רוכב האופניים שלומי חיימי (31) מכוכב יאיר-צור יגאל, המתמודד על הכרטיס לאולימפיאדת טוקיו 2021, ניצח בשבוע שעבר בתחרות בינלאומית בטורקיה ושיפר את הדירוג העולמי שלו ואת סיכוייו להבטיח את מקומו במשלחת האולימפית הישראלית. חיימי הוא אלוף ישראל זה תשע שנים ברכיבה על אופני הרים בענף הקרוס קאונטרי האולימפי, שנכנס לראשונה למשחקים האולימפיים באולימפיאדת אטלנטה 1996.
1 צפייה בגלריה
חיימי בשטח. "נותן 110 אחוז"
חיימי בשטח. "נותן 110 אחוז"
חיימי בשטח. "נותן 110 אחוז"
(צילום: Marcelo Rypl)
הוא רוכב מגיל צעיר ובגיל 11 הצטרף לחוג אופניים. מגיל 13 הוא רוכב במסגרת תחרותית ומגיל 16 חבר בנבחרת ישראל. הוא ייצג את ישראל באליפות אירופה, באליפות העולם, במשחקים האירופיים ובמשחקים האולימפיים בריו 2016. "האולימפיאדה תיזכר כציון דרך עבור הענף שלנו בישראל. זאת הייתה הפעם הראשונה שהצלחנו להשיג את הקריטריון הבינלאומי ולהעמיד רוכב ישראלי. מבחינתי זה היה חלום שהתגשם, לאחר שנים של התמדה. הגעתי בשיא הכושר, בשני הסיבובים הראשונים הייתי צמוד לדבוקה המובילה. שני פנצ'רים שינו את התמונה, התדרדרתי למקום האחרון ולאחר תיקון התקלות הצלחתי לבסוף לסיים במקום ה־29. תחושת ההחמצה בריו החדירה בי מוטיבציה גדולה לחוויה מתקנת בטוקיו".
הקריטריון האולימפי הבינלאומי ייסגר סופית במאי 2021. לדברי חיימי, ישראל נמצאת בעמדה טובה מאוד לקבלת כרטיס אולימפי בזכות התוצאה שהשיג באליפות העולם בקנדה ב־2019. "אני מאמין בעצמי ובסיכויים שלי. יחד עם זאת, הדרך לימדה אותי שעד שזה לא נגמר זה לא נגמר".
במהלך 2019 הוא ירד בדירוג העולמי, והתחרות בטורקיה נועדה לאסוף נקודות ולהתקדם בדירוג. וכך היה. מהמקום ה־88 בעולם הוא התקדם למקום ה־37. "בכל תחרות שאני משתתף בה אני חש את האחריות והגאווה לייצג את המדינה בכבוד. על אחת כמה וכמה כשאני עומד על הפודיום. הניצחון הקודם שלי היה בדרום אפריקה ב־2015". השנה הוא חבר לקבוצת הרכיבה הישראלית המקצוענית Israel Cycling Academy.
שגרת האימונים שלו כוללת אימונים על האופנים (כביש ושטח), תרגילי כוח, שיווי משקל, קואורדינציה וגמישות - בסך הכל 15-30 שעות שבועיות. "חשוב גם לשמור על תזונה מתאימה ומספיק שעות שינה כדי להתאושש באופן מיטבי. העיסוק בספורט הישגי ברמות הגבוהות בעולם דורש את כל כולי, זאת הזדמנות של פעם בחיים".
בשנה אולימפית, כל המאמצים מכוונים לרגע הספציפי הזה. "סיימתי את עונת התחרויות 2020 ועכשיו זה שלב התכנון המדויק של 2021 - לוח תחרויות, מחנות אימון, יעדים ומטרות. השאלה המנחה היא 'מה יגרום לי להיות הכי טוב שאני יכול במשחקים האולימפיים'".
מה מקנה לך את היכולת לנצח?
"אני מניח שזה שילוב של מרכיבים פיזיים ומנטליים. אני תמיד נותן 110 אחוז, מהזינוק ועד הסיום".
מה חשוב יותר: כושר גופני או חוסן מנטלי?
"שניהם חשובים באותה מידה וצריך לאמן את היכולת המנטלית במקביל ליכולת הפיזית. חשוב להיות בשיא המוכנות ברגע שההזדמנות מגיעה".