ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה במפעל טבע בכפר סבא, שיחול על כ-1,200 עובדים. ניתן יהיה להפעיל צעדים ארגוניים החל מ-1.7.
1 צפייה בגלריה
טבע כפר סבא. 198 עובדים יפוטרו
טבע כפר סבא. 198 עובדים יפוטרו
מפעל טבע כפר סבא
(צילום: דנה קופל)
קראו גם >>>
במכתב שנשלח לסמנכ"ל משאבי אנוש בחברה ולממונה על יחסי עבודה במשרד הרווחה והביטחון החברתי, נכתב בין היתר כי "בין הצדדים מתקיים מו"מ להסכם קיבוצי, לרבות הסכם שכר, והפערים משמעותיים וניכרים. החברה מבצעת שינויים בסדרי עבודה מהותיים המשפיעים על תנאי העבודה של העובדים, וזאת ללא שיח, שיתוף, היוועצות ו/או הסכמה עם נציגות העובדים".
עוד צוין כי "החברה קולטת עובדים חדשים בשכר התחלתי גבוה, שווה או קרוב מאוד לשכרם של העובדים הוותיקים, ומסרבת לעדכן את שכרם בהתאם לטווחי השכר המעודכנים לפיהם החברה קולטת עובדים חדשים. החברה חוזרת בה ומפרה פעם אחר פעם את ההסכמות והסיכומים שמתקבלים עם נציגות העובדים בקשר לתנאי העבודה, רווחה, היסעים של העובדים ועוד".
כן נכתב כי "החברה פועלת במחשכים ובאופן חד-צדדי, ובין היתר מאיישת משרות לתפקידי ליבה באמצעות מיקור חוץ, על חשבון עובדים שפוטרו בהליך התייעלות שהסתיים רק לפני כמה חודשים, ושהחברה הודיעה כי תפקידם התייתר והתקן שלהם יבוטל".
כן מועלות טענות ל"חוסר שקיפות ושיתוף ועד העובדים בנושאי רווחה, שימוש בהליכי משמעת בחוסר תום לב ובאופן שרירותי, יצירת עומס בלתי סביר על העובדים כתוצאה מעומסי עבודה וחוסר בכוח אדם, וכן ניסיון לפגוע ולהחליש את ועד העובדים ואת הכוח הארגוני במפעל תוך פעולות מניפולטיביות ו'הפרד ומשול' בין הוועד לעובדים".
יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות, אליעזר בלו: "לצערי, למרות שהעובדים במפעל טבע מגלים אחריות לאורך תקופה ארוכה ההנהלה חוזרת בה מהסכמים ומנסה לפגוע בעבודה המאורגנת. אני קורא להנהלה להתעשת ולבוא למו"מ עם פתרונות יצירתיים שיאפשרו לסיים את הסכסוך ולחזור ליחסי עבודה תקינים במפעל".
יו"ר ועד עובדי טבע, אלירן קוזליק: "ועד העובדים נרתם רבות בשנה האחרונה להבראת האתר. כולנו נכנסנו 'מתחת לאלונקה' כאשר מצד ההנהלה אין כלל דוגמה אישית. ההנהלה חזרה בה מהסכמים, פועלת זה מספר חודשים בחוסר תום לב ומנסה בכל דרך לפגוע בעבודה המאורגנת תוך גיוס עובדים חדשים בשכר גבוה מהוותיקים. למרות ניסיונות רבים לפתור את הבעיות ולמרות שאנו פועלים זה שנים כ'מבוגר האחראי' מול ההנהלה, לא נותרה לנו ברירה והחלטנו לעשות אחת ולתמיד סוף להתנהלות הזו, ואם צריך לא נהסס להשבית את האתר. לא נאפשר את המשך שחיקת שכר העובדים ואת פערי השכר שיצרה ההנהלה, כשמנגד היא מאיישת תפקידים במיקור חוץ. נמשיך לעמוד על זכויות העובדים וזכויות עובדי הקבלן שגם בהם מנסים לפגוע".
מחברת טבע נמסר: "קיבלנו באכזבה את מסמך ההכרזה על סכסוך עבודה באתר כ"ס, זאת לאחר שניהלנו פגישות רבות עם הוועד וההסתדרות, בהן שקפנו בצורה פתוחה ואמיתית את כל הנתונים שנתבקשנו וקיימנו שיח הוגן ומכבד ביחס לכל הדרישות שהועלו.
"צר לנו שאצה דרכם להכריז על סכסוך עבודה טרם מיצוי המו"מ. בהחלטה זו טובת האתר ועובדיו וודאי שלא עמדה למול עיני הוועד.
"טבע לומדת לעומק את מסמך ההכרזה והנימוקים המפורטים בו. ניסיון העבר מלמד כי בטבע כפ"ס הדרך היחידה ליישוב מחלוקות היא בהידברות - עד שמיתמר עשן לבן - ולא באיומים וצעדים ארגוניים אשר משיגים את המטרה ההפוכה ופוגעים בעתיד האתר וכפועל יוצא גם בעובדיו.
"טבע משקיעה רבות בעובדי כפ"ס שחשיבותם לחברה ולהצלחת המפעל הינה רבה, ובחיזוק עתידו של האתר בדרך של הבאת מוצרים חדשים - דבר שנעשה רק לפני מספר חודשים. אנו קוראים לוועד ולהסתדרות לנהוג באחריות ולשוב להידברות סביב שולחן המו"מ."