ביום ראשון השבוע אישרה ועדת הכספים העירונית את תקציב 2020 של עיריית כפר סבא בסך של כ-873 מיליון שקלים. התקציב נושא בחובו קיצוצים נרחבים, פעילויות רבות שבוטלו עקב משבר הקורונה, תוספת בתקציב הרווחה עבור רכישת ארוחות ותרופות לקשישים המתגוררים בעיר, ובין היתר גם קיצוץ בתקציב שיועד לתחבורה הציבורית בשבת.
עיריית כפר סבאעיריית כפר סבא
עיריית כפר סבא
(צילום: איתמר רותם)
עוד אישרה ועדת הכספים להמלצה את העדכון הראשון בתקציב החדש, באשר להשלכות משבר הקורונה. העדכון כולל קיצוץ בהיקף של כ-12 מיליון שקלים, כאשר עיקרי הנושאים שבהם בוצעו ההפחתות הם תקציבי אירועים שונים שצפויים לא להתקיים, ביניהם אירועי הלאום, יום העצמאות ויום הזיכרון. זאת בנוסף לפסטיבלים שונים ואירועים אחרים.
קיצוץ נוסף בתקציב החינוך כתוצאה מפעילויות שאינן מתקיימות וקיצוצים נוספים נרשמו בתקציבי התרבות, הספורט והקהילה, כחלק מהיערכות לקראת מציאות כלכלית אחרת.
מי שלא נכח באישור התקציב הוא סגן ראש העירייה, עילאי הרסגור הנדין, יו"ר סיעת מר"צ המונה כארבעה חברים. הרקע לאי השתתפותו, כך לדברי מקורות בכירים, נובע מקיצוץ בתקציב שיועד לתחבורה ציבורית בשבת. "הרסגור הקריב את עצמו למען ראש העירייה והפיל את הצעת האופוזיציה, תוך הבטחה ברורה שיועד תקציב לנושא. ככה גומלים לו?"
יש להדגיש כי כדי שתקציב 2020 יעבור נחוצה הצבעתם של כלל חברי סיעת מר"צ המונים, כאמור ארבעה ומשלימים את הרוב הקואליציוני, התנגדותם לתקציב או אפילו הימנעותם - תביא להפלת התקציב ולסכנה של פיזור המועצה ובחירות חדשות.
הרסגור-הנדין. איכזב את בוחריוהרסגור-הנדין. איכזב את בוחריו
הרסגור-הנדין. חוסר שיוויוניות
(צילום: פרטי)
ל"מיינט כפר סבא" נודע, כי כאקט מונע לתרחיש זה, פנה לאחרונה ראש העירייה או אנשים מטעמו ליו"ר האופזויציה, יוסי סדבון וביקש ממנו לחבור לקואליציה. "ראש העירייה מבין שאם הוא חפץ להשלים את הקדנציה מבחינה קואליציונית הוא חייב להפטר מהרסגור, ויפה שעה אחת קודם", אמרו מקורות בכירים.
על פי הידוע, סדבון השיב בשלילה להצעתו של ראש העירייה.
הרסגור מסר בתגובה: "סיעת מרצ פועלת למען שוויון בנטל. במסגרת דיוני החירום הוחלט שיש להקצות סכומים משמעותיים לצורך התמודדות עם הנטל הכספי שנקלענו אליו בשל משבר הקורונה. התבקשתי לוותר באופן זמני על תקציבים משמעותיים, עד שיחלוף המשבר, והסכמתי לכך. לצערי אחרים לא עשו הקרבה דומה, מה שגרם לאפליה קשה בקיצוצים התקציביים. אפליה זו עלולה לגרום תוך זמן קצר להימצאות העירייה בפני שוקת שבורה וללא יכולת תקציבית לנהל את המשבר. אם כולם צריכים לשאת בנטל, יש לעשות זאת באופן שוויוני. אם ישנם תקציבים שאפשר להקצות למען פעילות בעיר, יש לאפשר לכולם ליהנות מהם: חילונים ודתיים כאחד. אמשיך לפעול ללא משוא פנים ובאחריות על מנת שהעירייה ועובדיה יוכלו לצלוח את המשבר".