מתנדבי עמותת אור ירוק ערכו בשבועות האחרונים תצפיות ב- 45 יישובים שונים ברחבי הארץ במטרה לדגום את מספר הנוסעים ברכב ללא חגורת בטיחות ועל ידי כך לאמוד את שיעור השימוש בחגורת בטיחות בארץ.
19 נוסעים ללא חגורה19 נוסעים ללא חגורה
19 נוסעים ללא חגורה
(צילום: עמותת אור ירוק)
במסגרת הסקר נצפו קרוב ל- 2,500 כלי רכב ובהם מעל 6,000 נוסעים. מתוצאות התצפית עולה כי בממוצע 23% מהנוסעים שנבדקו לא חגרו חגורת בטיחות, מדובר בעליה באחוזים בהשוואה לתצפית שביצענו בשנה שעברה ובה נצפו 18% ללא חגורה. את התצפיות ביצעו חניכי קבוצות 'נוער אור ירוק לכבוד שניאור חשין'.
בין המקומות בהם נערכו תצפיות: כפר סבא, רעננה, הרצליה והוד השרוןבמהלכן פקדו המתנדבים מוקדים שונים ביישובים.
נתוני התצפית בכפר סבאנתוני התצפית בכפר סבא
נתוני התצפית בכפר סבא
(צילום: מסך)
לפי נתוני עמותת אור ירוק, המבוססים על נתוני הלמ"ס, בשנת 2019 נפגעו 502 בני אדם בתאונות דרכים כאשר לא השתמשו באביזרי בטיחות ובהם ללא חגורת בטיחות, מתוכם 32 בני אדם נהרגו ו- 141 נפצעו באורח קשה.
עמותת אור ירוק: "חגירת חגורת בטיחות ברכב נתפסת בעיני רבים כעניין בסיסי שבלעדיו לא נוסעים, יחד עם זאת מדי שנה אנחנו מופתעים לגלות שנוסעים רבים אינם מקפידים להשתמש באביזר הבטיחות הבסיסי הזה. בהיעדר נראות משטרתית מספקת בכבישים אין מספיק אכיפה והסיכון לנוסעים הוא רב. הוספת ניידות משטרה והגברת הנראות שלהן בכבישים תסייע בהרתעת נהגים שלא חוגרים חגורת בטיחות, או מסיעים נוסעים כשאינם חגורים. אם תהיה הרתעה מספקת בדרכים, כל נוסע ידאג להיות חגור ונוכל לצמצם את מספר הנפגעים".