בעקבות יוזמתה של העמותה 'אזרחים למען אוויר נקי', הגיעה אתמול (א') ועדת משנה של הכנסת לאיזור על מנת לבחון את בעיית השריפות הפיראטיות וזיהום האוויר מקרוב. הוועדה קיימה דיון ראשון בכוכב יאיר, לו קדם סיור באתרי השריפה הפיראטיים.
לכבוד התכנסות הוועדה הוציאה עמותת 'אזרחים למען אוויר נקי' נייר עמדה המתאר את הנזקים הבריאותיים, הכלכליים והסביבתיים העצומים הנגרמים כתוצאה מהתופעה הרווחת באיזור. לפחות לפי תגובות חברי הוועדה ניכר שהסיור עשה את שלו.
חברי הוועדה במהלך הסיור. הביעו דעה נחרצת | צילום: אזרחים למען אוויר נקיחברי הוועדה במהלך הסיור. הביעו דעה נחרצת | צילום: אזרחים למען אוויר נקי
חברי הוועדה במהלך הסיור. הביעו דעה נחרצת | צילום: אזרחים למען אוויר נקי
(חברי הוועדה במהלך הסיור. הביעו דעה נחרצת | צילום: אזרחים למען אוויר נקי)
בין השאר, בהודעה רשמית שהוציאה הדוברות של חברת הכנסת גרמן נכתב כי "ילדים חוזרים מהגן עם עיניים צורבות וגרון שורף בשל שריפת אלפי דונמים של פסולת באתרים פיראטיים". גרמן עצמה אף הוסיפה כי מדובר ב-"סכנה בריאותית למאות אלפי תושבים בישראל. נכנס את הועדה כל שבוע כדי לשים לזה סוף". עוד אמרה גרמן כי "יצאנו היום לדרך עם סיור רשמי ראשון של הועדה כדי למגר תופעה שהזדעזעתי לגלות את מספר התושבים שחשופים אליה".
מנכ״ל משרד להגנת הסביבה, מר ישראל דנצינגר, אמר: "שריפות בשטחים פתוחים הן מכת מדינה חמורה, הקשורה בחיי אדם. זה אירוע מהחשובים ביותר שנדרשים היום לטיפול במדינת ישראל. יש לעקור מהשורש את התמריצים הכלכליים הקיימים כיום, הגורמים להצטברות פסולת".
ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה: "המשרד להגנת הסביבה כשל בטיפול בבעיה. חסרים לו המשאבים וההרתעה". ואילו חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) הוסיף: "ראינו את הנזקים הקשים של שפיכת ושריפת פסולת. לא מדובר רק באיכות חיים לקויה, מדובר בפגיעה בבריאות ובחיים עצמם. צריך להגביר את האכיפה ולממש את החוק שהעברתי של הסמכת פקחי הרשויות המקומיות לבצע אכיפה מינהלית".
מכה לאומית. שריפת פסולת | צילום להמחשה: שאטרסטוקמכה לאומית. שריפת פסולת | צילום להמחשה: שאטרסטוק
מכה לאומית. שריפת פסולת | צילום להמחשה: שאטרסטוק
(מכה לאומית. שריפת פסולת | צילום להמחשה: שאטרסטוק)
מעמותת 'אזרחים למען אוויר נקי' שעבורה מדובר בהישג ענק אחרי שנים של ניסיונות להעלאת המודעות להיקף הבעיה, נמסר:
"אנו מברכים את יו"ר הוועדה ח"כ יעל גרמן על הירתמותה לנושא ועל דיון הפתיחה של הוועדה לטיפול בשריפות הפסולת שהפכו למכת מדינה.
"שריפות הפסולת הן מחדל לאומי ואנחנו קוראים למשרדי הממשלה השונים להירתם למהלך ולשתף פעולה באופן מלא עם עבודת הוועדה.
"עמותת אזרחים למען אוויר נקי מתכוונת ליטול חלק פעיל בדיוני הוועדה ולהשמיע בה את קולו של הציבור".