דו"ח חריגות השכר של משרד האוצר שהתפרסם אתמול (ג') חשף כי ב-93 מהגופים שנתמכים על ידי המדינה התקיימו חריגות שכר בשנת 2017.
צילום: יוגב עמרניצילום: יוגב עמרני
צילום: יוגב עמרני
(צילום: יוגב עמרני)
הדוח כולל פירוט וניתוח של חריגות השכר לכאורה שנמצאו בגופים ב-2017, ופירוט פעולות יחידת האכיפה ויחידת החקירות במהלך 2018, לרבות פסקי דין משמעותיים שהתקבלו בנושא אכיפת נהלי השכר.
פירוט רשימת הגופים החורגים לכאורה בשנת 2017 שהשיבו לקופת המדינה סכום של יותר מ-37 מיליון שקלים (סך החיסכון העתידי של גילוי החריגות הוא כ-238 מיליון שקלים שהיו עלולים לצאת מקופת המדינה אם לא הייתה מתקיימת פעילות בדיקה ואכיפה). על פי הדוח, עיריית כפר סבא חסכה לא פחות מ- 337,470 שקלים שהייתה אמורה לשלם לסגן ראש עירית כפר סבא היום, דני הרוש, שכיהן כסמנכ"ל משנת 2010 ועד סיום העסקתו בשנת 2014.
דני הרוש (צילום: פרטי)דני הרוש (צילום: פרטי)
דני הרוש (צילום: פרטי)
(דני הרוש (צילום: פרטי))
על פי הדוח, בשנת 2012 עלה כי אין ברשותו של הרוש תואר אקדמי כנדרש מעובד המועסק בתפקיד בכיר, והוא נדרש להשלים אותו. העובד לא השלים את התואר האקדמי כנדרש, והעסקתו הסתיימה. בשנת 2015 תבע העובד את העירייה בבית הדין האזורי לעבודה בגין מספר סעדים, בין היתר בגין פיטורים שלא כדין ומשיקולים זרים.
יש להעיר, כי במסגרת ההליך בביה"ד הגישה העירייה תביעה שכנגד. עת הצטרפותו של הממונה להליך, בשנת 2018 ניתנה החלטתו בדבר העסקתו של העובד ללא תואר אקדמי כנדרש. בסוף שנת 2018 , לאחר שהתפרסמה החלטת הממונה, ובמסגרת ההליך בביה"ד, נמחקו שתי התביעות. בעקבות מחיקת תביעתו של העובד נחסכו לקופת העירייה כ־ 337,470 שקלים.
"הממונה מתהדר בנוצות לא לו"
יחד עם זאת, יש לציין כי עיון בפסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה הוא לא חד משמעי בעניין. במחיקת שתי התביעות, האחת של עיריית כפר סבא נגד הרוש והשנייה של הרוש נגד פיטורים שלא כדין, השופטת אמנם הסתמכה על הממונה בדחיית התביעה של הרוש בפיצוי פיטורין שלא כדין, אך יחד עם זאת, היא טענה שהוא לא אמור להשיב כספים רטרואקטיבית לעירית כפר סבא. "הממונה מתהדר בנוצות לא לו", אמרו השבוע גורמים עירוניים, "במבחן התוצאה אכן נחסכו לעירייה 337 אלף שקלים, אבל לאו דווקא בגלל החריגה ששולמה להרוש, אם בכלל".