צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
לפני כשבוע ביקש ירון אדל, שלחם במבצע 'חומת מגן' ומלחמת לבנון השנייה, ומוגדר כהלום קרב הסובל מפוסט טראומה, לעלות עם רובי, כלבת השירות שלו, על קו 149 של חברת 'מטרופולין' לכיוון כפר סבא. להפתעתו, וכפי שפרסם הכתב מתן חביליו מחדשות 12, למרות שהציג את התעודה של רובי ככלבת שירות, הוא נתקל ביחס מזלזל וסירוב להעלותה.
לדבריו, הנהג החליט להוריד את כל הנוסעים ולדומם את המנוע במקום להעלותו עם הכלבה. "התחרפנתי", אמר אדל לחדשות 12. "הרגשתי מושפל. הרגשתי שבגללי נדפק לנוסעים הרצף של היום. לכפר סבא לא הגעתי".
לטענת חברת 'מטרופולין', הסיפור התנהל באופן שונה. לגרסתם הנהג ביקש מאדל לשים זמם בפיה של הכלבה בטרם יעלה על האוטובוס, וזה בתגובה החל להתפרע ולהשתולל, ו"כדי לשמור על ביטחון הנוסעים הנהג עצר את האוטובוס עד להגעת המשטרה".
ממשרד התחבורה נמסר לחברת החדשות: "משרד התחבורה מודע לחשיבותם של כלבי השירות להתמודדות עם מצבי פוסט טראומה. מתוך חשיבות שאנו מייחסים לתרומתם של כלבים אלה לתפקודם היומיומי של מי שלקה בפוסט טראומה, קידם משרדנו עבודת מטה יחד עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במטרה להוסיף בתקנות הנגישות את כלבי השירות. בתום עבודת המטה יפעל משרדנו להוסיף לתקנות הנגישות בתחבורה הציבורית את כלבי השירות, במטרה לאפשר את העלאתם לאוטובוסים".
מחברת מטרופולין נמסר בתגובה: "למשרד התחבורה לא קיימים נהלים עדכניים לגבי העלאתם של כלבי שירות על גבי האוטובוסים, אשר אמורים להנחות את הנהגים כיצד לנהוג. לפיכך, ביקש הנהג מהנוסע כי ישים זמם על פיו של הכלב, וזאת על פי נהלי המשרד להעלאת כלבים באופן כללי. משנתבקש הנוסע לעשות כן, הוא החל להתפרע ולהשתולל.
"על מנת לשמור על ביטחון הנוסעים האחרים עצר הנהג את הנסיעה עד להגעת המשטרה למקום. עוד נציין כי כבר באותו יום, עם הפנייה של הנוסע לשירות לקוחות, החברה פנתה למשרד התחבורה על מנת לקבל תשובות ברורות כיצד לנהוג עם אנשים בעלי כלבי שירות וזאת במקביל למכתב שהוצע לנהג לקבל מטעם הנהלת החברה אותו יוכל להציג לכל הנהגים עם עלייתו באוטובוס עוד טרם קביעת נוהל ברור ואף ניתן לנוסע שובר פיצוי על עוגמת נפש שלא במתכוון".
ח"כ חילי טרופר, מסיעת 'כחול לבן', הוציא הבוקר (שלישי) מכתב לחברת מטרופולין בה פנייתו לבדיקתה של החברה את הנושא וטיפול בה: ח"כ טרופר אמר: "המחויבות להנגיש את התחבורה הציבורית היא גם חוקית וגם מוסרית. עצוב לגלות שיש קוי אוטובוסים שמפירים את החוק ופוגעים בערבות ההדית. נאבק בזה בכל דרך אפשרית"