"ברגעים שהייתי בתוך הבור, כבר חשבתי על המוות". כך אמר השבוע אלכס בוריקין (17) מהרצליה, שבשבוע שעבר, בלילה שבין חמישי לשישי, בשעה שתיים, נפל לתוך בור עמוק שנפער בשביל להולכי רגל בצמוד לגדר של אתר בנייה של חניון תת קרקעי ברחוב אבן אודם שבמרכז העיר. אלכס חזר לביתו לאחר שבילה בבית חברתו. הוא עשה את הדרך הזו ברגל פעמים רבות. בעודו הולך על השביל, העשוי מאבנים משתלבות, נפל לבור שנוצר לאחר קריסת האדמה והאבנים המשתלבות.
1 צפייה בגלריה
אלכס בוריקין במקום הנפילה. "מאז אני חושש ללכת ברחוב"
אלכס בוריקין במקום הנפילה. "מאז אני חושש ללכת ברחוב"
אלכס בוריקין במקום הנפילה. "מאז אני חושש ללכת ברחוב"
(צילום: בני קימרון)
קראו גם >>>
"פתאום הרגשתי באוויר, זה היה מפחיד, מטורף, נכנסתי ללחץ", הוא מספר, "למזלי הטלפון שלי לא נפגע. התקשרתי 100 ואמרתי למוקדנית שנפלתי לתוך בור, ושאינני יודע מה הכתובת המדויקת. היא אמרה לי: 'ננסה לאתר את מיקומך'. בינתיים אמא שלי התקשרה כי ידעה שאני בדרך חזרה הביתה שהבחינה שאני מתעכב. היא הבינה איפה אני נמצא, אבל עד שהגיעה לשם, המשטרה כבר הספיקה להגיע. לקח להם שבע-שמונה דקות. כשהגיעו לאזור, הם התקשרו אליי ואמרו לי: 'אנחנו בחוץ, אתה שומע אותנו?' כיוונתי אותם לפי עוצמת הצעקות, וככל שהתקרבו שמעתי אותם טוב יותר. מתוך הבור כבר ראיתי את האור של הצ'קלקות וידעתי שהם לידי. כשהגיעו אמרתי להם: 'תיזהרו שגם אתם לא תיפלו'".
כשהכבאים הגיעו הם הסתכלו פנימה ואמרו לאלכס שאין להם גישה, שהכול עלול להתמוטט עליו, ושצריכים להזעיק כוח חילוץ. "שמעתי אותם אומרים בקשר, שכל תנועה מיותרת בתוך הבור עלולה לגרום לנפילתי לבור נוסף שנמצא בסמוך שעומקו 35 מטר. ואז נכנסתי ללחץ גדול יותר, פחדתי חבל על הזמן וממש רעדו לי הרגליים. ברגעים האלה חשבתי שאני עלול לאבד את החיים שלי. נצמדתי לפינה כדי שלא יפלו על הראש שלי אבנים משתלבות".
בשלב זה הורידו הכבאים לבור קסדה ואפוד מגן, ושלשלו פנימה סולם ארוך, הניחו אותו באלכסון על שולי הבור, ואלכס טיפסתי לאט לאט ובזהירות. "כשיצאתי חיבקו אותי, אמרתי תודה וחשתי שחיי ניצלו".
מרגע שנפל ועד שחולץ מהבור חלפה פחות משעה. למרות שנראה כי לא נפגע באופן רציני, הוא הוכנס לאמבולנס ונשלחתי לחדר מיון בבית החולים מאיר. שם גילו שפשופים ברגלו ובידו, ושחררו אותו לביתו. "שכבתי בבית שישי, שבת, ראשון. בשבת הופיעו כאבים בעמוד השדרה התחתון ובצוואר, ועד עכשיו, שלושה ימים אחרי, אני חש עייפות רבה וכאבים בכל הגוף".
הוא בן יחיד, יתום מאב, וגר עם אמו ובן זוגה ברחוב ניצנים. עד לפני שנה למד בכיתה י' בתיכון דור, הפסיק את לימודיו ועד לאחרונה שהה בקהילה הטיפולית לנפגעי סמים ואלכוהול במלכישוע. "אחרי שנתפסתי על כמה עבירות של שימוש וסחר בסמים, נפתחו לי תיקים ומינו לי קצין מבחן, נכנסתי לקהילה הטיפולית, שם עברתי תהליך של שינוי. לקחתי את עצמי בידיים. למדתי על עצמי דברים חדשים. אני נקי כבר שבעה חודשים. ולכן ביקשתי בבית חולים שייקחו ממני בדיקת שתן כדי להוכיח שלא הייתי מסטול, שלא הייתי תחת השפעת סמים בעת שנפלתי לבור". הוא עבר בדיקת שתן ונמצא נקי.
שלושה ימים אחרי המקרה, הוא אומר: "מאז שנפלתי אני חושש ללכת ברחוב".
מעיריית הרצליה נמסר: "עד שנפער הבור לא היה כל רמז לעתיד לבוא, והקריסה הייתה פתאומית, ככל הנראה בשל הגשמים הרבים ומזג האוויר הקיצוני. הפרויקט היה מגודר, וברגע שהגידור נפגע דאגנו שיתוקן ויטופל, בפיקוח מהנדס, הממונה גם על מבנים מסוכנים אשר ימשיך לעקוב אחר השמירה על בטיחות המבנה".