמקום) נמוך בהשוואה לגישה הכירורגית האחורית".
"המטופלים מתחילים לבצע פיזיותרפיה וללכת בסיוע הליכון מספר שעות לאחר הניתוח או בבוקר למחרת ויכולים להשתחרר לביתם להמשך שיקום ביתי לאחר כיום עד יומיים, בניגוד לתקופת זמן מכופלת בגישה הצידית בה ניתחנו בעבר", מסביר ד"ר מרקושביץ ומוסיף כי מטופלים רבים שנותחו בגישה הקדמית חוזרים לחיים רגילים ולעבודה פיזית תקופה קצרה לאחר הניתוח. כמו כן הדגישו הרופאים כי גישה זו אינה בהכרח מתאימה לכלל המטופלים ויש להתאים לכל מטופל את הגישה הכירורגית המתאימה למצבו על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.