כל מי שאי פעם חווה פרידה בה הוא הצד הנעזב, יודע עד כמה התחושות הן לא נעימות. לא רק שהתפרקה מערכת היחסים, אלא גם נפגע האגו באופן קשה מאוד. מתחילות לעלות שאלות ותהיות בסגנון "האם אני לא טוב/ה מספיק?" "האם אני לא מספיק שווה?" וכן הלאה.
חלק גדול מאותם אנשים עוברים את המשבר ולאט לאט צוברים בחזרה את הביטחון שהיה להם, וחוזרים לשוק הדייטינג עם אופטימיות ברמה כזו או אחרת. לעומתם, יש אחרים שפשוט נתקעים על המחשבה שהם "נזרקו", ואינם מצליחים להתאושש. הם עוברים למצב "תקיעה" או במילה אחרת- קיפאון.
מדוע זה קורה? התשובה לכך כוללת מספר אפשרויות, ביניהן האמונה שלעולם לא ימצאו שוב אהבה כמו שהיתה להם. מכיוון שהם כל כך בטוחים שאהבת חייהם כבר חלפה, אין להם שבב תקווה שימצאו אהבה חדשה ולכן מראש מוותרים. אותו ויתור גורם להם להיכנס למצב של תקיעות, וברור לכולנו מהי התוצאה מכך.
צילום: pixabayצילום: pixabay
צילום: pixabay
(צילום: pixabay)
סיבה נוספת שגורמת לאנשים "להיתקע" היא נפילת הבטחון העצמי בעקבות כך שהם "נזרקו". פעמים רבות אותם אנשים שואבים ביטחון אך ורק ממקור אחד- הזוגיות שלהם, ואז ברגע שאותה זוגיות מתפרקת, כל הביטחון שלהם יורד לטמיון. לכן חשוב שכל אדם ישאב ביטחון מיותר ממקור אחד, למשל קריירה, חברויות, תחביבים וכד'.
עוד סיבה הגורמת לתקיעות היא "פנטזיונריות", כלומר אמונה שזוגיות צריכה להיות כמו בסרטים הרומנטיים ובאגדות. כאשר אדם חושב בצורה כזו, הוא נוחל אכזבות קשות מהמציאות שכמעט תמיד אינה דומה כלל לפנטזיות שלנו. בזוגיות נורמלית יש אהבה, אך יש עליות ומורדות ויש לדעת להתמודד איתם באופן בריא.
לא משנה מהי הסיבה לתקיעות, כל אחד שמרגיש תקוע חייב לעשות עבודה של התבוננות פנימה, לבדוק היכן יושב הקושי, להתמודד איתו בגבורה ולעלות על הסוס שוב.
הכותבת היא הראלה ישי, שדכנית לחילונים, מסורתיים ודתיים, ומחברת הספרים "סטטוס: בזוגיות" ו"שניים סוכר".
לאתר של הראלה לחצו כאן. לגלישה בסמארטפון