תלמידים בשני מוסדות חינוך בכפר סבא עתידים ללמוד, החל מהשנה הקרובה, בתוך קרוואנים זמניים. כך עולה מההחלטות שהתקבלו באחרונה בוועדת המשנה לתכנון ולבנייה בעיריית כפר סבא.
על פי ההחלטה, תלמידי בית הספר בשיטת מונטסורי ילמדו בקרוואנים שיוצבו בשטח חצר בית הספר הדמוקרטי. המתחם, שעתיד לתפקד כבית ספר, עתיד להכיל שתי כיתות וחדרי ספח יבילים, מבנה מינהלה וחדרים פרטניים יבילים, מבנה שירותים יביל, ושלושה מרחבים מוגנים מוסדיים יבילים.
בית הספר בשיטת מונטסורי | צילום: אסף פרידמןבית הספר בשיטת מונטסורי | צילום: אסף פרידמן
בית הספר בשיטת מונטסורי | צילום: אסף פרידמן
(בית הספר בשיטת מונטסורי | צילום: אסף פרידמן)
חבר מועצת העיר, פנחס כהנא, מתנגד להוספת קרוואנים לשטח בית הספר, בגלל העומס התחבורתי בין היתר הנלווה לכך. "אנחנו בעד בית ספר מונטסורי, אבל זה בעייתי. הילדים באים בבוקר לבית הספר הדמוקרטי, והתנועה ברחוב אינה ערוכה לזה. ביקשתי לראות מסמך תנועה, כדי להבין את העומס. אם יבואו עוד 40-30 מכוניות, זאת תהיה פשוט קטסטרופה. אני מעוניין בבית הספר הזה, אבל זה לא ראוי ששוב מייצרים כאן כיתות במבנים זמניים".
תושבת השכונה מספרת על המצוקה התעבורתית: "כבר היום יש בעיית תנועה חמורה ברחוב, בגלל בעיות בנגישות מהחניה אל בית הספר. ההורים מורידים את הילדים ברחוב ובבוקר יש עומסי תנועה כבדים. הקמת בית ספר נוסף במתחם רק תחמיר את הבעיה".
יתר על כך, על פי החלטה נוספת שהתקבלה בוועדה (במאזן כוחות של שלושה מתנגדים מול שלושה תומכים, שהוכרע בתמיכת ראש העירייה), אושרה בקשת העמותה שמפעילה את בית הספר "עץ החיים", להצבת מבנים יבילים (זמניים) שיקלטו חמש כיתות נוספות, בשטח בית הספר.
יצוין, כי על פי מידע שהגיע ל"מיינט כפר סבא", 80 אחוזים מהתלמידים אינם תושבי כפר סבא. כך, שיש לתת את הדעת על פתרונות תחבורתיים לאזור.
"למה אנחנו חוזרים לתקופה שבה בונים מבנים זמניים?", תוהה כהנא. "כפי שאנחנו יודעים, מבנה זמני הופך למבנה קבע. המשמעות בקליטה של עוד 50 ילדים היא, שבבית הספר ילמדו כ-400 עד 500 תלמידים. האם המערכת מתוכננת לזה? השכונה אינה יכולה לשאת את זה".
מעיריית כפר סבא נמסר: "הצבת המבנים הזמניים בבית הספר נדרשה עקב התנאים הירודים שבהם למדו התלמידים, והגידול במספרם, וכדי לתת מענה לפתיחת שנת הלימודים תש"פ".