הפועל כפר סבא ממשיכה להתכונן לעונת 2019/20, כאשר נכון לעכשיו העסק צולע למדי. רוב רובו של הסגל אלמוני למדי, ישראלים בכירים לא הגיעו, הקבוצה לא תוכל לארח ב"לויטה" ותאלץ לנדוד למושבה והתוצאות בינתיים בגביע הטוטו לא מבשרות טובות.
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
צילום: אסף פרידמן
(צילום: אסף פרידמן)
כדורגל טכני וטקטי
אם יש כרגע נקודת אור קטנה, הרי שנדמה כי בלם הרכש הניגרי סודיק אטנדה מסתמן כהחתמה טובה. מוקדם לשפוט לאחר שני משחקים בלבד, אבל בינתיים זה נראה לא רע בכלל.
הבלם בן ה-25 הגיע לישראל לאחר שש שנים בליגה האלבנית, ואחרי שזכה באליפות המקומית עם קבוצתו. עכשיו הוא ינסה לעשות סדר בהגנה הכפר סבאית, שהולכת לעבוד קשה מאוד העונה.
"אני נרגש מאוד לשחק בישראל, ובכפר סבא במיוחד. הגעתי לכאן אחרי שמיציתי את החוויה האלבנית, ואני מוכן לעשות את קפיצת המדרגה בישראל", אומר הבלם השבוע.
מה אתה יודע על כפר סבא? "הבנתי שהם עלו מהליגה השנייה, ויש למועדון מסורת מפוארת, אבל הרבה שנים הם לא היו בצמרת הכדורגל הישראלי. כעולה חדשה לא תהיה לנו עונה קלה, אבל אם נבוא עם הרבה אנרגיות ורצון - נצליח. במשחקי גביע הטוטו יש לנו הזדמנות להתרגל לקצב של הליגה הראשונה".
על הכדורגל הישראלי שמעת משהו? "האמת שלא הרבה. מעולם לא הייתי בישראל ולא ראיתי קבוצות ישראליות, אבל ג'ון אוגו הוא חבר טוב שלי. גדלנו באותה עיר, והוא הסביר לי קצת מה קורה כאן. כששמעתי שהוא שיחק הרבה זמן בישראל, הבנתי שזה מקום טוב. גם פטר אוניקצ'י ששיחק בכפר סבא בעונה עברה, הוא חבר טוב. שיחקנו יחד בנבחרת ניגריה עד גיל 23, והוא ממש המליץ לי להגיע לכאן".
איך התרשמת מהכדורגל בישראל עד עכשיו? "באלבניה משחקים מאוד קשוח וחזק, וכאן המשחק יותר טכני וטקטי. באלבניה משחקים הרבה על כדורים ארוכים, וכאן הכדורגל הרבה יותר מתקדם. זאת הסיבה שרציתי להגיע לישראל, כי שמעתי דברים טובים על הכדורגל שלכם".
בכפר סבא כבר מיהרו להכתיר אותך כאחד הבלמים הטובים בארץ. "כל אחד יכול להגיד מה שנראה לו. אני לא נבהל מביקורות ולא מסתנוור משבחים. אני עושה את מה שאני אוהב בצורה הכי טובה שאני יודע, וכשאתה יודע לעשות משהו טוב עם הרבה מסירות והתלהבות, אתה מקבל ביקורות טובות. יש לי עוד הרבה מה לתרום. אני שמח שבזמן הקצר שאני כאן, אנשים מרוצים ממני. כמובן שזה לא יכניס אותי לשאננות. ההיפך, זה יגרום לי לעוד יותר רצון להוכיח את עצמי".
עושה רושם שהולכת להיות לך השנה הרבה עבודה. כפר סבא תתגונן ברוב המשחקים. "כן, אני מבין שככה זה יהיה, אבל זה בסדר, אני מוכן לכל משחק ולכל מטרה. אני חושב שנוכל להפתיע לא מעט קבוצות, אם נעז ונצא קדימה ולא נתגונן כל הזמן".
הגשמתי חלום
סודיק אולואלדה אטנדה התחיל לבעוט בכדור כשהיה בן 9, בעיר הולדתו קנו. כשהיה בן 12 הצטרף לאקדמיה "אריות 36", ועד היום הוא מקפיד ללבוש את החולצה מספר 36. אחרי שנתיים בבוגרים של האריות, עבר לבלגיה והיה אמור לשחק בסנט טרוידן, אך הדברים לא הסתדרו והוא חזר לניגריה אחרי חודש אחד בלבד. לאחר מכן חתם באפולוניה פייר מהליגה האלבנית, ולאחר שנתיים מוצלחות עבר לפרטיזן טיראנה, המועדון הבכיר באלבניה, שם שיחק ארבע שנים וסייע לה לזכות באליפות בעונה שעברה, כשהוא נבחר לשחקן ההגנה המצטיין של הליגה. באלבניה אטנדה מוערך מאוד, ובקרוב הוא אמור להצטרף לנבחרת.
"הגשתי בקשה. אני אמור לקבל דרכון ממש בשבועות הקרובים, ואז אצטרף לנבחרת. הם רוצים מאוד שאהיה חלק מהנבחרת. אין לי שום בעיה לייצג את אלבניה. הייתי בנבחרת ניגריה עד 23, והלוואי שהבוגרת יקראו לי, אבל אם זה לא יקרה כנראה שאשחק באלבניה", הוא אומר.
לסודיק עוד שלושה אחים ואחות אחת, והוא הרביעי במספר. כשהיה צעיר עברה המשפחה טלטלה כאשר אמו נפטרה לאחר מאבק במחלה קשה. "הייתי בן 15 כשקרתה לנו הטרגדיה הנוראה", הוא מספר. "זאת הייתה תקופה קשה מאוד, אבל התמודדנו עם זה כי אין לך ברירה אלא להרים את עצמך מהמצב הזה. הייתי מאוד קשור לאמא. הייתי בדיוק באקדמיה כשהיא נפטרה, והיא תמיד עזרה לי ותמכה בי. כשאמא נפטרה אמרתי לעצמי שאני לא הולך להידרדר אלא להרים את עצמי הכי גבוה שיש. אני זוכר את הימים שישבתי עם עצמי וידעתי שאם לא אתרומם אפול למטה, וזאת לא הייתה בכלל אפשרות. אני יודע שאמא שלי מאוד רצתה שאצליח, כך שהגשמתי את החלום שלי ושלה".
כפר סבא תהיה תחנה בדרך לקבוצה גדולה יותר בישראל? "לאט לאט. אני רוצה לעשות עונה טובה עם הקבוצה שלי, ואחר כך נראה מה יהיה. אני ממש לא חושב כרגע על מועדונים גדולים, אלא איך אני עוזר לכפר סבא בעונת החזרה שלה לליגה הראשונה".