9 מועמדים רצים לראשות העירייה, בכפר סבא9 מועמדים רצים לראשות העירייה, בכפר סבא
9 מועמדים רצים לראשות העירייה, בכפר סבא
(9 מועמדים רצים לראשות העירייה, בכפר סבא)
נדמה כי מעצרו של ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יהודה בן חמו, והגשת כתב האישום נגדו פתחו פתח לשפע של מתמודדים, שמזמן לא נראה כמוהו בעיר.
בין המבקשים להיבחר לתפקיד ראש העירייה נמצאים רפי סער, יובל לוי, שאולי דור, יוסי סדבון, מירית שקד-ברק, הדר לביא, עילאי הרסגור-הנדין, משה נח, יאיר אברהם ואברהם (ממה) שיינפיין.
סער (50), שגדל בכפר סבא והיה בן טיפוחיו של ראש העירייה לשעבר יצחק ולד, שימש בעברו כמנכ"ל עיריית הוד השרון וכמנכ"ל עיריית כפר סבא, ואף ניסה את מזלו בבחירות בכוכב יאיר-צור יגאל, שם התגורר עד לאחרונה.
רפי סער הכריז על מועמדותו לראשות העיר כפר סבא (צילום: ארן חן)רפי סער הכריז על מועמדותו לראשות העיר כפר סבא (צילום: ארן חן)
רפי סער הכריז על מועמדותו לראשות העיר כפר סבא (צילום: ארן חן)
(רפי סער הכריז על מועמדותו לראשות העיר כפר סבא (צילום: ארן חן))
בשנים האחרונות הוא משמש כיועץ ומלווה פרויקטים ברשות מקרקעי ישראל. לדבריו, "ריבוי המועמדים הקיים מצביע על מצב הכאוס והקיפאון שהעיר נמצאת בו. בלי הנהגה אחראית ומנוסה העיר עלולה להידרדר. אני המועמד עם הניסיון המוניציפלי והניהולי הגדול ביותר, והיחיד שהציג תוכנית עבודה סדורה לעתידה של העיר".
עו"ד יובל לוי (צילום: פרטי)עו"ד יובל לוי (צילום: פרטי)
עו"ד יובל לוי (צילום: פרטי)
(עו"ד יובל לוי (צילום: פרטי))
הרבה מועמדים משמע הרבה כסף שיישפך. "ההוצאה הכספית במערכת בחירות בעיר כמו כפר סבא היא אכן ניכרת. אני מאמין שתושבי העיר יתאחדו סביבי בסיבוב הראשון, ורוב המועמדים יחברו אליי בהמשך".
עו"ד יובל לוי, יו"ר ועדת הביקורת העירונית וחבר מועצה זה עשר שנים, יתמודד בפעם השנייה על התפקיד. בקדנציה הראשונה הוא הצליח להכניס מנדט אחד, אך בקדנציה הנוכחית הצליח לשלש את כוח סיעתו במועצה. לדבריו, "אני לא מוטרד, מכיוון שיש לי ניסיון של עשר שנים בפעילות המוניציפאלית".
משה נח (צילום: פרטי)משה נח (צילום: פרטי)
משה נח (צילום: פרטי)
(משה נח (צילום: פרטי))
מדוע אתה חושב שיש כל כך הרבה מועמדים לתפקיד? "ריבוי המועמדים נובע להערכתי מהמצב שנוצר בעקבות פרשת בן חמו, ומהרצון של התושבים להציג חלופה. הציבור מחפש אדם אמין, בעל הוכחות מוכחות, ואינו מעוניין לחזור לדרך של בן חמו".
נחמה ושאול דור (צילום: אישי)נחמה ושאול דור (צילום: אישי)
נחמה ושאול דור (צילום: אישי)
(נחמה ושאול דור (צילום: אישי))
האם לדעתך זה יוביל לסיבוב שני? "כשיש ריבוי מועמדים, זאת אפשרות שאינה נפסלת על הסף, אך מי שחושב שההשקעה הכספית שלו תלך לפח, כדאי שיפרוש".
אחד המועמדים הנוספים הוא עו"ד יוסי סדבון, ניצב בדימוס, שפיקד בין היתר על מחוז תל אביב במשטרה. סדבון היה מיודד עם בן חמו ואף נבחר לעמוד בראש ועדות עירוניות. באשר לריבוי המועמדים בעיר, הוא אומר: "זו טיבה של הדמוקרטיה, כל אחד רשאי להתמודד. ברגע שאין ראש עירייה מכהן, זה בהכרח מוביל לריבוי מועמדים, שחושבים שהם יכולים להצליח. אני חושב שזה חיובי מאוד".
רצים ביחד יוסי סדבון וסער ורדי (צילום: פרטי)רצים ביחד יוסי סדבון וסער ורדי (צילום: פרטי)
רצים ביחד יוסי סדבון וסער ורדי (צילום: פרטי)
(רצים ביחד יוסי סדבון וסער ורדי (צילום: פרטי))
ומה באשר להוצאה הכספית? "יש החזרים לפי התוצאות, אך בהחלט הנטל הכספי הוא גדול. אם יהיה סיבוב שני זו עוד הוצאה כספית, אבל זה חלק בלתי-נמנע מכל התהליך הדמוקרטי".
יש כבר דיבורים על איחוד מועמדים? "בשלב זה עדיין לא, זה עדיין מוקדם מדי. אני מניח שהדברים הללו יקרו בהמשך הדרך, ואסור לפסול אף אפשרות".
הדר לביא (צילום: פרטי)הדר לביא (צילום: פרטי)
הדר לביא (צילום: פרטי)
(הדר לביא (צילום: פרטי))
בין המועמדים בעיר נמצאות גם שתי נשים: הדר לביא ומירית שקד-ברק. לביא, ילידת כפר סבא, שימשה במשך ארבע שנים כיו"ר מועצת הנשים, והקימה את ועד מרכז העיר שעד לא מזמן עמדה בראשו.
שקד-ברק (43), פועלת מטעם תנועת "התפוזים", תנועה עצמאית שהקימה, וממייסדות בית הספר "רמות" בהוד השרון. היא יועצת תקשורת לשרת המדע, התרבות והספורט, וממובילי המאבק נגד תוכנית המתאר של כפר סבא ונגד בנייה מאסיבית בעיר.
מוטי ששון ומירית שקד ברק (צילום: פרטי)מוטי ששון ומירית שקד ברק (צילום: פרטי)
מוטי ששון ומירית שקד ברק (צילום: פרטי)
(מוטי ששון ומירית שקד ברק (צילום: פרטי))
מתמודדים אחרים הם חבר המועצה ויו"ר סיעת מרצ עילאי הרסגור-הנדין (37), תושב כפר סבא 34 שנים, ומי שהיה סגנו של בן חמו עד שפרש לאופוזיציה; שאולי דור, יו"ר ההסתדרות בכפר סבא ובהוד השרון.
עילאי הרסגור הנדין (צילום: פרטי)עילאי הרסגור הנדין (צילום: פרטי)
עילאי הרסגור הנדין (צילום: פרטי)
(עילאי הרסגור הנדין (צילום: פרטי))
דור אהוד ומוערך מאוד בקרב משפחות שכולות בעיר, שלהן הוא מסייע באופן אישי; משה נח, דור חמישי בכפר סבא, המתמודד על התפקיד לראשונה ונחשב לאלמוני ביותר מבין העשרה; חבר המועצה יאיר אברהם, שפרש מסיעת מרצ לאחר שהפסיד בבחירות ליו"ר הסיעה כיום — הרסגור-הנדין, וחבר למפלגת העבודה.
יאיר אברהם (צילום: פרטי)יאיר אברהם (צילום: פרטי)
יאיר אברהם (צילום: פרטי)
(יאיר אברהם (צילום: פרטי))
והאחרון שהצטרף למירוץ הוא אברהם (ממה) שיינפיין בן ה-68, בן למשפחת מייסדים בעיר ולשעבר יו"ר החברה הכלכלית, שכשל בהתמודדות הקודמת לתפקיד. ראש העירייה הנוכחי, צביקה צרפתי, טרם הכריז באופן רשמי אם יתמודד על התפקיד שאותו הוא ממלא כעת, לפחות עד הבחירות.
ממה שיינפיין (צילום: פרטי)ממה שיינפיין (צילום: פרטי)
ממה שיינפיין (צילום: פרטי)
(ממה שיינפיין (צילום: פרטי))