גם גדולי האופטימיסטים מבין אוהדי הפועל כפר סבא, שעדיין הולכים עם הקבוצה באש ובמים (ולא נשארו הרבה כאלה), לא האמינו שאפשר יהיה לחזור ממשחק החוץ מול מוליכת הטבלה נצרת עילית עם שלוש נקודות.
בעבור אופיר חיים, שהגיע לשרון לפני חודש ומאז סגר ארבעה הפסדים רצופים, זה היה רגע האמת. גם בעבור השחקנים, שכבר תשעה משחקים לא הריחו ניצחון (אם לא מביאים בחשבון את הטכני מול איכסל), זה היה רגע האמת.
סוף סוף ניצחון. הפועל כפר סבא | צילום: גיל נחושתןסוף סוף ניצחון. הפועל כפר סבא | צילום: גיל נחושתן
סוף סוף ניצחון. הפועל כפר סבא | צילום: גיל נחושתן
(סוף סוף ניצחון. הפועל כפר סבא | צילום: גיל נחושתן)
שינוי מגמה
כפר סבא קיבלה את נצרת עילית במצב האידיאלי. מוליכה מעט זחוחה ובטוחה בעצמה, שהשיגה ניצחון בודד בחמשת המשחקים האחרונים.
הירוקים הציגו משחק הקרבה, וחץ אחד מדויק לפינה השמאלית של אבי איבגי מהרגל של גל פורת בשער הבכורה שלו בירוק, הספיק כדי לסגור ניצחון מתוק וחשוב במיוחד, שלמעשה משאיר את כפר סבא בתמונת העלייה.
"זה היה ניצחון אדיר שהחזיר אותנו בגדול למאבק על העלייה", חגגו במועדון. "ידענו שאנחנו פשוט חייבים לנצח אם אנחנו רוצים להישאר בעניינים. משחק גדול לא היה, אבל היתה הקרבה ולחימה של השחקנים שלנו, פשוט תענוג. נסענו למגרש קשה מול מוליכת הטבלה, והראינו מי זאת הפועל כפר סבא. אנחנו כבר כמה משחקים נראים טוב, והניצחון הזה שיחרר אותנו".
את שאגות השמחה של הכפר-סבאים מחדר ההלבשה בסיום המשחק לא היה אפשר לפספס. במועדון שיבחו את השוער איתמר ישראלי על משחק מצוין, וכך גם את טל מכלוף, את ג'ניה ברקמן ואת קוקו בנג'מין. גם טריקו גטהון זכה למחמאות.
נדמה, כי בכפר סבא קיבלו תיאבון אחרי הניצחון מול נצרת עילית, שהציב אותם במרחק של שלוש נקודות מהמקום השני, שאליו העפילה נס ציונה. למעשה, לאחר המחזור הראשון בפלייאוף העליון יש שש קבוצות שיכולות לראות את עצמן מתמודדות על שני הכרטיסים לליגה הבכירה.
"מעכשיו לא יהיה מי שיעצור את הפועל כפר סבא", המשיכו להתמוגג במועדון. "זה הניצחון שהיינו צריכים כדי להשתחרר, והוא הגיע בדיוק בזמן. מעכשיו ניראה אחרת, אנחנו בטוחים בזה. מגיע שאפו ענק לשחקנים, וקרדיט גדול לאופיר חיים. לא היה קל לראות אותו עושה עבודה פנטסטית ויורד מנוצח, אבל מול נצרת הכל התחבר ובא לידי ביטוי. בטוח שזה לא היה חד-פעמי, אלא מראה על שינוי מגמה".
חזרנו לעניינים
לחץ גדול מאוד השתחרר כמובן אצל אופיר חיים, עם ניצחון הבכורה שלו בכפר סבא. המאמן, שאמנם מוערך מאוד במועדון, ידע שאם הוא מפסיד בפעם החמישית ברציפות, הדבר יכול לערער את מעמדו ואף להביא לסיום תפקידו.
"ניצחון חשוב מאוד שלנו במגרש קשה מול קבוצה מצוינת", אמר חיים השבוע. "אולי המשחק הכי קשה בליגה. מגיע כל הכבוד לשחקנים, כי הם באמת הגיעו למשחק מפוקסים, ונתנו הכל עם המון לב והקרבה. מה שחשוב, כמובן, זה לגלות המשכיות. זוכרים איפה היינו לפני המשחק הזה, וחשוב מאוד שנראה שזה לא היה חד-פעמי אלא מגמה חדשה".
בכפר סבא רואים את עצמם חוזרים למאבקי העלייה. כשהגיע חיים למועדון הוא הצהיר שהמטרה ברורה — עליית ליגה. אחרי הפתיחה הקשה הוא כבר נזהר בדבריו. גם אחרי הניצחון, שהפריח הרבה תקוות מחודשות ב"לויטה", חיים מבקש לצנן את ההתלהבות.
"חושבים רק על הפועל רמת גן. אין לנו הפריווילגיה להתחיל לדבר על עליית ליגה ודברים כאלה, כי על רקע התוצאות שלנו, בחודש האחרון אנחנו מתרכזים רק במשימה הקרובה", מסביר חיים. "חשוב להראות שיש המשכיות, ואז נראה מה הלאה. כרגע אנחנו לא מסתכלים על עלייה, למרות שחזרנו לעניינים. יש לנו עוד דרך ארוכה. אנחנו צריכים להגיע למצב שאנחנו בטוחים בעצמנו, ויוצרים סדרה של משחקים טובים, ואז דברים טובים יכולים לקרות. אני אולי מנמיך ציפיות, אבל אין טעם לדבר אחרת אחרי משחק אחד שניצחנו, כשהכל עוד רחוק מקו הסיום. מסתכלים על המשחק הקרוב מול הפועל רמת גן, שאם לא ננצח בו — לא עשינו כלום".
לא מפתיע
בעבור גל פורת, כובש שער הניצחון, זה היה רגע מרגש במיוחד. השחקן, שהגיע לכפר סבא בקיץ האחרון מהפועל הרצליה, מסביר את החגיגות בסיום: "כל כך כיף לנצח ככה. מאוד מתוק להבקיע שער ניצחון. השגנו ניצחון חשוב וקריטי ששיחרר מאתנו הרבה מאוד לחץ. ברור לנו, שמה שחשוב זה להמשיך את המומנטום, ולא לחזור למקום שהיינו בו לא מזמן. ידענו שאם אנחנו לא מנצחים שם, חלום העלייה למעשה מסתיים. אני שמח שכל השחקנים הקריבו הכל, וחזרנו עם ניצחון שפתח לנו את הדרך חזרה".
פורת אינו חושב שהניצחון של כפר סבא אמור להפתיע מישהו: "יכול להיות שבעקבות מצבנו לאחרונה, והעובדה שנצרת עילית מוליכת הטבלה, הפתיע אנשים שניצחנו שם, אבל מבחינתנו זאת ממש לא הפתעה. אנחנו הפועל כפר סבא אחרי הכל, ואנחנו יכולים לנצח כל קבוצה בכל מגרש. הליגה העונה באמת משוגעת. אני לא זוכר ליגה צפופה כל כך, גם למעלה וגם בתחתית. איבדנו באחרונה נקודות יקרות גם אחרי שהובלנו, ודי הגענו למצב שזה חייב להשתנות לפני שיהיה מאוחר מדי. ידענו שגם תיקו זאת תוצאה לא טובה לנו, ובגלל זה לחצנו מתחילת המשחק והשגנו ניצחון ראוי".
פורת. "ידענו שאם אנחנו לא מנצחים, חלום העלייה מסתיים" | צילום: ירדי עואמיפורת. "ידענו שאם אנחנו לא מנצחים, חלום העלייה מסתיים" | צילום: ירדי עואמי
פורת. "ידענו שאם אנחנו לא מנצחים, חלום העלייה מסתיים" | צילום: ירדי עואמי
(פורת. "ידענו שאם אנחנו לא מנצחים, חלום העלייה מסתיים" | צילום: ירדי עואמי)
מי שהביא את פורת לכפר סבא היה המאמן הקודם, ארז בנודיס, שפוטר לפני כחודש: "תמיד אזכור לארז שהוא זה שהאמין בי, והביא אותי לכפר סבא, ולמעשה החזיר אותי לקדמת הבמה, ואני מודה לו על כך. מובן שהייתי עצוב כשהוא הלך, אבל זה הכדורגל. הקבוצה, לצערו ולצערנו, נקלעה לתקופה לא טובה, ובדרך כלל מי שמשלם את המחיר הם המאמנים, והוא נאלץ לעזוב. אבל ארז יצק כאן את היסודות לקבוצה טובה מאוד, שעדיין מתמודדת על עליית ליגה. אופיר הגיע והעבודה אתו נהדרת. שניהם מאמנים מצוינים, כל אחד עם התפיסה שלו. כל אחד רוצה להצליח. נקווה שעכשיו עם אופיר נמשיך הלאה, אחרי הניצחון החשוב. אם נעלה ליגה זה יהיה של אופיר חיים, אבל ודאי שלבנודיס יהיו לא מעט מניות בהישג הזה".
השחקנים, שאהבו מאוד את בנודיס, התחברו גם לחיים. גם בקרב ההנהלה המאמן מוערך, ולמרות הפתיחה החלשה שלו, קיבל את הקרדיט. לפני המשחק בנצרת עילית, בסביבתו של המאמן חששו, כי מקרה הפועל תל אביב עלול לחזור על עצמו. כזכור, חיים הגיע לוולפסון בקול תרועה רמה, ולאחר שבעה משחקים בלבד, כאשר השיג ניצחון בודד, שוחרר מהתפקיד.
"אני לא אחד שנבהל מהר כל כך ומרים ידיים. אי אפשר לשפוט מאמן אחרי שלושה או ארבעה משחקים", אומר חיים. "עשו לי את זה השנה בהפועל תל אביב, והם עשו טעות חמורה. זה לא היה רציני לעשות מהלך כזה. לא כיף כשזה קורה לך, אבל בולעים גם את זה. זה חלק מחייו של מאמן. בכפר סבא יודעים איך לבחון את הדברים בצורה אחרת. יש לי הדרך שלי, ואני הולך אִתה עד הסוף, לטוב ולרע. אני בטוח שאם נמשיך ככה, נעשה עונה מוצלחת מאוד. הכל תלוי בנו".
במועדון אמרו: "התרשמנו מחיים מהרגע הראשון. גם כשהקבוצה הפסידה, ראו את העבודה שלו. הוא מסודר מאוד, ויודע בדיוק מה הוא רוצה מעצמו. יש לו חיבור טוב עם השחקנים. אנחנו בטוחים שהוא עוד יוביל אותנו להצלחות השנה".
במועדון הקדישו את הניצחון לבעלים יצחק שום, שכבר תקופה ארוכה אינו נמצא בקו הבריאות ואינו מגיע למשחקי הקבוצה. "יצחק התרגש מאוד אחרי הניצחון בנצרת. אפשר היה לחוש זאת בטון הדיבור שלו בטלפון. זה עשה לו טוב על הלב, לאחר תקופה קשה שהוא עובר מבחינה אישית ובריאותית, ובעקבות כל ההתקפות עליו סביב המועדון", אמרו בכפר סבא.
על רקע מערכת היחסים הרעועה עם הקהל, החליטו במועדון לקיים אסיפת אוהדים פתוחה שהתקיימה בחמישי. בכפר סבא מעוניינים להחזיר את הקהל ליציעים, ומקווים שבמשחק הקרוב מול הפועל רמת גן ביום שני ב"לויטה" הקהל יחזור לדחוף את הקבוצה.
"הגיע הזמן לשים הכל בצד ולהתרכז בעידוד הקבוצה. הרוב המוחלט של הקהל מעוניין בהצלחת הקבוצה. ראינו גם תופעות הזויות, של אנשים שהיו עצובים כשניצחנו את נצרת עילית. אנחנו מקווים שכולם יתאחדו למען המטרה החשובה מכולם, הצלחת הקבוצה", אמרו בכפר סבא.
מול רמת גן יצטרך חיים להסתדר בלי תומר ששונקר שהורחק בגרין, ובלי הבלם המוצהב ג'ניה ברקמן. מנגד, המגן חיים איצרין ישוב לסגל, לאחר שנעדר מהמשחק האחרון עקב צהובים. "השם הפועל כפר סבא חזר להיות חשוב", סיכמו במועדון. "אנחנו המועדון הבכיר בצמרת הלאומית, ורוצים למנף את זה. חזרנו למאבק והכל שוב פתוח".