לאחרונה התקיים בכפר סבא טקס הסרת הלוט מהשלט "שער השחקנים ע"ש מרקו שפסה ז"ל" - הסדרן האגדי באצטדיון הכדורגל העירוני.
טקס הסרת הלוטטקס הסרת הלוט
טקס הסרת הלוט
(צילום: עיריית כפר סבא)
מרקו התנדב מעל 40 שנה בתפקיד סדרן בשער השחקנים, אהב כדורגל, ויותר מכך את הקבוצה המקומית הפועל כפר סבא, אליה חבר עם עלייתו לארץ.
הטקס התקיים במעמד ראש העיר רפי סער, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הספורט דני הרוש, מנהל רשות הספורט העירונית שאול מיטלברג, בעלי מועדון הכדורגל יצחק שום, בני משפחתו של מרקו, שחקני עבר, שחקני הקבוצה הבוגרת, נציגי מחלקת הנוער ועוד אורחים ואוהדים רבים שכיבדו את המעמד ואת זכרו של מרקו, שמסירותו לקבוצה והחום שהרעיף על כל שחקן, דבקו בכולם.
מרקו שפסה, שורד שואה, עלה לארץ בשנת 1954 ממולדובה שברומניה, לאחר שהוא ובני משפחתו שרדו את מחנות הכפייה של הנאצים, והגיע היישר לשכונת יוספטל בעיר.
במשך 35 שנה שירת מרקו, ששכל את בנו יעקב בשנת 1995, בענף התחזוקה של יחידת המילואים של חיל האוויר, אבל האהבה הגדולה שלו הייתה תמיד לכדורגל, ולקבוצת הפועל כפר סבא במיוחד. כבר בשנה הראשונה לעלייתו לארץ חבר לקבוצה באמצעות חברו ושחקן הכדורגל המצטיין שאול כהן.
יאיר לויטה, יו"ר המועדון דאז, צירף את מרקו לאגודה בהמלצתו של שאול, ומינה אותו לתפקיד סדרן שער השחקנים במגרש הישן, שהיה ברחוב טשרניחובסקי.
מאז ובמשך 40 שנות התנדבות, סייע מרקו לכל ענפי הספורט ובכל מקום בו נדרש.
טקס הסרת הלוט מהשלם הנושא את שמו התקיים כאמור בנוכחות בני משפחתו הנרגשים, ולאחריו התקיים טקס מרגש בו נאמרו דברים לזכרו של מרקו, שסבר פניו היפות והאהבה שהרעיף על כל שחקן ושחקן היו ידועים לכל.
בעלי קבוצת הפועל כפר סבא, יצחק שום: "במגרש הישן שער השחקנים היה כל כך קרוב לדגל הקרן, שאי אפשר היה להרים את הכדור. כשהייתי מגיע לדגל הקרן, מרקו היה פותח את השער כדי שאוכל להרים בקלות. כששחקן יריב הגיע, מרקו היה סוגר את השער. זה היה מרקו - אהב את המועדון. מרקו הפך לחלק משמעותי בהיסטוריה של הפועל כפר סבא. כל מי שגדל ושיחק במגרש עבר דרכו, הכיר ואהב אותו".