בסוף החודש (29.5.19) תוצג בלובי בית ספיר התערוכה "קהילה זוכרת- יצירות מאירות". זהו המחזור השישי של פרויקט בו אמנים מתחומי אמנות שונים, פגשו משפחות שכולות מסניף יד לבנים בכפר סבא. בעקבות מפגש או סדרה של מפגשים יצרו האמנים יצירה אמנותית חדשה בסימן של אור, אופטימיות ותקווה.
מטרת המפגשים בין האמנים למשפחות הוא לחבר אנשים בתוך הקהילה, להיות קשובים אחד לשני, לזכור ולהנציח בהיבט של אור, הארה, אופטימיות, בחירה בחיים, המשכיות.
יוסף רז, לזכר צביה גולד ז"ליוסף רז, לזכר צביה גולד ז"ל
יוסף רז, לזכר צביה גולד ז"ל
(יוסף רז, לזכר צביה גולד ז"ל)
רותי כהן פגשה את ברוריה דינר, אחותו של פרץ טבק שנפל במלחמת העצמאות. רותי מספרת "הבנתי ששבעים השנים שחלפו מאז נהרג אחיה, פרץ טבק ז"ל במלחמת השחרור, לא הקהו את הכאב והגעגוע רק גדל והלך. פרץ וחבריו בחטיבת ’’אלכסנדרוני’’ נשלחו לכפר קרע שבוואדי ערה, כדי להגן על הדרך ולאפשר מעבר פתוח וקשר לצפון הארץ. שם נפגע פרץ מירי צלף, והועבר לבית החולים ’’בילינסון’’ בניסיון להחיותו. לרוע המזל, הוא נפטר מפצעיו כעבור חודש ימים. אחותו ברוריה, אז בת עשר, נותרה בת יחידה להוריה. אחיה הבכור, מושא הערצתה, לא שב. במהלך שיחתי עם ברוריה, ניכרו בדבריה התרגשות, כאב רב וגעגוע עצום. תמונת ואדי ערה ומיקום הנפילה היו בראשי למן ההתחלה. היה לי ברור שאצטרך להביע את תחושת האובדן והכאב, שאותו ביטאה מילולית, בזעקה כתובה."
"נפגשתי עם חמישה אחים להכרות מרגשת. שמעתי את סיפור חייו ונפילתו של אחיהם משה פוקס ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים", מספרת האמנית זהר גרינבוים, "למדתי מהם גם, שהאח התאום של משה, יהודה, איבד את בנו - אסף משה פוקס כ-30 שנה אחר כך, בפעילות מבצעית. הכאב רב מנשוא. לא ניתן להפריד את האובדן של שני החללים הצעירים והיקרים. שניהם גדלו בקיבוץ גבת, שניהם בעלי אותו שם ומאותה משפחה. קיבלנו החלטה להנציח את שניהם במעמד זה. קיבלתי חומר כתוב והתעמקתי בו. הרעיון היה ליצור דיפטיך אמנותי, שמציג שניים נפרדים, הקשורים זה לזה. מזוודה שימשה לי כבסיס של יציאה למסע, יציאה לדרך, ממנה לא חזרו".
זוהר גרינבוים, לזכר משה פוקס ז"ל ואסף משה פוקס ז"לזוהר גרינבוים, לזכר משה פוקס ז"ל ואסף משה פוקס ז"ל
זוהר גרינבוים, לזכר משה פוקס ז"ל ואסף משה פוקס ז"ל
(זוהר גרינבוים, לזכר משה פוקס ז"ל ואסף משה פוקס ז"ל)
שלמה יפה הינו אחיו התאום של יעקב יפה ז"ל. ביחד עם אשתו, אתי יפה, הם יצרו ציור וחריטה על עץ שמסמלת את הרוח הספורטיבית שהיתה ביעקב יפה ז"ל. "בחרנו במדליה, בה זכה יענקל'ה באחת מתחרויות הספורט באתלטיקה קלה, בהן השתתף, כאובייקט המסמל את רוח הספורט, אשר אפיינה אותו". גם יעקב וגם שלמה היו ספורטאים מצטיינים ואף אלופי הארץ בהיאבקות לבוגרים. במהלך השנים, שלמה הרגיש עד כמה רוח הספורט השפיעה על חייו, הן בהתמודדות עם האובדן של אחיו התאום, ובכלל בחיים. "הצלקות הן המדליות שלנו…", אומר שלמה, "וכך גם ביצירה זו. הגדלנו את הדמות מהמדליה, הנראית מרימה ידיה לאות ניצחון, או סיום מסלול, ועבורנו, ביצירה, היא מסמלת את ניצחון הרוח, ואולי אף את כוחה של הרוח לשאת כאב וגעגוע".
אתי ושלמה יפה  'תנועה ברוח' ציור וחריטה על עץ לזכר יעקב יפה ז"לאתי ושלמה יפה  'תנועה ברוח' ציור וחריטה על עץ לזכר יעקב יפה ז"ל
אתי ושלמה יפה 'תנועה ברוח' ציור וחריטה על עץ לזכר יעקב יפה ז"ל
(אתי ושלמה יפה 'תנועה ברוח' ציור וחריטה על עץ לזכר יעקב יפה ז"ל)
פרויקט "קהילה זוכרת - יצירות מאירות בכפר סבא" יפתח ב 29.5.19 בבית ספיר בשעה 19:00 ויוצג עד ה-16.6.19.