זה לא סוד שעיריית כפר סבא ממש לא מאושרת מאישור תחנת הכוח הצפויה במפגש השלום. רק לאחרונה שלח ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, מכתב חריף ליו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות וראש עיריית רעננה לשעבר, זאב ביילסקי, על התנגדותה הנחרצת של העירייה להקמת תחנה זו.
מעבר לטענות שהועלו בעבר על כך שלחברה הבונה את התחנות, אין זיקה לשטח לכאורה, טען סער כי כפר סבא מתנגדת להקמת התחנה מהסיבות שלהלן:
"התחנה תהווה מקור משמעותי לזיהום אוויר באזור שכבר עמוס במפגעים סביבתיים, החשש הביטחוני בהקמת מתקן גז רגיש במיקום המוצע, שעלול להוביל לפגיעה מכוונת בתשתיות לאומיות במוקד עם ריכוז אוכלוסייה גבוה וכן העובדה שאזור השרון המזרחי רווי תשתיות כגון: כבישים מהירים וראשיים, מפעלי תעשייה, מרכזי טיהור שפכים ועוד".
תחנת הכוח האימתנית בסמוך לכפר סבא. הפרסום ב-"ידיעות אחרונות" | צילום ארכיון: אלעד גרשגורןתחנת הכוח האימתנית בסמוך לכפר סבא. הפרסום ב-"ידיעות אחרונות" | צילום ארכיון: אלעד גרשגורן
תחנת הכוח האימתנית בסמוך לכפר סבא. הפרסום ב-"ידיעות אחרונות" | צילום ארכיון: אלעד גרשגורן
(תחנת הכוח האימתנית בסמוך לכפר סבא. הפרסום ב-"ידיעות אחרונות" | צילום ארכיון: אלעד גרשגורן)
יש לציין שבהתנגדותו זו הצטרף סער לראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, שהעלתה על נס את ההתנגדות להקמת 2 תחנות הכוח בשטח המועצה האיזורית.
כתבה שפורסמה היום (ה') על ידי עופר פטרסבורג במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות", מעלה חשש כי התחנות יהוו מפגע של ממש לקידוחי המים בשרון.
סכנה למים?
לפי הכתבה שפירסם פטרסבורג, דוח שהופק על ידי חברת אמפיביו ביחס לשתי התחנות הלכאורה בעייתיות (הראשונה בסמוך לכפר סבא ואילו השניה בסמוך לראש העין), מעלה סכנות אפשריות מעצם קרבתה של התחנה לקידוחי מי שתייה חיוניים באיזור.
על פי הדוח שהוזמן על ידי מטה המאבק בתחנות הכוח, באיזור המיועד מתקיימים מספר קידוחי מים להפקת מי שתייה, והקמת תחנות אלו ואחסון החומרים בהן "עלולים לפגוע בקידוחים". כמו כן, מעצם עוצמתם הגדולה של התחנות נדרשות מקימות התחנות, חברות ריינדיר וקסם אנרגיה להציב בשטחן מכלי סולר ענקיים (14 אלף מ"ק כל אחד), על מנת לגבות את מערכת הגז. הכתבה מציינת דליפה אפשרית ממיכלים כסכנה אפשרית לזיהום. מעבר לכך, גם פגיעה בצינור הגז עצמו עלולה לטענת הכתבה לגרום "למחסור בחמצן בקרקע ולפגיעה במי התהום".
קידוחי המים העלולים להיפגש מקרבה לתחנות הכוח | צילום: מתוך מוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" קידוחי המים העלולים להיפגש מקרבה לתחנות הכוח | צילום: מתוך מוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
קידוחי המים העלולים להיפגש מקרבה לתחנות הכוח | צילום: מתוך מוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
(קידוחי המים העלולים להיפגש מקרבה לתחנות הכוח | צילום: מתוך מוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" )
עוד מתואר בכתבה אפשרות של דליפה ל-"נחלים במורד הניקוז באיזור השרון, לרבות נחל הירקון", וכן העובדה שבעבר התגלו דלקים שנעו ל-"עומקים של עשרות מטרים" בשל דליפות כאלה.
בדוח מצויין בין השאר כי "השטח נמצא באיזור הזנה של תת-האקוויפר העליון ירקון תנינים. בשל חשיבותו למשק המים, מוערכת הרגשית ההידרו-גיאולוגית כגבוהה עד מאוד".
תגובתן של קסם אנרגיה וריינדיר מופיעות אף הן בכתבה. מריינדיר נמסר: "בתסקיר ההשפעה על הסביבה שערכנו יש פרק הידרו-גיאולוגי, במסגרתו נבחנו נתוני האתר והוכנה רשימת פעולות שיש לנקוט כדי למנוע כל אירוע של זיהום מי התהום כתוצאה מפעילות התחנה. התסקיר הוגש לגורמים המוסמכים ואושר".
קסם אנרגיה מסרה: "אנו פועלים עם יועצים מקצועיים ומול גורמי המקצוע במשרדי הממשלה. נמנע מקידום הפרויקט אם לא יובטח שלא תהיה פגיעה סביבתית. תחנות מופעלות גז לא מהוות סיכון למי תהום. נושא הגיבוי התחנה נמצא בבדיקת יועצים בכירים במגוון תחומים".
רפי סער ואושרת גני גונן. מתנגדים נחרצות לתחנות | צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי ועזרא לוירפי סער ואושרת גני גונן. מתנגדים נחרצות לתחנות | צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי ועזרא לוי
רפי סער ואושרת גני גונן. מתנגדים נחרצות לתחנות | צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי ועזרא לוי
(רפי סער ואושרת גני גונן. מתנגדים נחרצות לתחנות | צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי ועזרא לוי)
המאבק נמשך
מאז ההודעה על הקמתן הצפויה של התחנות ב-2017, נוצרה התנגדות רבה בקרב תושבי כפר סבא ודרום השרון. קמו קבוצות תושבים שונות שמבקשות לשנות את מיקומן ולהרחיק אותן מבתי תושבים (חלק מהתושבים מתגוררים במרחק של כ-700 מטר בלבד מהתחנה המתוכננת), ואף להביא לביטולן.
ראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, התייחסה לכתבה של פטרסבורג ואמרה על התחנות המתוכננות: "הקמת תחנות הכוח היא פיגוע סביבתי המסכן את בריאותם של חצי מיליון תושבי השרון. לא ניתן לזה לקרות״.
ממועצת דרום השרון נמסר כי "בחודש שעבר התבשרנו בעל פה, מיו״ר מטה הדיור הלאומי והועדה לתשתיות לאומיות, זאב ביילסקי, על הקפאת התכניות להקמת תחנות כוח באזורנו. לא קיבלנו אסמכתא בכתב להחלטה, ובכל מקרה מדובר בהקפאה ולא בביטול. ממשיכים במאבק בכל הכלים, לא ניתן להקים תחנות כוח בסמיכות כה גדולה לבתי התושבים".