כשהגיע ארז בנודיס ללויטה בסוף העונה שעברה, במטרה להציל את הפועל כפר סבא מירידה לליגה א', זה נראה כמו עוד אחד מהמהלכים הביזארים של יצחק שום בעונת 2017/18. המאמן החמישי בעונת הבלהות של הירוקים קיבל שלושה שבועות כדי לנסות להחיות את הגווייה.
הקבוצה נראתה שבורה ומפורקת לרסיסים, האוהדים כבר הרימו ידיים, אבל רק בנודיס, שקיבל את הצ'אנס הגדול הראשון שלו במועדון רציני בליגה השנייה, הניח בצד את כל רעשי הרקע, והתרכז במשימה הלא פשוטה שקיבל על עצמו - להשאיר את הפועל כפר סבא בליגה הלאומית.
ארז בנודיס. הוציא את המועדון מהבוץ | צילום: אורן אהרוניארז בנודיס. הוציא את המועדון מהבוץ | צילום: אורן אהרוני
ארז בנודיס. הוציא את המועדון מהבוץ | צילום: אורן אהרוני
(ארז בנודיס. הוציא את המועדון מהבוץ | צילום: אורן אהרוני)
לשום אין אגו
אחרי שהעשן התפזר, ולאחר קרב קשה מול עירוני טבריה במשחקי המבחן, הצליח בנודיס לסמן 'וי' על המטרה, וקיבל לידיו את המושכות, כדי לנסות ולהוביל את כפר סבא גם בעונה הבאה.
חייבים לומר את האמת, ההחתמה שלך נראתה כמו איבוד עשתונות מוחלט של שום.
אני ממש לא חושב ככה. שום הראה שהוא אדם גדול, בכך שרצה להביא מישהו עם אנרגיות חדשות, ושיביא אתו גם ידע על היריבה מטבריה. שום הוכיח שאין לו אגו, ושהוא חושב רק על טובתה של הפועל כפר סבא. זאת לא היתה החלטה מוזרה אלא מבורכת".
מצד שני, ההחלטה להביא מאמן שהגיע מהליגות הנמוכות ומכיר את היריבות השתלמה בסופו של דבר.
"קודם כל אני לא יודע מדוע כל הזמן משייכים אותי לליגות הנמוכות. אימנתי שלוש שנים את בית"ר תל אביב-רמלה בלאומית. בארבע השנים האחרונות בליגה א' העליתי פעמיים קבוצות ללאומית, ושלוש עונות לפני כן סיימתי במקום השני ושיחקנו בפלייאוף. שום עשה את הבחירה שלו ובסופו של דבר זה הצליח".
לא חששת להכניס ראש בריא למיטה חולה? להכניס את עצמך לכאוס הזה?
ממש לא. הפועל כפר סבא זה מועדון גדול, תראה לי מאמן אחד שלא היה מגיע לשם אילו קראו לו. עכשיו, אחרי שהכל נגמר, אני יכול לומר שנכון שהמצב היה קשה מאוד, אבל אני חושב שלקחו את זה למקומות יותר מדי אפלים ושחורים. הגעתי לכפר סבא והשחקנים ידעו מהר מאוד לאן הם הולכים. בשלושת השבועות האלה היתה אחלה אווירה, אחלה חדר הלבשה והכי חשוב אחלה יצחק שום, שבאמת נתן לי את המושכות לעשות את מה שאני יודע כדי להשאיר את הקבוצה בליגה".
בית של כדורגל
אחרי הפיצוץ המתוקשר עם מסאי דגו, השתדל יצחק שום לשנות מעט את האסטרטגיה שלו, ולא להתערב בעבודת המאמן. עם ז'וטא ושאבו זה לא הלך, אבל בנודיס הצליח לעצור את המפולת.
"אני לא יכול ולא מעוניין להתייחס למה שהיה כאן לפני שהגעתי", הוא אומר. "מרגע שהגעתי היתה לי יד חופשית לעשות את כל מה שאני מבין ויודע. יתרה מכך, ביקשתי משום לא פעם ולא פעמיים שידבר, שיגיד לשחקנים משהו. היה שיתוף פעולה מצוין עם שומי. לשום יש עבר מפואר בכדורגל. הוא היה שחקן ענק, אימן בנבחרת, ברוסיה, ביוון לקח דאבל, לקח דאבל בבית"ר, אימן את מכבי חיפה בצ'מפיונס. מגיע לו כבוד, הבן-אדם עבר הרבה".
סהר בראון נלחם בשנה שעברה. מהפכה בסגל?  | צילום: זהר שחרסהר בראון נלחם בשנה שעברה. מהפכה בסגל?  | צילום: זהר שחר
סהר בראון נלחם בשנה שעברה. מהפכה בסגל? | צילום: זהר שחר
(סהר בראון נלחם בשנה שעברה. מהפכה בסגל? | צילום: זהר שחר)
אחרי שסיימת בהפועל הרצליה, במרמורק רצו מאוד שתחזור, ולמעשה כבר היית סגור שם. מה גרם לך לעשות סיבוב פרסה ולהגיע ללויטה?
"פשוט מאוד, הגיעה הצעה מכפר סבא ולא יכולתי לסרב לה. זה קסם לי מאוד".
ארז הוא האח הצעיר למשפחת כדורגלנים מפורסמת מלוד. האחים יעקב, אורי ויצחק הובילו את הפועל לוד המיתולוגית לזכייה היסטורית בגביע המדינה ב-1984, בהדרכתו של המאמן הצעיר דרור קשטן. ארז, כמו אחיו הגדול, שיחק כשוער בליגה הלאומית ולאחר מכן בליגה א', וכשפרש עבר מיד לאימון. הוא עבר באסי גלבוע, בבית"ר תל אביב-רמלה, במרמורק, בשעריים ובהפועל הרצליה, והעונה ינסה להצליח עם כפר סבא.
"אין ספק שהגעתי למועדון גדול", אומר בנודיס. "המקום הטבעי של המועדון הזה הוא בליגת העל. אני גאה לעבוד במועדון בסדר הגודל הזה. היום בלאומית, כפר סבא היא הקבוצה הכי גדולה בליגה. אימנתי כבר בלאומית, עשיתי דברים בליגה א', עליתי ליגות, עברתי הרבה. אין לשכוח שגדלתי מגיל אפס על כדורגל, במשפחה של שלושה אחים תותחים ששיחקו בהפועל לוד וזכו בגביע. לא הגעתי מפלנטה אחרת. אני יודע איפה אני נמצא ומה הציפיות ממני. אני מבין את גודל האחריות, ומקווה לא לאכזב את מי שהאמין בי. הכי חשוב זה לשמח את האוהדים של הפועל כפר סבא, כי הגיע הזמן לראות סוף סוף חיוכים על הפנים שלהם. אני מאמין, שאם נהיה קבוצה מחויבת ומנצחת, נחזיר את הקהל הנפלא של כפר סבא ליציעים".
איזו קבוצה נראה כאן בעונה הקרובה?
"נבנה קבוצה שמחה ובריאה עם שחקנים שיתאבדו על מגרש, יילחמו וישקיעו. באשר למטרות, הליגה הלאומית משוגעת לגמרי. חדרה תכננו לעלות ליגה העונה? קטמון, לעומת זאת, השקיעו המון כסף ולא עלו. הליגה הזאת בלתי-צפויה לחלוטין. צריך לבנות קבוצה טובה ולכוון לפלייאוף העליון. אם אתה מגיע לשם, השמיים הם הגבול. עד אז, לא נקפוץ מהמדרגה השנייה לעשירית. ננסה להתקדם ולהגיע לפלייאוף, ואז נראה מה יהיו המטרות החדשות שלנו".
נראה שאתה בעיצומו של ניקוי אורוות במועדון. כמעט כל השחקנים מהעונה שעברה לא יהיו כאן בעונה הבאה.
"אני לא אוהב את המושג הזה. אני בונה קבוצה שמתאימה לאופי שלי. אני אוהב שחקנים נמרצים ורעבים, וכך יהיה העונה בכפר סבא. אני מוצא לנכון לעשות משהו חדש, ולכן יהיו שינויים רבים. אני רוצה שחקנים שלא חוו את מה שקרה בעונה שעברה".
אפשר לדבר על עליית ליגה? שום אמר בזמנו שהוא לא רוצה להיתקע בלאומית יותר מדי זמן.
"כותרת על עלייה לא תקבל ממני. אנחנו רוצים מאוד לחזור לקדמת הבמה, ובשביל זה יש תהליך שיתרחש העונה. נבנה, נתקדם, נשאף לפלייאוף, ננסה להיות בכושר הטוב ביותר ולעשות את המקסימום, כדי שבסוף העונה נוכל כולנו לחייך. זה לא יהיה נכון לצאת בהצהרות בשלב זה. אין קבוצה מעל הליגה ואין כרטיס שמובטח למישהו, כמו שלנו יש שאיפות כך גם למועדונים אחרים.