בימים אלה נערכת עיריית כפר סבא, באמצעות המחלקה למורשת ישראל ובשיתוף המעוצה הדתית כפר סבא, לקראת חגי תשרי – שייחגגו השנה בצל הקורונה ובהתאם להנחיות הממשלה ומשרד הבריאות.
עד 25 מתפללים במבנהעד 25 מתפללים במבנה
עד 25 מתפללים במבנה
(צילום המחשה: עידו ארז)
קראו גם >>
במסגרת זו, כוללת ההיערכות שינוי במסגרות התפילה בבתי הכנסת והצטיידות מתוגברת ופתיחת קורסים לחזנים ובעלי תפילה, וכל זאת בהנחיית ראש העיר רפי סער ובתמיכת סגנו ומ"מ ראש העיר עו"ד איתן צנעני, במטרה שכל תושבת ותושב יוכלו ליהנות מהפעילות העירונית בתקופה זו.
כך בין היתר, העירייה נערכת לפיצול המניינים מחוץ לבתי הכנסת, בחצרות או במבנים נוספים שהעירייה מקצה לצורך התפילות, וזאת במטרה לצמצם ולמנוע התקהלויות באולמות בתי הכנסת, אך לאפשר תפילה לכל המעוניין (למתווה המלא בכפר סבא בהמשך הידיעה).
כמו כן, פנו העירייה והמועצה הדתית לכל גבאי בתי הכנסת על מנת לסייע בארגון לקראת תקופת הימים הנוראיים והעירייה כבר ערוכה לצייד את בתי הכנסת בכיסאות ישיבה נוספים, לצורך ניודם מהמבנים הקבועים לחצרות בתי הכנסת, ולהצבת צליות בחצרות. בנוסף, פתחה העירייה קורס לחזנים ובעלי תפילה, על מנת לתגבר את המניינים הנוספים, כמו גם קורס ללימוד תקיעת שופר לתגבור המניינים.
ראש העי רפי סער ומ"מ איתן צנעניראש העי רפי סער ומ"מ איתן צנעני
ראש העי רפי סער ומ"מ איתן צנעני
(צילום: פרטי)
חשוב לציין, כי תקיעת השופר תתבצע ביום ראשון, ב' ראש השנה (20.09.2020) בכמה מוקדים שונים ברחובות העיר, וגם עבור קבוצות הסיכון ואנשים שנמצאים בבידוד, שאינם יכולים להגיע לבתי הכנסת.
תפילות יום הכיפורים שהתקיימו בשנים האחרונות עבור הציבור הרחב במתקני העירייה השונים ברחבי העיר, יתקיימו גם השנה, בהתאם לכל הנחיות משרד הבריאות, כאשר ניתן לקבל פרטים נוספים במחלקה למורשת ישראל או במוקד העירוני 106.
סגן ומ"מ ראש העיר, עו"ד איתן צנעני: "אנו עושים את כל המאמצים על מנת לאפשר לתושבות ולתושבי כפר סבא להתפלל בימים הנוראים ולשמוע תקיעות שופר גם בתקופה לא פשוטה זו, והכל בהתאם להנחיות הממשלה ולהגבלות התו הסגול. חגי תשרי הם חלק חשוב מהוויה של העם היהודי ואני מאחל לכל תושבות ותושבי כפר סבא שנה טובה ומתוקה, שנת בריאות והצלחה".

25 מתפללים במבנה

בכפר סבא הנחשבת כעיר ירוקה תמנה כל קבוצת מתפללים 25 אנשים לכל היותר. מספר הקבוצות שיורשו להתפלל בכל מבנה ייקבע על פי מספר פתחי הכניסה והיציאה אליו, כאשר כל פתח מתיר תפילה לשתי קבוצות.
לדוגמה: אם לבית כנסת או לאולם תפילה ישנן שתי כניסות, יוכלו להתפלל בתוכם ארבע קבוצות של 25 איש. במקום שבו יש חמש כניסות - יתפללו עשר קבוצות של 25. וכן הלאה.
בנוסף, גם שטח האולם יובא בחשבון, על מנת למנוע צפיפות ודוחק שעלולים לגרום להדבקה. לכן נקבע כי בכל מקרה, מספר המתפללים הכולל לא יעלה על אדם אחד לכל ארבעה מטרים רבועים.
ההמלצה החד-משמעית של משרד הבריאות היא להתפלל מחוץ למבנים, שם סיכון ההדבקה יורד באופן משמעותי. הדבר נכון במיוחד לגבי מבוגרים ואנשים בקבוצות סיכון (מחלות לב או ריאה, בעיות במערכת החיסון, סוכרת, מחלות כליות, מחלות כבד והשמנת יתר).
בחרו אזור שבו יש צל טבעי של בניינים או עצים
אם אין - פנו בהקדם לרשות המקומית. ייתכן והיא תוכל לסייע בהתקנת/ השאלת צליות וביצירת חיבורים תקינים לחשמל, שיאפשרו חיבור בטוח למאווררים או למזגנים ניידים.
כדאי לתכנן את התחלת התפילה מוקדם ככל האפשר
ככל שתקדימו את התפילה – כך תוכלו להתפלל בשעות שבהן החום עדיין נסבל. זמן "הנץ" בחג הוא בסביבות 6:30. קחו את זה בחשבון.
השנה עדיף שלא להביא ילדים ותינוקות לתפילה
רבים מהצעירים הם חולים ללא תסמינים, שפגשו במערכת החינוך ילדים רבים שחלקם נחשפו לחולים. גם אם רוצים להגיע בהרכב מלא כדי לשמוע תקיעת שופר, רצוי להביא את הילדים בסמוך לזמן התקיעות ולהחזיר אותם בסיומן.