הפועל כפר סבא התבזתה אתמול (ב') במשחק הצמרת כנגד הפועל תל אביב (4:0) והגישה על מגש של כסף את הכרטיס לליגת העל. אם הירוקים רוצים עוד להציל משהו מהעונה הזאת הם יצטרכו לבצע זעזוע משמעותי שכן גם מאמנה הנוכחי, ריימונדס ז'וטאוטאס איבד אמון בחניכיו.
אז נכון, לזכותו של ז'וטא צריך להגיד שהקבוצה סבלה מחיסורים משמעותיים עקב פציעות. רז כהן, אולי השחקן היחידי שמציג יכולת כלשהי בקישור הכפר סבאי בתקופה האחרונה יצא לניתוח שהשבית אותו עד לתום העונה. דן עזריה, ממעוזי ההגנה האחרונים בקבוצה נעדר גם כן מהמשחק ויובל טיטלמן שהיה אמור להיות מחליפו של רז עדיין לא ערך את משחק הבכורה שלו במועדון עקב פציעה כבר באימונים הראשונים. חליל פריג', שאולי היה יכול להיות התשובה לפייסל מוליץ' האימתני נפצע גם כן והוצא מהסגל. אל מצבת הפצועים הצטרף גם במהלך המשחק מיקי יאזו שנפצע בדקה ה 42 וירד באלונקה. אז כן, לז'וטא היה סגל חסר שהקשה בהחלט. אך להגיע למצב של ביזוי האוהדים והפסד 4:0 משפיל כנגד אותה קבוצה שהגיעה בסיבוב הקודם עם הזנב בין הרגליים ללויטה וגנבה ניצחון דחוק בזכות שער עצמי הוא מצב אבסורדי.
הנפילה הכי גדולה העונה. ז'וטאוטאס | צילום: ראובן שוורץהנפילה הכי גדולה העונה. ז'וטאוטאס | צילום: ראובן שוורץ
הנפילה הכי גדולה העונה. ז'וטאוטאס | צילום: ראובן שוורץ
(הנפילה הכי גדולה העונה. ז'וטאוטאס | צילום: ראובן שוורץ)
סיבוב שלם עבר על הקבוצה מאז ההפסד הראשון בליגה להפועל תל אביב. סיבוב שלם שהיה מלא בזעזועים בגלל פוליטיקה, יחסי אנוש וכבוד. דגו נזרק מהקבוצה ביחד עם תומר לוי ואיתי אלקסלסי, זיקרי נמכר לאחר בוררות ואפילו גיא חדידה, מהקשרים הטבעיים הבודדים בסגל ראה את הדלת החוצה מהמועדון. במקומם הובאו שחקנים שמצד אחד בעלי פוטנציאל להיות שחקני הרכב – עוז פרץ ויובל טיטלמן. אך מהעבר השני היו שחקנים שלא הצליחו להשיג את חולצת ההרכב בקבוצתם הקודמת – רן יצחק, ניסן דנון ודרווידס שארנס. אלו ואחרים היו צריכים להיכנס לנעליים של שחקני הרכב קבועים בקבוצה והציפייה מהם להשפיע כאן ועכשיו הייתה פשוט לא הגיונית.
אך לדעתי, הדבר המרכזי בהתדרדרות הקבוצה, או יותר נכון, באי עצירת ההתדרדרות הייתה ההחתמה של המאמן, ריימונדס ז'וטאוטאס. מאמן ללא כל ניסיון באימון קבוצה בוגרת (אימן טורניר מוקדמות אחד את נבחרת ליטא ונכשל קשות), בלי שהוא מכיר את הסגל, עם שחקנים שהוא לא בחר וליגה שהוא כלל אינו מכיר. אפשר לדבר מכאן ועד העונה הבאה על יכולתו של דגו כמאמן, אך אם אחת הבעיות שהיו לשום עם דגו היה חוסר הניסיון שלו, אני מתקשה להבין איך אדם כמו ז'וטא הוא הפתרון הנכון. אמנם זו'טא שיחק ברמות יותר גבוהות מדגו, והיה עוזר המאמן של יצחק שום ברוסיה (שם שניהם נכשלו ביחד ופוטרו), אך לצפות מז'וטא לאסוף את השברים כשאין לו אפילו טיפת אמונה בסגל הוא דבר שיזכר כבכי לדורות.
"אולי הם לא אוכלים או ישנים טוב, הם עייפים ולא עומדים נכון על המגרש. כל משחק אנחנו מסיימים עם חמישה שחקנים פצועים ואני לא יודע מה הסיבה, לא יכול להיות דבר כזה. אין משחק שסיימנו עם אותם 11. השחקנים לא מצליחים ללחוץ, אין להם מספיק אינטליגנציית משחק. זה מה שיש בכפר סבא". כך התבטא ז'וטא מיד בסיום המשחק נגד הפועל תל אביב. במקום להשאיר לשחקניו קצת תקווה ואולי גם לנסות להציל את העונה הארורה הזאת, הצליח ז'וטא להוביל את הקבוצה למקום הנמוך והשפל ביותר שהיא הייתה בו העונה. הפועל תל אביב, שלא הרשימה כל העונה עד המשחק הזה, יצאה המנצחת הגדולה והשיגה כבר עכשיו את הכרטיס לליגת העל. כפר סבא שהייתה אמורה להיות היריבה העיקשת התגלתה כלא יותר ממשוכה קלה והאוהדים האדומים שחששו מהירוקים מבקשים עכשיו מפגש מולם בכל מחזור עד סוף העונה. באם לז'וטא אין אמון בשחקניו, הוא יכול לקום וללכת כבר עכשיו. חבל שיהיה כתם כל כך גדול בקריירה הקצרה שלו בתור מאמן ראשי. ועוד אני מתפלא איך ישנם דיבורים על המשך העסקתו של ז'וטא לשנה הבאה ובנייה של הקבוצה. אילו שחקנים ז'וטא כבר יכול למצוא בשוק הישראלי שיתאימו לו בשנה הבאה. איזה שפן מהכובע יכול להוציא מאמן שלא מכין אפילו במקצת את קבוצתו מבחינה טקטית כנגד יריבתה.
בתמונה: בינוניות אדומה חוגגת במושבה אתמול | צילום: יאיר שגיאבתמונה: בינוניות אדומה חוגגת במושבה אתמול | צילום: יאיר שגיא
בתמונה: בינוניות אדומה חוגגת במושבה אתמול | צילום: יאיר שגיא
(בתמונה: בינוניות אדומה חוגגת במושבה אתמול | צילום: יאיר שגיא)
הרי ברור כי כפר סבא איכותית פחות מאשר הפועל תל אביב. והדרך היחידה לסגור את הפערים האיכותיים בין שתי הקבוצות היא אך ורק דרך הכנה נכונה ועמידה טקטית. אותה עמידה טקטית שז'וטא מבקר משחק אחר משחק אך שוכח שהוא זה שצריך ללמד את שחקניו. הקבוצה עלתה למשחק ללא שום תכנון והכנה מקדימה כנגד האדומים וכבר בדקה ה-10 לוח התוצאות הראה 2:0 מוחץ. זה לא שקובי רפואה, מאמן הפועל תל אביב, עשה משהו מיוחד. הפועל תל אביב שיחקה את משחקה הרגיל, שידוע לכל. כשמנגד, כפר סבא לא מנסה אפילו במעט לשנות טקטיקה כנגד יריבה כל כך איכותית. דין הפועל תל אביב כדין עירוני נשר לפי ז'וטא. נשאר רק לרחם על האוהדים הירוקים שציפיותיהם עלו לשמיים לאחר תחילת עונה נפלאה ונפלו לאדמה כציפור שאיבדה את כנפיה. עד לעונה הבאה יסתפקו הירוקים בניצחונות על נשר והפועל רמת גן כשיריבה אחרת מהליגה ככל הנראה תזכה בכרטיס השני לליגת העל. כפר סבא של היום פשוט יצאה מהמירוץ.
לטור הקודם של טל סלע: יריבה בהזמנה לפני הסערה