(צילום: pexels)(צילום: pexels)
(צילום: pexels)
((צילום: pexels))
אורית יוספי וייסמן (57), תושבת העיר מעל 18 שנה, היא מנחת סדנאות ותרפיסטית ילדים דרך משחק לבעיות רגשיות. את התואר "Non Directive Play Therapy" היא החלה ללמוד באנגליה בגיל 33, אחרי שהחליטה לעשות מהפך בחייה ומאשת עסקים בכירה בחברת הייטק אמריקאית, הפכה למטפלת מקצועית בילדים.
"ילדים צעירים עד גיל 8 לפחות, מתקשרים הרבה דרך משחק", אומרת יוספי. "הורים לרוב לא מכירים את השפה שמדברת המשחק. לכן ברגע שאני מבינה מה הם אומרים לי דרך המשחקים, אני מצליחה לסייע להורים בהתמודדות הקשיים הרגשיים של הילד".
אורית יוספי וייסמן (צילום: פרטי)אורית יוספי וייסמן (צילום: פרטי)
אורית יוספי וייסמן (צילום: פרטי)
(אורית יוספי וייסמן (צילום: פרטי))
בנוסף לטיפול בילדים, יוספי מעבירה סדנאות "הקשבה פעילה" בין היתר לזוגות והורים, סדנאות מודעות למשפחות עם ילדים בגילאי 9-15, ויחד עם בן זוגה לחיים טוני ויסמן (81), היא מעבירה גם סדנאות "אאוטלוק" למודעות עצמית, לקהל הרחב.
מעבר לכך, לפני כשנתיים הוציאה יוספי את הספר "הורות זה לא משחק ילדים", בו היא מלמדת הורים לתת זמן משחק מיוחד לילדים, ולעזור להם להתחזק רגשית.
על סדנת האאוטלוק מספרת יוספי: "זו סדנת מודעות אישית שמאפשרת לאנשים לקחת פסק זמן מחיי היום יום שלהם. דרך אימון בסדנה בת 4 ימים, הסדנה מעניקה הזדמנות לעצור את החיים ולהבין אנחנו משחקים את משחק החיים. מה אנחנו עושים שעובד ומשרת אותנו, ומה תוקע אותנו בחיים. דרך משחקים שונים והתנסות, המשתתפים מגיעים לתובנות עמוקות לשיפור איכות החיים, דרך מה שהם חוו בסדנה".
טוני ואורית, מנחי הסדנה, שהפכו לזוג (צילום: פרטי)טוני ואורית, מנחי הסדנה, שהפכו לזוג (צילום: פרטי)
טוני ואורית, מנחי הסדנה, שהפכו לזוג (צילום: פרטי)
(טוני ואורית, מנחי הסדנה, שהפכו לזוג (צילום: פרטי))
את הסדנה התחיל טוני לראשונה באנגליה, ובארץ לפני 22 שנה. יוספי הצטרפה אליו 4 שנים מאוחר יותר, כשחזרה לארץ. "הכרנו בסדנה הראשונה שטוני הנחה", נזכרת יוספי בחיוך. "הייתי אז בת 28, היינו מיודדים הרבה שנים ומאוחר יותר הפכנו לזוג". היום הם כבר מנחים יחד סדנאות יותר מ-18 שנה, בארץ ובחו"ל.
איזה שינוי יצרה אצלך הסדנה?
"הסדנה של טוני יצרה אצלי מהפך ושינוי גדול מאוד", מוסיפה יוספי. "בעקבותיה עשיתי שינוי עצום בעיסוק שלי, התקדמתי לתפקיד בכיר בחברת ההייטק שבה עבדתי, מתפקיד של מזכירה. מאוחר יותר, בגיל 33, לקחתי החלטה אמיצה יותר ושיניתי ב-180 מעלות את כל תחום העיסוק שלי לטיפול".
מאיפה מגיע הצורך שלך לעזור לאנשים ולילדים?
"מגיל מאוד צעיר הייתה לי הבנה של הנפש האדם ואהבה גדולה לילדים. לא איבדתי את זה עם השנים, זה משהו שהיה תמיד חשוב לי. במהלך הטיפולים שלי בקליניקה ראיתי שגם ההורים שמביאים את הילדים לטיפול אצלי חווים קשיים, וצריכים תמיכה. דרך הסדנאות של ההקשבה והאאוטלוק, הצלחנו להגיע ליותר אנשים והורים ולעזור".
"אני חושבת שבדור של היום ההורים שכחו את התפקיד שלהם כמחנכים", היא מוסיפה. "הם עסוקים יותר בלרצות את הילדים שלהם ומובלים על ידי רגשות אשם, במקום להיום מובלים על ידי חזון, והסדנאות מכווינות אותם להורות נכונה יותר".
מה מרגש אותך במיוחד בסדנאות?
"מרגש אותי למשל אנשים שמגיעים רגע לפני גירושים ומגלים שיש בהם את הכוח לחולל שינוי, וליצור תא משפחתי בריא להם ולילדים. או לחילופין אנשים שנכנסים לסדנה ולא מעזים להישיר מבט, ויוצאים עם החלטה שלמרות הפחדים הם הולכים לשנות את המציאות שלהם. מגיעים אלינו גם אנשים עם פוסט טראומה שיוצאים עם אור חדש לחיים".
לא מתיש אותך לפעמים לשמוע את הסיפורים של כולם?
"לפעמים זה מתיש, אבל כשרואים תוצאות זה נותן כוח להמשיך. ג'ורג' ברנרד שו דיבר על זה שבחיים שלו הוא רוצה שישתמשו בו עד תום. ובסוף החיים הייתירוצה לדעת שמימשתי את עצמי עד תום וחוללתי הבדל עד כמה שאפשר. בסופו של דבר זה לא כמה בגדים קניתי, אלא כמה חייתי על פי הדברים שחשובים לי".
סיום סדנה (צילום: פרטי)סיום סדנה (צילום: פרטי)
סיום סדנה (צילום: פרטי)
(סיום סדנה (צילום: פרטי))
בעקבות הסדנאות והידע שצברה יוספי במהלך השנים, היא מסכמת למיינט כפר סבא 5 טיפים לחיים טובים ומאושרים יותר
טיפ 1: חלקו אהבה בחינם: החיים מחזירים לנו את מה שאנחנו נותנים. לכן, כשאנחנו הולכים למשל לחנות ירקות, ומסתכלים על המוכר כמישהו שהולך לדפוק אותנו, אנחנו מקבלים את אותה מציאות. לכן חשוב לזכור, אם נותנים אהבה - מקבלים אהבה. זה הסוד. אם נאמץ את הסיסמה הזאת גם כחברה, יהיה לנו הרבה יותר טוב לחיות כאן.
טיפ 2: קחו את החיים בקלילות: הרבה אנשים לוקחים את עצמם ואת החיים יותר מידי ברצינות, ומתעסקים המון במה שאנשים חושבים עליהם. לכן, הרשו לעצמכם להיות קלילים. אל תשכחו לעשות כיף ולצחוק מידי פעם סתם בלי סיבה. הרשו לעצמיכם להשתטות ולהשתחרר מידי פעם, גם באמצע שגרת החיים.
טיפ 3: העזו לצאת מאזור הנוחות שלכם: בשביל להרגיש סיפוק בחיים, צריך להעז לצאת מתחום הנוחות. כשעושים משהו חדש שלא עשינו לפני כן, עולים פחדים, וזה טבעי. אבל בשביל להגיע למחוזות חדשים, צריך תעוזה למרות הפחד. לכן, אל תתנו לפחדים ולחששות לנהל אתכם, הרגישו אותם ובחרו לעשות, למרות החששות. גם אם זה לא תמיד מצליח, כוונו את עצמכם למקום הזה.
טיפ 4: הביאו את שמחה לחייכם: אל תחכו שמשהו יקרה, והמציאות תסתדר כמו שאתם רוצים. הביאו את השמחה לחייכם, בהחלטה אחת. במקום להתעסק במחשבות, התרכזו בכאן ועכשיו, ובצד האופטימי של המציאות.
טיפ 5: תנו את המאה אחוז שלכם: בכל תחום בחיים, ברגע שתשקיעו את מירב האנרגיות, תקבלו את התמורה הראויה להשקעה שלכם. לכן זכרו תמיד לתת את הכל בתחום שתרצו להגיע להצלחה, התוצאות – מובטחות.
גם בתחום הזוגי, האמינו בכך שכל זוגיות אפשר לשקם. זה אפשרי, אם בני הזוג מתחייבים אחד לשני ללא תנאים, במאה אחוז. ברגע שתחליטו מיוזמתכם שאתם נותנים את הכל, אפשר לשקם כל זוגיות, כמובן שלא מדובר במערכת יחסים הכוללת התעללות, אלא כשמרגישים שמשהו חסר פתאום.