הכתבה פורסמה לראשונה ב ynet. כתבו: מיכל מרגלית ומורן אזולאי.
שר האוצר משה כחלון, הכריז על תוכנית "נטו הוזלות" והודיע על ביטול מיסי קנייה ומכסים בגובה של מיליוני שקלים. מה כוללת התוכנית ומתי היא תיכנס לתוקף? הנה כל הפרטים.
מה כוללת תוכנית "נטו הוזלות"?
תוכנית "נטו הוזלות" כוללת ביטול מיסי קנייה בעלות של 245 מיליון שקלים בשנה על מוצרי אלקטרוניקה. כיום מוטלים מיסי קנייה בסך 10%-30% על מוצרי אלקטרוניקה ובידוריות. בעקבות התוכנית יבוטלו מיסי הקנייה על טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד, והם יופחתו ל-0%.
הפחתת המכסים ומסי הקנייה יסתכמו ביותר מ-800 מיליון שקל בשנה ויתחלקו כך: 365.5 מיליון שקל הפחתות מכס בשנה על מוצרי חשמל, אלקטרוניקה ותאורה, 400 מיליון שקל הפחת מכסים על מוצרי ביגוד, 36.2 מיליון שקל בשנה הפחתת מכסים על צעצועים, משחקי וידאו ומשחקי שולחן ו-11 מיליון שקל בשנה הפחתת מכסים בשנה על סל תמרוקים.
אילוסטרציה. צילום: freepikאילוסטרציה. צילום: freepik
אילוסטרציה. צילום: freepik
(אילוסטרציה. צילום: freepik)
מתי התוכנית תיכנס לתוקף?
ביטול מס הקנייה יחול עם פרסום הצו ברשומות בתוך ימים ספורים. המכס עצמו יבוטל לאחר הליך שימוע לציבור שיתקיים בעוד כחודש (ינואר).
כיצד האוצר יבטיח שההוזלה לא תיעצר אצל הייבואנים?
אין באוצר דרך להבטיח שההוזלה לא תיעצר אצל הייבואנים אבל כדי להבטיח כי ביטול המכס ומס הקנייה יגולגל לצרכנים, המסים האלה יבוטלו כהוראת שעה עד לסוף שנת 2018. מנהל רשות המסים משה אשר, הוסיף כי "זוהי תוכנית הפחתת המכסים הגדולה ביותר. נעקוב אחרי המוצרים השונים וההתגלגלות של התוכנית כלפי הצרכן".
מאיפה יגיע הכסף?
ככל הנראה מעודפי הגבייה ממסים. כזכור, טרם הוחלט מה ייעשה בעודפי הגבייה ממסים לשנת 2017, למעט הפחתת מסים מהמרוויחים מעל 11 אלף שקל בחודש. עם זאת, באוצר כבר הסבירו שיהיה ניתן להשתמש בעודפים עבור הקלות חד-פעמיות - בניגוד להקלות תקציביות, המיועדות לטווח ארוך יותר. אשר ציין כי כרגע עודפי הגבייה ממסים לשנת 2017 עומדים על 18 מיליארד שקל.
איזה מוצרים יוזלו?
מוצרי חשמל: בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על מקררים, טלוויזיות, מסכי תצוגה, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון ומסחטות לפירות וירקות, והם יופחתו ל-0%.
מנורות: בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על נברשות, גופי תאורה ומנורות, והם יופחתו ל-0%.
תמרוקים: בעקבות התוכנית יבוטלו כל המכסים על תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, לרבות תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור, תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול ועוד, סבונים מוצקים, מגבונים לחים ודאודורנטים, והם יופחתו ל-0%.
טקסטיל: בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על כל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים, גופיות, והם יופחתו ל-0%.
צעצועים: בעקבות התוכנית לא יוטלו מכסים על משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחייה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים למסיבות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.
מה עלות התוכנית?
התוכנית כוללת ביטול מכסים בעלות של 813 מיליון שקלים בשנה. שר האוצר משה כחלון, אמר כי הרפורמה "נוגעת בכיס של כל אזרח בישראל, אנחנו לא נגרום נזק לתעשייה הישראלית. לא נוזיל מחירים ומצד שני נגרום לפיטורים. יהיה מהלך של שימוע ציבורי, במשותף עם התעשייה הישראלית".
איזה עוד תוכניות קיימות כרגע?
בשבוע שעבר ביטל כחלון את המכס על יבוא מוצרי תינוקות (כולל מנשאים, מושבים לתינוקות, כיסאות אוכל, נדנדות, הליכונים, מוצצים ובקבוקים), וכן את המכס על יבוא עדשות ומסגרות למשקפיים, במסגרת החלטות שעליהן הכריז מוקדם יותר השנה בתוכנית "נטו משפחה". הפסד ההכנסות למדינה בשל ביטול מכסים אלה עומד על 48.4 מיליון שקל.