שעה לאחר שריקת הסיום במותחן הבלתי נשכח בעפולה, יצא עידן שום מחדר ההלבשה רטוב ומבסוט. אבל אז החיוך הרחב התחלף בפרצוף מודאג. חודש וחצי לפני כן הוא כבר תיכנן בראשו את העונה הבאה בליגה הלאומית, ופתאום נפל לו האסימון שהוא צריך לבנות קבוצה בליגה הראשונה. "כולם כאן חוגגים ונוסעים לחו"ל, אבל אני צריך החל ממחר בבוקר לבנות קבוצה לליגת העל", אמר לסובבים אותו.
עידן שום על רקע לויטה | צילום: אסף פרידמןעידן שום על רקע לויטה | צילום: אסף פרידמן
עידן שום על רקע לויטה | צילום: אסף פרידמן
(עידן שום על רקע לויטה | צילום: אסף פרידמן)
כאב ראש
שום ג'וניור, שהפך בחודשים האחרונים לבעלים של הקבוצה בפועל, לאחר שאביו יצחק נאלץ לזוז הצִדָה עקב בעיות רפואיות, הצליח בניגוד לכל התחזיות להעלות את כפר סבא לליגת העל, ועכשיו צפוי לו מבחן אמיתי. איזו כפר סבא נראה בעונה הקרובה? כזאת ששוב תעלה רק כדי לרדת? או אולי כזאת, שתתפוס מקום של קבע בליגה הבכירה? "יצאנו לדרך, אבל אנחנו די בפיגור כי אנחנו האחרונים שהצטרפו לליגה", אומר ג'וניור השבוע. "כשיש לך חודש להכין כל כך הרבה דברים, מן הסתם זה לא קל, אבל אנחנו בעיצומן של ההכנות. רוצים לבנות קבוצה חזקה וטובה. אני מעדיף את כאב הראש של להכין קבוצה לליגת העל מאשר להכין קבוצה לליגת השנייה".
כרגע עושה רושם שאתם בדרך לעונה של מאבקי הישרדות. "ההבדל בין הצלחה וקבוצה שרצה למעלה לבין קבוצה שנמצאת בתחתית הוא מציאת שחקנים מתאימים. הבסיס עומד להיות הסגל של העונה שעברה, ונוסיף את השחקנים שנצטרך. לא קל להביא לכאן שחקנים, אבל במגבלות התקציב והיכולת שלנו נביא לכאן את הכי טוב שאפשר בעבור כפר סבא".
ברור לך שאתם צריכים להתחזק באופן ניכר? הבסיס שלכם לא יספיק כדי להעמיד קבוצה ראויה.
"ברור לנו שהסגל לא מספיק, ונצטרך למצוא את הפתרונות. יש כאן לא מעט שחקנים ראויים שיכולים להמשיך בעונה הבאה. אנחנו מאמינים בהם, אבל כרגע זה נכון, הקבוצה כמו שהיא לא מספיק טובה לליגת העל. אני מקווה שנצליח להביא שחקנים טובים ומשפיעים. מן הסתם, שחקנים רבים יהיו מועמדים לקבוצות רבות, ויש לנו תחרות לא קלה, אבל לא נשתגע ולא נחרוג ממה שאנחנו יכולים. נביא שחקנים בתקציב שלנו. אני לא חושב שצריך לצאת מגדרנו כדי להביא שחקן כזה או אחר או להציע למישהו הצעות שאולי לא נוכל לעמוד בהן. נביא שחקנים שיכולים לשדרג אותנו ושיתאימו לתקציב שלנו, הבעיה היא שאין הרבה כאלה בשוק".
אני מניח שהמטרה שלכם היא לתקוע יתד בליגת העל? "זאת השאיפה הגדולה שלנו, אבל אי אפשר לעשות את זה בדיבורים אלא במעשים. אנחנו לא הולכים לבנות קבוצה כדי להישאר בליגה. אני לא מכיר את המשפטים האלה. בסופו של דבר, המועדון והשחקנים צריכים לשאוף הכי גבוה שאפשר, ואז גם ההצלחות יגיעו. נצטרך לפגוע בינגו בשחקנים שנבחר".
לא ניכנס לנושאים מקצועיים, כי כרגע אין יותר מדי על מה לדבר, ובכל זאת, איתמר ישראלי היה מהשחקנים המצטיינים שלכם בעונת העלייה, ואתם הולכים לשחרר אותו. למה?
"הוא קיבל הצעה הוגנת, ואם הוא יחתום — הוא יהיה כאן, ואם לא — אז לא. אין כאן שוער ראשון ושני, אני לא מתעסק בזה. בשביל זה יש את אופיר חיים. איתמר שוער טוב מאוד, אבל מה שהמאמן יקבע, זה מה שיקרה".
פלייאוף עליון זה משהו ריאלי? "כספורטאים אנחנו רוצים לשאוף הכי גבוה. אם לא נרצה להגיע לשם, למה אנחנו משחקים בעצם?".
עידן שום, לא עומד בסף שאייל צחי הציב | צילום: אורן אהרוניעידן שום, לא עומד בסף שאייל צחי הציב | צילום: אורן אהרוני
עידן שום, לא עומד בסף שאייל צחי הציב | צילום: אורן אהרוני
(עידן שום, לא עומד בסף שאייל צחי הציב | צילום: אורן אהרוני)
דלת פתוחה
כאמור, בעל כורחו תפס עידן בשנה שעברה את המושכות, לאחר שמצבו של אביו לא איפשר לו לנהל את הקבוצה בשוטף. באחרונה, השתפר מצבו של שומי והוא חזר להיות מעורב יותר בענייני המועדון, אבל עידן ממשיך לנהל את העסק בפועל.
"אני לא מתעסק בתפקידים ובתארים, אבא שלי נמצא בשטח", הוא אומר. "הוא לא העביר לי שום שרביט. אני בסופו של דבר עושה מה שצריך כדי שהפועל כפר סבא תצליח. ברוך השם, אבא שלי מרגיש טוב יותר ומתפקד, ואנחנו עובדים יחד בעבור המועדון. הוא נמצא כאן, הוא מדבר עם העובדים, הוא אומר את המילה שלו, ובסופו של דבר בעל הבית זה הוא. כל דבר שאני עושה בחיים, אני עושה את המאה אחוז כדי להצליח. יש לי אחריות גדולה. אנחנו רוצים שיהיה כיף והנאה לכולם, ואני בטוח שעכשיו בליגת העל יהיה כיף לכולם".
יש לכם מערכת יחסים מורכבת מאוד עם הקהל. רבים יצאו נגדכם, טענו לעסק משפחתי, החרימו את משחקי הקבוצה, ונוצר ניכור גדול מאוד. אחר כך הקהל חזר ליציע, אבל שני הפסדים בליגת העל והקריאות נגדכם יחזרו. "תמיד יהיו כאלה שמבסוטים יותר ופחות. גם בימים הפחות טובים, ואני לא רוצה להישמע מתייפייף, האוהדים של כפר סבא התייחסו בצורה מכבדת מאוד אליי ואל אבא שלי".
הזיכרון שלך קצת קצר. המצב היה קטסטרופלי, היו התבטאויות קשות נגדך ונגד אביך. "בכפר סבא יש פוטנציאל של כמה אלפים של אוהדים, ואם בסופו של דבר 50 איש כותבים טוקבקים, לא בטוח שזאת הדעה המייצגת של הקהל, אבל זה לא משנה. אנחנו מכבדים את אלה שבאים וגם את אלה שלא. אוהדים רוצים לראות קבוצה שמשחקת כמו שצריך, וכשזה קורה — הקהל מגיע ומבסוט".
זה לא רק הכדורגל. אחת הבעיות שלכם הייתה הריחוק שלכם מהקהל. ברגע שהתחלתם להיפתח ולהתקרב לאוהדים, התחלתם לנצח, וזה מה שהעיר אתכם.
"תמיד היינו קרובים ופתוחים. אמרו עלינו ריחוק וניכור, אבל זה היה מצג שווא. גם בימים הקשים, הכול התנהל בצורה שקופה וברורה, ודרך עמותת האוהדים ובשיתוף כל הגורמים. הדלת שלנו תמיד פתוחה לאוהדי הפועל כפר סבא, כי אנחנו עושים הכול בעבורם. הם הנכס הכי חשוב של המועדון הזה".
רוב האוהדים אמנם חזרו, אבל יש גם כאלה שעדיין מחרימים ולא הגיעו אפילו למשחק העלייה. "בכל קבוצה יש כאלה שלא מגיעים, כי הם חושבים שהבעלים לא בסדר. זה קורה גם בקבוצות הגדולות, עם בעלים כמו יענקל'ה שחר ואלונה ברקת, שסופגים ביקורות, וגם להם יש מתנגדים. מי שלא יודע לחיות עם זה, לא יכול להיות בעולם הכדורגל. אולי יש אוהדים של כפר סבא שחושבים ששום הוא בעלים פחות טוב, אבל בסוף זה לא משנה מי הבעלים אלא מה הקבוצה עושה על הדשא".
העוזר שלי
אחת הבעיות העיקריות שצפו מאז לקח לידיו שום את המועדון, היא התחושה שהמועדון הפך לעסק משפחתי. להנהלה צורף באופן לא רשמי חבר המשפחה משה קצב, שעסק בניהול השוטף וסייע לעידן, אבל יצר גם עמימות סביב התפקיד שלו. אחרי שהחליטו לוותר על תפקידי המנכ"ל והדובר בקיץ שעבר, ועם הבעיות הבריאותיות של יצחק שום, הפך עידן לאיש שמחזיק בפועל בכל תפקידי הניהול.
"בשנה שעברה הושמעה הטענה שאני עושה הכול, ואמרתי כבר שקרו דברים מכורח הנסיבות", אומר הג'וניור. "היה קשה להביא במהלך העונה אנשי מקצוע כאלה ואחרים. השנה כבר הבאנו איש שיווק, דובר ומנהל מקצועי למחלקת הנוער. יחד אתי ועם משה קצב, העוגה כבר מתחלקת בין כמה אנשי מקצוע. אני לא קם בבוקר כדי לעשות 80 תפקידים. אם אצטרך, אעשה את זה, כי יש לי מוסר עבודה גבוה, אבל בעונה הבאה יהיו יותר בעלי תפקידים במועדון, וזה ייראה אחרת".
למה משה קצב לא מחזיק בתפקיד רשמי? בלאומית אולי זה עוד עבר, אבל בליגת העל זה כבר ייראה קצת שכונתי. "משה קצב הוא העוזר שלי. הוא פחות אוהב להיות בכותרות. הוא נמצא אתנו מתי שצריך, עשה אתנו דרך ארוכה וטובה, וימשיך הלאה. זה לא משנה תפקיד רשמי או לא, אלא כמה הוא מועיל ועוזר לנו, והוא עושה את זה על הצד הטוב ביותר".
כולכם טירונים בליגת העל: אתה, קצב והמאמן אופיר חיים. "אם יודעים לנהל את זה כמו שצריך, זה עובד ומסתדר. ואם אתה משחק כמו שצריך, זה לא משנה אם אתה בלאומית או בליגת העל. בסופו של דבר, זה עולם תחרותי, ואם תהיה טוב — תצליח, וזה לא משנה אם זאת שנה ראשונה שלך בליגה, או עשירית. נכון שאין לנו ניסיון, אבל אני רואה שלחדרה גם לא היה ניסיון, והם עשו עונה מדהימה. לרוב השחקנים של בני יהודה לא היה ניסיון, והם לקחו גביע. ליענקל'ה שחר יש ניסיון יותר מלכולם, ועדיין קשה להם. נלמד תוך כדי תנועה ונתקדם".
מה קורה עם האצטדיון? יש מצב שלא תשחקו ב"לויטה"? "בימים הקרובים כולם יבינו מה העלויות של כל הדברים שצריך להכין לליגת העל. העירייה עובדת כדי להכשיר את האצטדיון. כולם רוצים שנשחק בכפר סבא, אבל צריך להבין מה המשמעויות של זה, ובקרוב תתקבל החלטה".
מה האלטרנטיבה? "כרגע המושבה, אבל זה אפילו עוד לא ברמת האלטרנטיבה, כי עוד לא דיברנו אִתם על זה. נקווה שהדברים יסתדרו ונשחק בבית שלנו".