הורים לתלמידים בחטיבת בר לב בכפר סבא, ובעיקר לא מעט אמהות זועמות, נרעשו השבוע כאשר התפרסמה ב-YNET ידיעה על כך שפרויקט מדעי ייחודי שיתקיים עבור תלמידי שכבת ט' – ייפתח לבנים בלבד, במסגרת שיתוף פעולה עם בית הספר הדתי תורה ומדע.
חזית חטיבת בר לב | צילום: אסף פרידמןחזית חטיבת בר לב | צילום: אסף פרידמן
חזית חטיבת בר לב | צילום: אסף פרידמן
(חזית חטיבת בר לב | צילום: אסף פרידמן)
במכתב שקיבלו ההורים מהנהלת בית הספר נכתב: "בשנת לימודים זו יתקיים פרויקט מדעי יוקרתי: ח"ץ — חוקרים צעירים, שמטרתו לעודד סקרנות מדעית. אנו מברכים אותך על בחירתם להיות חלק מפרויקט ח"ץ, שבו יתקיים שיתוף פעולה בין תלמידים משכבת ט' מחטיבת בר לב ותלמידים מבית הספר תורה ומדע. בפרויקט זה ישתתפו 40 נערים בלבד", כשהכוונה היא ל-20 תלמידים בנים מבר לב ו-20 בנים מתורה ומדע.
חלק מהאמהות, שחלקן פנו למנהלת בית הספר, קראו להשבית את הלימודים ואפילו לפעול לפיטורי מנהלת בית הספר ורכזת המדעים, החתומות על המכתב שנשלח להורים. "אסור שהנהלת בית הספר תסכים לסוג כזה של שיתוף פעולה", כתבה אחת האמהות בפייסבוק. "זה מרתיח בעיניי", כתבה אחרת. "הבנות מודרות מפעילות שלא קשורה בשום דרך למגדר שלהן... אם בית הספר הדתי רוצה לקרב לבבות עם חילוניים, יתכבד ויזמין את כולם, כולל הבנות".
מנגד, לדברי רוז בורדו, יו"ר ועד ההורים בחטיבה, "כבר 12 שיש בעיר פרויקט מדעניות צעירות לבנות, לכיתות ט' והשנה הוחלט לפתוח במקביל גם פרויקט לבנים. זו שנה חמישית שלי בחטיבה, ולפני כן היו פרויקטים במדעים, משולבים לבנות ולבנים, מדובר בפרויקט משותף לעירייה ולאשכול פיס, שהחליטו שנכון לפתוח גם פרויקט ייחודי לבנים".
"חטיבת הביניים בר לב בכפר סבא, שיצאה אתמול לדרך עם פרויקט לבנים בלבד, היא אותה חטיבה שהענישה לפני חודשים ספורים תלמידות שהגיעו לכיתה לבושות במכנסיים קצרים — זהים לאלה של הבנים, ועיריית כפר סבא — שמממנת את הפרויקט יחד עם משרד המדע — היא אותה עירייה שרק לאחרונה הושיבה תלמידות בשורות האחוריות של האולם בו התקיים אירוע משותף לבתי ספר חילוניים ודתיים", מסרו בשדולת הנשים בישראל. "בית ספר שמוכן להדיר את התלמידות שלו מאירועים ולחסום בפניהן הזדמנויות לחקר וללמידה לא ראוי להיקרא מוסד חינוכי. בית ספר כזה לא רק מלמד אותן שההשכלה שלהן חשובה פחות, הוא גם מלמד אותן שהדרישה הזאת לגיטימית, שהן פחות חשובות, שהן מקום שני".
לדברי שרית חבשוש, "בבר לב יש קבוצת העצמה נשית לבנות במדע. לא מדובר בתוכנית למצטיינים כפי שמוצע לבנים. בנוסף, יש פרויקט לבנים הדתיים להצטיין ולפנות למדע, אבל לא לבנות הדתיות. אין סיבה להשאיר מאחור נשים".
לדברי אם נוספת, "הפרויקט המקביל מביא נערות להיפגש עם מדעניות ומעודד אותן ללמוד מדעים. הפרויקט של הבנים מאפשר להם לבנות פרויקט מדעי ולהציגו במסגרת תוכנית המצטיינים. אין זהות בין המטרות או בין התכנים של שני הפרויקטים".
אורלי פרומן, מנהלת אגף החינוך בעירייה, מסרה: "אגף החינוך בעיריית כפר סבא פועל לקידום כלל תלמידי העיר בתחומים רבים ומגוונים, ולאורם של ערכי הפלורליזם, קירוב הלבבות והשוויון המגדרי. כשנודעה לי הסוגיה, הוריתי על פתיחת התוכנית לתלמידות ולתלמידים".