טוב, אם למישהו היה ספק בנוגע לאיכות הבריאות בכפר סבא, הרי שהבוקר (ג') פורסם דוח משרד הבריאות ב-"ידיעות אחרונות", וב-"ynet" על ידי כתב הבריאות רותם אליזרע וסתם את הגולל על השאלה. לידי "מיינט כפר סבא" הגיע הדוח המפורט, ובו מצוינים לא מעט פרטים שייגרמו לתושבי כפר סבא גאווה, אך יש בו גם פרטים שיעוררו בהם דאגה.
מירוץ כפר סבא 2017. אנחנו את שלנו עשינו | צילום: עיריית כפר סבאמירוץ כפר סבא 2017. אנחנו את שלנו עשינו | צילום: עיריית כפר סבא
מירוץ כפר סבא 2017. אנחנו את שלנו עשינו | צילום: עיריית כפר סבא
(מירוץ כפר סבא 2017. אנחנו את שלנו עשינו | צילום: עיריית כפר סבא)
מדוח משרד הבריאות שבדק מדדים שונים המעידים על בריאות, עולים כמה נתונים מעניינים במיוחד כשמדובר בכפר סבא. כך למשל אורך החיים בכפר סבא 84.4 שנים לתושב, הינו הגבוה ביותר בארץ. שיעור תמותת התינוקות בלידה הוא 0.9 מקרי תמותה לכל 1,000 לידות, הנמוך ביותר בארץ. רק לשם השוואה, בבאר שבע הנתון עולה עד כדי 4.8 לידות בהן נפטר היילוד לכל 1,000 לידות.
נתון מדהים אחר, הינו העובדה כי כמעט שליש מתושבי כפר סבא (32 אחוזים) מתחסנת נגד שפעת. שוב, מדובר בנתון שיא בכל ישראל.
הדוח אף מציין כי שיעור הכפר סבאים המדווחים על התעמלות גופנית מדי יום הינו גבוה מהממוצע, כנ"ל לגבי הכפר סבאים המעריכים את עצמם כבריאים. הילדים בעיר אינם סובלים מעודף משקל ביחס למקביליהם בשאר הארץ. הכפר סבאים מבצעים יותר בדיקות ממוגרפיה משאר הישראלים. שיעור החולים בסוכרת נמוך מהממוצע הארצי. שכיחות העישון נמוכה במקצת מהממוצע הארצי. ואם בכל זאת, אתם מחפשים בשורה פחות טובה, הרי שבכל הנוגע לשיעור התחלואה בסרטן, יש עודף קל לתושבי כפר סבא, במיוחד כאשר מדובר בסרטן השד.
הנתונים מאחורי התחלואה בסרטן בקרב גברים מראים על 343 מקרים ל-100,000 תושבים (ממוצע ארצי 330), ובקרב הנשים 338 מקרים ל-100,000 תושבים (ממוצע ארצי 315). כמו כן, בגזרת סרטן השד מדובר על 115 מקרים ל-100,000 תושבים (ממוצע ארצי 103).
נתוני העישון - יש איפה להשתפר | נתונים מתוך ynetנתוני העישון - יש איפה להשתפר | נתונים מתוך ynet
נתוני העישון - יש איפה להשתפר | נתונים מתוך ynet
(נתוני העישון - יש איפה להשתפר | נתונים מתוך ynet)
4.7 אחוזים בלבד מהכפר סבאים סובלים מסוכרת, כשרק רמת גן ותל אביב מקדימות את העיר במדד זה. רבע מהילדים הכפר סבאים בעודף משקל, הרבה מתחת לממוצע הארצי של 30 אחוז, כשרק בני ברק מקדימה את כפר סבא בקטגוריה זו (24 אחוזים). ובכל זאת, מדובר בנתון מדאיג במיוחד. 21 אחוז מתושבי העיר מעשנים (ממוצע ארצי 23). 39 אחוזים מדווחים על פעילות גופנית שוטפת.
בסך הכל כפר סבא יכולה להיות מרוצה מאוד מהדוח, שממצב אותה כבירת הבריאות הישראלית. יש לציין כי הדוח עסק רק בערים בהן יש 100,000 תושבים ומעלה, כך שהשכנות הוד השרון ורעננה, לא נכנסו לשקלול. אין ספק שמדובר בתעודה של כבוד עבור בית החולים מאיר הכפר סבאי ו-עיריית כפר סבא. ואחרי שכל זה נאמר. תמיד יש לאן לשאוף.
הסטטיסטיקה המלאה מאחורי דוח משרד הבריאות | צילום מתוך הדוחהסטטיסטיקה המלאה מאחורי דוח משרד הבריאות | צילום מתוך הדוח
הסטטיסטיקה המלאה מאחורי דוח משרד הבריאות | צילום מתוך הדוח
(הסטטיסטיקה המלאה מאחורי דוח משרד הבריאות | צילום מתוך הדוח)
ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, מסר לאור דוח משרד הבריאות:
"האמירה שטוב לגדול ולחיות בכפר סבא אינה סיסמא בלבד והדוח שלפנינו מוכיח זאת ללא ספק. אני גאה לעמוד בראש עיר שבה תוחלת החיים היא הגבוהה בארץ דבר שמעיד על איכות השירות והחיים שאנו מעניקים לתושבינו. אני רואה בתושבים הוותיקים נכס ומשאב אנושי וחברתי יקר וכבר עם כניסתי לתפקיד ביצעתי שורה של צעדים לרווחת האוכלוסיה הבוגרת זאת כחלק מתוכנית ייעודית רחבת היקף. לאוכלוסיית הוותיקים ישנם צרכים ספציפיים, ואנו נפעל במרץ על מנת להגשימם ולשפר עוד את איכות חייהם".