מגיפת הקורונה והסגרים המתמשכים החמירו בשנה האחרונה את מצוקתם של מבוגרים הנאלצים לשהות לבד בביתם כדי לשמור על ריחוק חברתי. בין היתר, גוברת רמת הסיכון שלהם לנפילה מבלי שאיש יהיה לידם כדי להגיש להם עזרה ולטפל בהם.
1 צפייה בגלריה
אורן קוטליצקי. "בארה"ב התגובות היו מצוינות"
אורן קוטליצקי. "בארה"ב התגובות היו מצוינות"
אורן קוטליצקי. "בארה"ב התגובות היו מצוינות"
(צילום: פרטי)
קראו גם >>>
חברת אינטליטינגס (Intellithings) בבעלות אורן קוטליצקי מרמת השרון השיקה בימים אלה פתרון חדשני לבעיה הזו: RoomMe, גלאי תקרתי המזהה חוסר פעילות של המבוגר הבודד. בנסיבות כאלה מתעורר החשש שהמבוגר נפל או נמצא במצוקה, והגלאי שולח התראה טלפונית לקרוב משפחה או לאנשי קשר אחרים.
"בימים מוטרפים אלו של ריחוק חברתי ואוכלוסיות בסיכון, הועצמה הדחיפות למצוא פתרון בטיחותי לבעיית הנפילה באוכלוסייה המבוגרת", אומר קוטליצקי (45), בעל תואר שני במנהל עסקים, לשעבר מבעלי חברת ויסוניק, מהמובילות בעולם בתחום מערכות האזעקה. לפני שש שנים החליט להתמקצע בתחום ה"בית החכם" והקים את את חברת אינטליטינגס.
איך הגעתם לרעיון לפתח גלאי לזיהוי נפילות?
"גלאי תנועה, תחום בו ויסוניק התמחתה, שימשו במשך שנים, בנוסף לזיהוי פורצים, גם לחיסכון באנרגיה באמצעות זיהוי נוכחות בחדר לצורך שליטה בתאורה ובמיזוג. עם זאת, גלאי תנועה לא יודע להבחין מי נמצא בחדר. היה כאן צורך בפתרון מסוג אחר. היכולת לזהות נוכחות של אדם ספציפי בחדר היא הבסיס לבינה מלאכותית שמאפשרת התאמה אישית של מוצרים ושירותים ביתיים למשתמש, בצורה אוטומטית לחלוטין. בעולם 'הבית חכם', יכולת זיהוי נוכחותו של אדם ספציפי בחדר תאפשר תאורה שנדלקת אוטומטית ומשנה את גוון התאורה ועוצמתה למשל".
על פי בדיקה מתברר ש-33% מבני גיל 65 נופלים בביתם, כאלף איש ביום, ואחת מתוך חמש נפילות מסתיימת בשבר או בפגיעת ראש. קוטליצקי: "ניצלנו את משבר הקורונה לפיתוח יכולת נוספת בתחום הבטיחות, זיהוי של היעדר פעילות בקרב מבוגרים ספציפיים".
מה היה מסלול הפיתוח?
"הקמתי את חברת אינטליטינגס אחרי גיבוש פתרון ורישום פטנט בארה"ב. את הפיתוח עד לשלב הוכחת ההיתכנות עשינו באמצעות קבלני משנה. בהמשך גייסנו אנשים והיום החברה מפתחת ומייצרת את המוצר בארץ".
והתוצאות?
"RoomMe, גלאי נוכחות ביתי שמזהה מי נמצא בחדר, מציע לראשונה בעולם פרסונליזציה של בית חכם. המוצר הושק בשוק האמריקאי בסוף 2019 וזכה בעוד ארבעה פרסי חדשנות. הוצאנו גרסה עברית לאפליקציה של המוצר והשקנו את המוצר בישראל. בארה"ב התגובות היו מצוינות. בארץ אנחנו בתחילת הדרך".
האם מישהו ממשפחתך כבר התנסה?
"RoomMe שמותקן בביתי הפרטי, יודע גם לכבות מוצרי חשמל כשהאדם האחרון יוצא מהחדר. כהורה, כיף לראות את האור כבה אצל הבנות שלי בחדרים מיד כשהן יוצאות, ללא צורך בצעקות. עם זאת, לאחרונה בתי הבכורה שכחה את תנור החימום באמבטיה והוא עבד במשך שעות. כשגילינו זאת, תגובתה הייתה: 'אני כבר רגילה ש־RoomMe מכבה אחריי הכול'".