האם המים בישראל נקיים?

באופן כללי ביותר, בשונה ממה שאנשים רבים חושבים, מי הברז בישראל ראויים לשתייה. שלא כמו במדינות אחרות בהן המים בבתי האזרחים, המים המשמשים לחקלאות וכד’, מגיעים ממקור אחד או שניים בלבד, בישראל קיימים כמה מקורות מים השונים זה מזה באיכותם, לרבות מאגרי מי התהום או מאגרי מי ההתפלה, המחייבים בדיקה יסודית של איכותם. כל אדם יכול להיכנס לתוצאות בדיקות מים מדגמיות ולהיווכח בכמויות השונות של החומרים המפוקחים הקיימים במי השתייה בישראל, כמו סוגי מתכות או כימיקלים. זוהי דרך אגב, אחת הסיבות שבגללן ישראל נחשבת (תאמינו או לא) למעצמת מים, ומומחים ישראלים מעבירים מידע לכל העולם באשר לדרכי טיהור מים ממקורות מגוונים. בנוסף, בישראל קיימת הפרדה בין איכות המים המיועדים לחקלאות או השקיה וכד’, לבין המים המיועדים לשתייה.

אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: pixabay)

המים יוצאים מהמפעל נקיים, מדוע בכל זאת לטהר?

מערכת המים בישראל ובייחוד מערכות המים הביתיות מורכבות מרשת מסועפת של מפעלים, מתקנים וצינורות. יש לציין כי המים שלנו, לא משנה מאיזה מקור הם מגיעים אלינו, חשופים מטבעם למקורות זיהום שונים אשר יכולים להשתנות עם הזמן. מקורות זיהום כאלה יכולים להיות זיהומי קרקע, אוויר וכד’. אולם, קיימים גם זיהומים נקודתיים, כפי שנסביר בהמשך. את מרבית הזיהומים ניתן לנטרל או לגלות בחלקים שונים של המערכת, אך לצד זאת קיימים זיהומים שקשה לגלות.
החלק האחרון שאותו המים עוברים, כולל מערכת צינורות הנמצאת בתוך רחובות ובניינים, ומאוד קשה לעקוב אחריה מבפנים ואף מבחוץ. למען האמת, נעשות מפעם לפעם בדיקות איכות של המים, אולם בדיקות אלה לא יכולות להבטיח לחלוטין את איכות מי הברזים הנכנסים לכל בית ובית, פשוט משום שמים אלה יכולים להיות נגועים בקלות בחלודה או זיהומים אחרים המגיעים ממקום נקודתי ומאוד סמוך לברז עצמו. לכן, הבעיה לא תמיד באיכות המים שמגיעה לברזים, אלא באותו "ישורת אחרונה" אשר עוברים המים שניה לפני שהם מגיעים לכוס המים שלנו או של הילדים שלנו.

מה ניתן לעשות כדי לנקות את המים?

קיימים כיום כמה פתרונות לסינון או ניקיון של מי השתייה אשר נשענות על טכנולוגיות וחומרים מגוונים, הסופחים, מנטרלים או מוציאים מן המים חלקי לכלוך, חיידקים ועוד. למעשה, קיימות שתי שיטות עיקריות לניקיון מי השתייה בבית: מכשירים חשמליים לטיהור מים ומכשירים לא חשמליים. משכירי סינון המים הביתית נשענים פעמים רבות על מספר שלבים של טיהור מים, בעוד שמסנני המים הלא-חשמליים נשענים בד"כ על תהליך יחיד, כמו למשל שימוש בחלקיקי פחם אשר מסוגלים לספוח לתוכן חומרים שונים ועל ידי כך, מוציאים אותם ממי השתייה.

איזה פתרון עדיף?

מטהר מים איכותי הכולל מספר שלבי סינון תמיד יהיה טוב יותר ומתקדם יותר מכל שיטה אחרת. מומלץ לבחור במטהר מים אשר נשען על טכנולוגיות מתקדמות באופן כללי. חשוב לברר קודם, האם שיטת טיהור המים מסוגלת לנטרל ולהוציא מן המים כמה סוגים של זיהומים ולא רק לכלוכים למשל, או מולקולות גדולות יחסית. לחברת תמי4 ישנו מטהר מים אשר נחשב למתקדם ביותר בעולם והוא מבטיח שהמים שתשתו יהיו איכותיים יותר, נקיים יותר וטעימים יותר.