כשהבעלים של הפועל כפר סבא, יצחק שום, מדבר על הקבוצה הבוגרת ומסביר מה לדעתו היו הנסיבות לירידה הוא מקפיד לציין תמיד את מחלקת הנוער ובראש את קבוצת הנוער שבה הוא גאה, ולא בכדי. בזמן שהבוגרים של שומי ישחקו בעונה הקרובה בליגה הלאומית וינסו יחד עם מאמנם החדש אורי גוטמן לחזור לליגת העל, מי שעשה את הדרך ההפוכה היא קבוצת הנוער של המועדון שאחרי תשע שנים בליגה השנייה תחת הדרכתו של המאמן שלומי בן ציון עלתה בשבוע שעבר לליגה הראשונה.
1 צפייה בגלריה
קבוצת הנוער חוגגת עלייה. בזכות החוזק המנטאלי
קבוצת הנוער חוגגת עלייה. בזכות החוזק המנטאלי
קבוצת הנוער חוגגת עלייה. בזכות החוזק המנטאלי
(צילום: מועדון הפועל כפר סבא)
בן ציון, שחקן עבר במועדון, עובד במחלקת הנוער של המועדון מזה שבע שנים ובשנה האחרונה הוא מאייש את התפקיד הנחשב: מאמן קבוצת הנוער. "עברתי את כל המסלול", אומר בן ציון, "עידן שום נתן את המפתחות עם אמונה שאצליח לבנות תלכיד כפר סבאי טוב".
תסביר.
"התלכיד הזה שעשה דרך במועדון ברובו משנתון 2003 כדי להכין את הקבוצה להתמודדות על עליית ליגה בשנתיים הקרובות".
אם כך הקדמתם בשנה?
"לא הצהרנו בתחילת העונה שהמטרה היא לעלות ליגה, אבל כן ראינו שיש הזדמנות. ידענו בתוך תוכנו שאם זה יתחבר טוב אז זה אפשרי, ולשמחתי זה מה שקרה".
כשאתה אומר בתוך תוכנו למה הכוונה?
"הגענו למחזור הראשון ומאז הבנו שאנחנו יכולים להיות פייבוריטים בליגה. זה היה באזור חודש ספטמבר, ניצחנו 3:0 במשחק חוץ קשה בעכו וזה חיזק לנו את האמונה שזה אפשרי. משם הגיעו ניצחונות מאוד מרשימים. גם בעשרה שחקנים ובפיגור ידענו לנצח וזה גם גרם לנו להבין שהחוזק המנטאלי של השחקנים יציב. התלכיד הלך דרך וזה מה שהצלחנו לייצר".
בדיוק הפוך מהבוגרים.
"זה את אמרת. אני מעדיף לא לדבר על הבוגרים, רק יכול להגיד שזה קורה וזה יכול לקרות".
ונחזור לנוער. איך התמודדת בשנת הקורונה?
"ההתמודדות לא הייתה פשוטה. אחרי המחזור הרביעי יצאנו לפגרת קורונה כפויה של כמעט שלושה חודשים וידענו לשמור מצוין על השחקנים בשגרת אימונים טובה, בריאה וללא הנחות, ופה המקום לתת קרדיט לכל העוסקים במלאכה. יריב דמתי בעונתו הראשונה כמנהל מחלקה ומאמן הכושר אמיר יעקובסון, וכמובן שלעוזרים שלי אוראל אדיב ורם לוי".
משהו שמייחד את קבוצת הנוער של כפר סבא.
"דבר ראשון המשפחתיות. למעשה הקבוצה בנויה מ-70 אחוז שחקנים שגדלו בתוך המועדון ועשו דרך מהטרומים עד הנוער יחד. בקבוצת הנוער יש 14 שחקנים שמקבוצת הליגה הראשונה עד הנוער היו ביחד וזה משהו בלתי רגיל!. הם העבירו שעות על גבי שעות יחד ממש כמו משפחה ואפילו יותר, ולא רק הם, כך גם כל מחלקת הנוער ורוב המאמנים כמוני הם כפר סבאים".
כמה שחקנים יעלו העונה לבוגרים?
"שלושה שחקנים מסיימים גיל נוער ואני מניח שבהמשך יצטרפו יותר שחקנים".
שזה תלוי גם במאמן הבוגרים.
"יש לנו קשר ישיר עם אורי גוטמן ולאורך כל העונה האחרונה היה קשר רציף עם רביד גזל ומאמני קבוצת הבוגרים, וזה כלל שיתוף שחקנים בקבוצה הבוגרת. בעונה האחרונה שותפו שבעה שחקנים מקבוצת הנוער".
מתי הבוגרים יכלו ליהנות באמת מהפירות?
"הבסיס הוא טוב. אם נדע לתת את ההזדמנות, להתמיד ולהאמין בחומר הקיים, תוך כמה שנים אני מעריך שלוש שנים יהיו בקבוצה הבוגרת בין שמונה לעשרה שחקנים תוצרת מחלקת הנוער.
"כפר סבא זה לא מועדון עשיר, אבל זה מועדון מאוד משפחתי שמאוד מאמין ומבין בערך של מחלקת נוער טובה ובריאה כחלק מההצלחה של קבוצה בוגרת בסופו של דבר. כפר סבא יכולה להגיע לימים הגדולים שלה אם תדע לשמור ולהמשיך לייצר מחלקת נוער חזקה וזה מה שקורה בפועל".
ועתידך במועדון? אתה ממשיך בעונה הבאה?
"לא יודע. עדיין לא דיברו איתי. במידה וירצו בי, כמובן שאשמח".