טכנולוגיה ישראלית של הסטארטאפ Wisesight בשיתוף עם אפליקציית פנגו, עתידה להפוך את ערי ישראל לכאלה שבהן כמעט ולא ניתנים דוחות חניה בכחול לבן.
צילום המחשה: shutterstockצילום המחשה: shutterstock
צילום המחשה: shutterstock
(צילום המחשה: shutterstock)
בכך ישראל תהיה המדינה הראשונה בעולם שבה מיושמת טכנולוגיה המיטיבה עם הנהגים החונים, באופן המסייע להפחית את כמות דוחות החניה הניתנים על ידי הרשויות המקומיות, דרך הגדלת שיעור הנהגים המשלמים. הטכנולוגיה של Wisesight מאתרת כלי רכב שלא הפעילו חניה בכחול לבן ובשיתוף פעולה עם אפליקציית פנגו חניה היא שולחת מסרונים לאותם הנהגים כדי לתת להם הזדמנות להפעיל חניה מבלי שיקבלו דוח חניה.
רק מי שירשמו לפנגו או שהם כבר מנויים פעילים, יוכלו לקבל את ההתראות לנייד במקרה שלא הפעילו חניה בכחול לבן ורק באזורים שבהם נפרסה המערכת בשיתוף עם הרשות המקומית. הטכנולוגיה תפעל עם אפליקציות חניה ובשיתוף פעולה עם חברות טכנולוגיה נוספות מתחומי התחבורה והחניה בישראל וברחבי העולם.
אז איך זה עובד?
הטכנולוגיה של Wisesight ממפה את כלי הרכב שחונים ברחוב ועורכת בדיקה מאובטחת מול מערכת החניה של הרשות העירונית. במידה ובעל הרכב לא שילם על החניה ואינו זכאי לפטור כלשהו בתשלום אגרת חניה, ובתנאי שהרכב רשום בחשבון פנגו, נשלח לגורם הרלוונטי בחשבון מסרון (SMS) מזוהה עם תזכורת להפעיל חניה על מנת להימנע מדו"ח: "חונה בכחול לבן? לא לשכוח להפעיל פנגו".
העיר הראשונה בישראל ובכלל בעולם שבה הטכנולוגיה נמצאת בשלבי פריסה מתקדמים היא כפר סבא שחזונה הוא להפוך "לעיר ללא דוחות". במהלך החודשים האחרונים הוטמעה המערכת של Wisesight כפיילוט (תכנית הרצה) במספר אזורים בכפר סבא שבהם מתבצעת גביית תשלום על חניה בכחול לבן. במסגרת הפיילוט, נהגים שלא שילמו על החניה קיבלו מסרון המזכיר להם להפעיל פנגו על מנת להמנע מדו"ח. כאמור, המסרונים שנשלחו לנהגים הגבירו את אחוז הנהגים המשלמים על חניה בפועל.
המערכת היא חלק מפרויקט של "עיר חכמה" של עיריית כפר סבא, המבוססת על מצלמות הפרוסות בשלושה מתחמי חניה באזור "חניוני מרכז העיר ורחוב ויצמן": פינת רחובות דוד אלעזר/כרמל (50 חניות), אזור השוק (50 חניות), אזור השוק – חניון כנרת (150 חניות).
יתרון נוסף של הטכנולוגיה של Wisesightהוא במימד המוניציפאלי, הטכנולוגיה מסייעת לגורמי ההחלטה העירוניים בזיהוי עומסי התנועה, פילוח זהות החונים ע״פ קטגוריות, תפוסה וזמינות החניות הפנויות וכל זאת בזמן אמת. לא זו בלבד, המערכת מייעלת את עבודת הפקח וחוסכת חיכוכים העלולים לגרום לאלימות פיזית ומילולית עם התושבים ומפנה את זמנו לעיסוק בנושאים חשובים כמו פיקוח על רשיונות עסק וניקיון הערים.