"את הספר כתבתי במשך שבע שנים, והוא ספר ילדים ייחודי המשלב בתוכו המון ידע לצד חוויה אינטראקטיבית מעולם הים והספנות, שאותו ישבתי וכתבתי במשך שבע שנים, ומגלם בתוכו כל מה שלמדתי וחוויתי בים לאורך 40 שנים מחיי", כך אומרת עדי אלעזרי (46) מכפר סבא, הישראלית הראשונה שסיימה את לימודיה בבית הספר לרבי-חובלים, הוסמכה לדרגת חובל ראשון, והפליגה ברחבי העולם בצי הסוחר הישראלי ובספינות נוסעים מפוארות.
1 צפייה בגלריה
עדי אלעזרי. "שילמתי מחיר גדול כדי להיות הראשונה בארץ"
עדי אלעזרי. "שילמתי מחיר גדול כדי להיות הראשונה בארץ"
עדי אלעזרי
( צילום: אלי דסה)
קראו גם >>>
לדברי אלעזרי, בספר האינטראקטיבי מתוארים "כל המסעות, היבשות, הנמלים, השפעות הים על חיי היומיומיים של כולנו, הכרת ההבדלים בין כלי השייט השונים, כדור הארץ, מזג אוויר, קו המשווה וכמובן מילון מונחים שמסביר את העולם הזה. שזרתי סרטוני המחשה בהילוך מהיר של סירות, ספינות ואוניות הנכנסות ויוצאות אל ומנמל אמסטרדם שבהולנד, ועוד שלל סרטונים הממחישים את העוצמה והמשמעות של עולם הים. למעשה, הספר מתאים לילדות וילדים סקרנים מגיל 4 ועד גיל 12, וחושף אותם באמצעות סיפור, תמונות, וסרטונים (יש קישורים לסריקה) אל העולם העשיר של הים והספנות בארץ ובעולם, שנמצאים מעבר לאופק".
סיפור חייה של אלעזרי, אם לשלושה ("אגם, מעיין ופלג, מעניין מאיפה ההשראה לשמות"), מעורר השראה בקרב כל אישה המעוניינת לשבור את תקרת הזכוכית בתחומה.
בגיל 14 החלה אלעזרי ללמוד בבית הספר לקציני ים בעכו, היא המשיכה לכיתה י"ג במגמת קצונה ימית, קיבלה תעודת טכנאית תעשייה וניהול ותעודת אסמכה עיונית לחובל שני-שלישי. כשעמדה להתגייס ביקשה לשרת בחיל הים כחובלת ונענתה בסירוב בנימוק שחיל הים לא ערוך לשלב בנות בקורס.
את שירותה עשתה בבסיס חיל הים באילת כימאית גוררת. בגיל 21.5 כבר שירתה כקצינת סיפון בדרגת חובל שלישי באנייה "צים קוריאה". לאחר שהוסמכה לדרגת חובל שני הפליגה אלעזרי באוניות של צים למעלה משלוש שנים, חצתה אוקיינוסים על גבי אוניות מכולה וביקרה ב-27 מדינות בעולם.
בגיל 26 היא החליטה ללמוד בבית הספר לרבי חובלים בסאות'המפטון אנגליה. אחרי שנה הוסמכה כקצין ראשון - CHIEF MATE. כדי לקבל את תעודת רב החובל היה עליה לצבור עוד 12 חודשי ים. אחרי הלימודים היא יצאה לטיול שאחרי צבא ורק אז חתמה על חוזה נוסף בחברת ספנות. "אחרי הפלגה אחת בלבד, באמצע החוזה, בחרתי לעצור, הרגשתי שלא בא לי לקבור את עצמי בים".
בימים אלו היא משמשת כמנכ"לית בית הספר למוזיקה והרכבים "קאנטרי מיוזיק" ברמת השרון שהקימה יחד עם בעלה המוזיקאי חי אלעזרי. בונסף, היא יועצת אישית ועסקית, מנחת סדנאות להגשמה ומימוש עצמי. לשם הוצאת האנציקלופידה היא יצאה בקמפיין מימון המונים בהדסטארט לצורך הוצאתו לאור. (לחצו כאן) "כל אחד ואחת מאיתנו זה אומנם טיפה אחת", אומרת אלעזרי בבקשה מהציבור לתמוך באנציקלופדיה אפילו בסכום מועט, "אבל טיפה ועוד טיפה, וכולנו ביחד, נהיה אוקיינוס".