על רקע הודעת מרכז השלטון המקומי על כוונתו להשבית את כלל הרשויות המקומיות בישראל מחר (7.11), יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד שלח שלשום (ב') מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי, ובו קרא להם להתערב במניעת במשבר החמור ברשויות המקומיות.
צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורןצילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן
צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן
(צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן)
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון עירית כפר סבא תשבית חלקית את מערכת החנוך (בתי ספר וגנים) לא כולל החינוך המיוחד). עוד יושבתו שירותי הרווחה ולא תהיה קבלת קהל. המוקד העירוני ופינוי האשפה יפעלו כרגיל.
"המציאות הפוליטית המורכבת שנכפתה על כולנו בשנה האחרונה ממשיכה לגבות מחיר ומי שממשיך לשלם על כך ביוקר הם אזרחי מדינת ישראל. הקיצוצים הנרחבים בתקצוב הרשויות המקומיות, אשר נוצרו על רקע הוואקום השלטוני, פוגעים בפעילות הרשויות ומאיימים להכניע את כושרן לספק שירותים בסיסיים לתושבים. זו שעת מבחן למנהיגות וחובתכם להתערב לאלתר על מנת למנוע משבר עמוק", כתב בר-דוד.
בסיום המכתב כתב יו"ר ההסתדרות כי "מתוך תחושת אחריות עמוקה, הן למצב ברשויות המקומיות והן לעתידה של מדינת ישראל, אני מודיע בכך כי ההסתדרות בראשותי תעניק רוח גבית לרשויות ולמועצות במאבקן לתקצוב ראוי. ככל שלא יימצא פתרון מיידי והולם למצב, נפעל בכל הערוצים שעומדים לרשותנו על מנת לתמוך בצעדים הצפויים שעליהם הכריז מרכז השלטון המקומי".
עיריית כפר סבא: "בישיבה של הנהלת השלטון המקומי התקבלה החלטה, כי באם לא יסופקו התקציבים שקוצצו לשלטון המקומי עד יום ד׳, 6/11, יפעל השלטון המקומי להשבתת השירותים בכל הרשויות המקומיות בארץ ביום חמישי הקרוב - 7/11/19. השבתת השירותים נעשית בשל העיכובים בהעברת תקציבים ממשרדי הממשלה לפעילות השוטפת של השלטון המקומי, ובשל הקיצוצים הנכפים על הרשויות המקומיות, הפוגעים אנושות בתקציבי הרשויות, בעיקר ברווחה ובחינוך, וביכולתן של הרשויות לתפקד ולהעניק שירותים לתושבים.
"ההשבתה כוללת עשרות רשויות מקומיות ברחבי הארץ, ובהן עיריית כפר סבא. אנו מקווים שהשביתה תימנע, אך נערכים לביצועה. באם תתקיים השביתה, בין השירותים שיושבתו: השירותים במערכת החינוך ועובדי המינהל באגף החינוך, בהם מזכירות, שרתים, אבות בית, מאבטחים, סייעות, לבורנטיות, ספרניות, עובדי ניקיון ואחזקה, קב"סים, מאבטחי מוסדי חינוך, קב"טים ומלווים - כלומר מוסדות החינוך לא יפעלו או יפעלו במתכונת מצומצמת – משמעות הדבר היא שגני הילדים לא יפעלו ובתי הספר יפעלו, אך צוות המינהלה לא ייתן שירותים. בנוסף, לא תתקיים קבלת קהל בכל יחידות ומשרדי העירייה. חשוב להדגיש: בחינוך המיוחד יינתנו השירותים כרגיל.
אנו מבקשים את הבנתכן/ם ואת תמיכתכן/ם בשביתה. ההשבתה היא המוצא האחרון, כאמור, כדי למנוע את הפגיעה בשירותים שהרשויות מספקות לכם, התושבים. מטרתנו, כרשות מקומית, היא להעניק לכל אחת ואחד מכם, שירות ומענה מידי ומצוין. אנו מתנצלים על אי הנעימות הזמנית העלולה להיגרם לכם כתוצאה מצעד זה, אך מאמינים שיחד נוכל להביא לשינוי ולקדם תוכניות ופעולות למען רווחת כולנו ולמען עתיד ילדינו".