לפני כשנה וחצי, הבינו תושבי כפר סבא, שקריסת העצים אינה איום סרק. במהלך סערה קרס עץ פיקוס ענק על נינה ברודסקי בת ה-67 וגרם למותה. אילו מישהו חשב שהאירוע המזעזע הזה היה נשאר בזכרון, הגיעה לפני כחודש וחצי קריסה נוספת של עץ פיקוס ענק בסמוך לבית הכנסת הגדול בוויצמן, מרחק של מאות מטרים בלבד מהמקום בו נהרגה ברודסקי ז"ל.
העץ שקרס היום | צילום: ענת חיימוביץ אבישרהעץ שקרס היום | צילום: ענת חיימוביץ אבישר
העץ שקרס היום | צילום: ענת חיימוביץ אבישר
(העץ שקרס היום | צילום: ענת חיימוביץ אבישר)
אלא שזה לא נגמר כאן, לפני כשבועיים שוב קרס עץ מסוג ברכיכיטון בסמוך לבתים בשכונת הדרים, ריסק מכונית, ופגע במכונית נוספת. כל זאת כשבתווך דיווחים פחות דרמטיים על עצים שנפלו בעיר. כפר סבא, עיר שתמיד התגאתה בעציה המרשימים, מצאה עצמה בבת אחת תחת החשש שמא קריסה נוספת הינה רק עניין של זמן.
"לגדל עץ במרחב העירוני זו אמנות", מסביר חבר המועצה פנחס כהנא, יו"ר משמר האילנות בעיר בעבר. "עצים זה לא רק למלא את הערוגות. כל עץ דורש טיפול אישי. צריך לגזום אותו נכון, יש לו מערכת שורשים ייחודית, וצריך לטפח אותו בצורה ישרה ומאוזנת. אחרת העצים מתפתחים לא טוב", כהנא מדגיש ומוסיף, "אתה לא תמיד יודע מה יש לך מתחת לעץ בעיר. זו יכולה להיות צנרת של מים, של ביוב. מדרכות שהרחיבו אותם, כבישים ותמ"אות שהרחיבו אותם וחתכו את השורשים. ועץ זה משהו שצריך מרחב מחיה".
"היום יש גישה שהיא יותר יקרה, ליצור תעלות גידול עבור עצים של לפחות 10 קוב של אדמה להתפתח, כדי שהשורשים שלהם יימצאו מקום", אומר כהנא. "זה גם מה שאנחנו דורשים ברחוב ויצמן. אלו דברים שמקובלים בעולם, אבל אלו דברים שיש להם מחיר", הוא מסכם.
העץ שקרס ברחוב עמק דותן | צילום: מתוך הפייסבוקהעץ שקרס ברחוב עמק דותן | צילום: מתוך הפייסבוק
העץ שקרס ברחוב עמק דותן | צילום: מתוך הפייסבוק
(העץ שקרס ברחוב עמק דותן | צילום: מתוך הפייסבוק)
יש לציין, שעל מנת לכרות עץ יש לקבל היתר מיוחד של קק"ל, הליך שפעמים רבות מנסים להימנע ממנו, לאור הרצון הברור להימנע פגיעה בטבע, במיוחד כשמדובר בחורש טבעי או בעל משמעות היסטורית. לפי נתוני קק"ל התקבלו 280 בקשות לכריתת עץ בכפר סבא בשנה האחרונה, כשמתוכן אושרו 252.
לגבי סכנת קריסת העצים, נמסר מקק"ל:
"לפגיעה בעץ שבאה לידי ביטוי בנפילתו או בשבירת חלק מענפיו יכולות להיות כמה סיבות: פגעי מזג אוויר, רוחות חזקות, פגעי טבע, מזיקים, או פגעי בני אדם, כמו חפירות בקרבת העץ. האחריות לדיווח והתרעה מפני עץ שעלול להיות בסכנת קריסה נמצאת אצל המחזיק בקרקע, ועליו לעדכן את הגורמים המוסמכים, שיכולים למנוע את הנפילה".
מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה:
"עיריית כפר סבא רואה חשיבות גבוהה בשימור העצים והטבע העירוני שמשפיעים על איכות החיים ובריאותם של התושבים. במסגרת זו, העירייה מטפלת באופן מקיף בעצים באמצעות: גיזומים מקצועיים, טיפולי אורתופדיה לעצים מזדקנים ומיוחדים, בדיקות בטיחות עצים במכשיר הרזיסטוגרף אשר מאפשר לזהות ריקבון בחלקיו הפנימיים של העץ, טיפולים נגד מזיקים וכיו"ב. כמו כן, בימים אלה עמלים הצוותים העירוניים על סקר מקיף לעצים, שבסיומו לכל עץ יוצמד ברקוד אישי המכיל את כל נתוני העץ וממצאיו".