העיר כפר סבא נערכת לנחיתתה הצפויה של "בראשית" החללית הישראלית הראשונה על הירח והערב (11.4.19, 21:00-19:00), צפוי להתקיים הפנינג חווייתי באשכול הפיס (רחוב הגליל 65) בכפר סבא.
במסגרת האירוע, המתקיים כפעילות יזומה של סוכנות החלל בישראל ובשיתוף משרד המדע והחלל, ייערכו תערוכת חלל, משחקי טריוויה, עמדת טלסקופ, עמדת צילום עם חליפות אסטרונאוטים, עמדת שיגור רקטות, יצירה בנושא חלל, עמדת איפור וכן שידור הנחיתה של החללית הישראלית 'בראשית' על הירח.
יש לציין כי זמני נחיתת בראשית אינם צפויים במדויק, וייתכן כי על אף הניסיון לסנכרן את הנחיתה ביחד עם האירוע, היא עלולה להתרחש רק במועד סמוך לאירוע ולא במקביל אליו.
הירח ובראשית. בקרוב נפגשים | צילומים: אי.פי.איי, שאול גולןהירח ובראשית. בקרוב נפגשים | צילומים: אי.פי.איי, שאול גולן
הירח ובראשית. בקרוב נפגשים | צילומים: אי.פי.איי, שאול גולן
(הירח ובראשית. בקרוב נפגשים | צילומים: אי.פי.איי, שאול גולן)
החללית בראשית שנבנתה במפעל חלל בתעשייה אווירית, היא יוזמה של עמותת SpaceIL, אשר זכתה לתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה. לאחר השיגור ההיסטורי המוצלח אל הירח ב-22 בפברואר, ביצעה החללית כבר מספר תמרונים מוצלחים, האחרון שבהם ביום שלישי, 19.3.19.
כעת נמצאת החללית בדרכה למסלול אליפטי בו הנקודה הרחוקה מכדור הארץ במרחק כ- 405 אלף ק"מ. במרחק זה החללית תגיע למעשה למסלול הירח סביב כדור הארץ. בהמשך צפויה החללית לנחות באזור "ים השלווה" וישראל תהיה למדינה הרביעית בעולם, אחרי ארצות הברית, רוסיה וסין, שתנחית חללית על הירח.
גובהה של החללית "בראשית" כמטר וחצי בלבד וקוטרה כשני מטרים, עם מסה של 600 קילוגרמים. היא שוגרה על גבי משגר פלקון 9 של חברת SpaceX. מסעה נמשך כחודשיים עד למועד הנחיתה המתוכנן ועם הנחיתה, היא תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום.
ראוי להדגיש שהאירועים הנ"ל נערכים במסגרת "ליל יורי", הנחגג בכל רחבי העולם לזכור של האסטרנאוט הראשון, יורי גגארין.
ליל יורי. נחגג בכל רחבי העולם | צילום: עידית נוסבאום, באדיבות משרד המדעליל יורי. נחגג בכל רחבי העולם | צילום: עידית נוסבאום, באדיבות משרד המדע
ליל יורי. נחגג בכל רחבי העולם | צילום: עידית נוסבאום, באדיבות משרד המדע
(ליל יורי. נחגג בכל רחבי העולם | צילום: עידית נוסבאום, באדיבות משרד המדע)
שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר לקראת האירוע:
"הנחיתה הצפויה של 'בראשית' על הירח היא אירוע לאומי! עם הנחיתה, תהיה ישראל, המדינה הרביעית בעולם שתנחית חללית על הירח. האירוע הזה מוכיח שוב את עוצמותיה הטכנולוגיות של ישראל וימלא את לבבות כל הישראלים בגאווה גדולה ובשמחה עצומה.
"ראוי שכל אזרחי ישראל, בכל הארץ, ייקחו חלק באירוע ההיסטורי ולצדו יתקיים השנה 'ליל יורי' בסימן האירוע הלאומי".