סביר להניח שרוב הכפר סבאים טרם שמעו על גרטה טונברג. ובכל זאת, לא בכל יום מצליחה נערה שוודית בת 16 להעיר את העולם כולו לנושא שבין כה וכה עולה מדי פעם בכותרות. למרות זאת טונברג בת למשפחה מיוחסת שוודית, הצליחה באוגוסט האחרון להדליק אש מחאה שפשתה בערים שונות ברחבי העולם. וכן, גם בכפר סבא.
הדמוקרטים הצעירים מוחים מול העירייה. הפנים טושטשו לאור גילם | צילום: פרטיהדמוקרטים הצעירים מוחים מול העירייה. הפנים טושטשו לאור גילם | צילום: פרטי
הדמוקרטים הצעירים מוחים מול העירייה. הפנים טושטשו לאור גילם | צילום: פרטי
(הדמוקרטים הצעירים מוחים מול העירייה. הפנים טושטשו לאור גילם | צילום: פרטי)
טונברג הצעירה, שבמחאתה המקורית הפסיקה להגיע לבית ספרה למשך שלושה שבועות, לאור תדירותם העולה של גלי החום הדי נדירים ששטפו את המדינה הסקנדינבית לאחרונה, וכן לאור שריפות היערות שהשתוללו בשוודיה, העירה עולם שלם מאדישותו לנושא.
בעקבות טונברג שבתו ביום שישי האחרון עשרות אלפי תלמידים בלא פחות מ-2000 ערים שונות בכ-100 מדינות שונות. את הנס בגרסה הכפר סבאית העלתה התלמידה אלה רופא, בת 16 מבית הספר הדמוקרטי בעיר.
"אנחנו נמצאים בבעיה ממשית. בסכנה. זה נוגע לעתיד של כולנו. אני קוראת מכאן להתחיל לפעול, ולחנך בנושא, כי המצב הזה חייב להשתנות!", אמרה רופא. במסגרת המחאה אותה אירגנה הגיעו עשרות תלמידים לבניין הח'אן בו שוכנת עיריית כפר סבא, על מנת למחות על ההתחממות הגלובלית, לבקש שינוי מדיניות, ולצמצם באופן משמעותי את פליטות גזי החממה.
התלמידים נשאו שלטים וכרזו במגאפון: "אם אין לעולם עתיד, למה לי להיות תלמיד?", "מאיפה האישור, לקחת ת'כדור?", וסיסמאות נוספות הנוגעות למצוקה העולמית העולה בנושא. לאחר ההפגנה שעוררה עניין רב בקרב עוברי אורח, התפזרו התלמידים לבתיהם.
גרטה טונברג מוחה. הגיעה עד לכפר סבא | צילום: EPAגרטה טונברג מוחה. הגיעה עד לכפר סבא | צילום: EPA
גרטה טונברג מוחה. הגיעה עד לכפר סבא | צילום: EPA
(גרטה טונברג מוחה. הגיעה עד לכפר סבא | צילום: EPA)
איציק מנהיימר, חבר ועדת איכות הסביבה, שנכח אף הוא בהפגנה, אמר: "גאווה לראות את התלמידים הנפלאים נרתמים למאבק בהתחממות הגלובלית, איפה שהמבוגרים נכשלים, ילדינו נותנים לנו תקווה. פתגם אינדיאני אומר: 'איננו יורשים את העולם מאבותינו. אנו מקבלים אותו בהשאלה מילדינו'. חובה עלינו להחזירו להם במצב מושלם. הנערים באו היום להגיד לנו בצדק, כי אנחנו לא שומרים טוב על העולם שלהם".