תלמידי תיכון רבין, שמבקרים בימים אלה בעיר אשפנבורג שבגרמניה הניחו יחד עם תלמידי בתי הספר מהעיר הגרמנית, 15 אבני נגף חדשות כחלק מהפרויקט "אבני נגף", שמטרתו הנצחת יהודי העיר, שנטבחו בתקופת השואה. מדובר על משלחת במסגרת חילופי נוער, אותה מובילה סיגל אויסטרייכר, רכזת משלחות נוער רבין לחו"ל.
פרויקט "אבני נגף" פועל בתיכון רבין כבר מספר שנים, ובמסגרתו חוקרים התלמידים סיפורים של יהודים, שנרצחו בתקופת השואה. את המידע הם מעלים לאפליקציה ייעודית שפיתח עודד צינגהגר, איש עסקים ישראלי המתגורר בגרמניה. באופן זה, יוכל כל מי שמבקש לקבל מידע על יהודים בשואה להוריד את האפליקציה, לסרוק את אבן הנגף ולקבל את המידע בצורה נגישה ונוחה.
לוחיות הזכרון באפשנבורג | צילום: באדיבות עיריית כפר סבאלוחיות הזכרון באפשנבורג | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא
לוחיות הזכרון באפשנבורג | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא
(לוחיות הזכרון באפשנבורג | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא)
"אבני נגף" הינן לוחיות פליז בגודל 10 X 10 ס"מ המשולבות במדרכות לפני בתים, שמהם נלקחו יהודים למחנות המוות. על אבן הנגף נרשם בגרמנית שמו של האדם שהתגורר בבית, מטרת הפרויקט היא הגברת המודעות הציבורית והעצמת הזיכרון הקולקטיבי.
במהלך הטקס המרגש הקריאו תלמידי תיכון רבין את המידע שאספו על הנספים, ולאחר מכן הציגו מצגת על הפרויקט וקליפ המציג את בית הספר, העיר כפר סבא ומדינת ישראל וזכו להערכה רבה בקרב המארחים.
את הפרויקט מובילים בעיר מזה שנים רבות ורדה ומתי פז גדי רייך בשיתוף עם רות לזר מנהלת תיכון רבין.
רותי לזר, מנהלת בית הספר רבין בכפר סבא, אמרה: "מדובר בפרויקט משמעותי מעין כמוהו להנצחת הנספים בשואה. התלמידים חקרו במהלך השנה את קורות חייהם של המשפחות היהודיות, שנספו בשואה והנציחו את שמותיהם יחד עם התלמידים בבית הספר בגרמניה. מדובר בפרויקט ערכי המקרב בין העמים ותורם תרומה שחובה להנצחת יהודי העיר".
ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, אמר: "פרויקט אבני נגף הינו פרויקט ערכי וחשוב במיוחד במסגרתו נפגשים תלמידים מכפר סבא עם סיפורם של הנספים בשואה באופן בלתי אמצעי, לומדים על האנשים מאחורי השמות ומנציחים את זכרם. אני מעריך את כל מי שלקח חלק בפרויקט המשמעותי הזה ובטוח כי הוא ימשיך עוד שנים רבות".