עיריית כפר סבא מתחילה בימים אלה פיילוט נקודתי בשלושה אשכולות גנים בעיר להטמעת מערך אבטחה חדש בגני הילדים בעיר. זאת בהתאם להנחיות משטרת ישראל ובשיתוף ועד הורי הגנים. במסגרת הפיילוט תוכפל מחלקת הסיור העירונית הייעודית לגני הילדים בלבד ויתוגברו הסיורים בקרבת הגנים.
1 צפייה בגלריה
גן ילדים בעיר. הפיילוט יתקיים בשלושה אשכולות גנים
גן ילדים בעיר. הפיילוט יתקיים בשלושה אשכולות גנים
גן ילדים בעיר. הפיילוט יתקיים בשלושה אשכולות גנים
(צילום: פרטי)
קראו גם >>>
בכל הגנים תותקן מערכת חדשנית שתופעל באמצעות לחצן מצוקה וגם באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפונים האישיים של צוות הגן. המערכת תאפשר ביצוע שיחת וידאו של מוקד הביטחון מול צוות הגן. את הסיורים יפעילו סיירים מיומנים שעברו הכשרות מקצועיות, ורכבי הסיור יהיו מצוידים בציוד עזרה ראשונה וכיבוי אש. עם הפעלת הפיילוט יסיימו את תפקידם המאבטחים המוצבים כיום בשלושת אשכולות הגנים.
הורי הגנים קיבלו השבוע הודעה על הפעלת הפיילוט והוזמנו למפגש של שאלות ותשובות בנושא שייערך ביום ראשון הקרוב. עוד לפני כן כבר נשמעו מפי כמה הורים בשכונה הירוקה טענות כנגד התוכנית החדשה.
אחד ההורים, עדי רוזן, שמגייס את הידע המקצועי שלו כמנכ"ל חברת אבטחה שמאבטחת גם מוסדות חינוך, מציין שהמודל החדש פעיל בעוד כמה ערים וכבר התגלה ככישלון. "תפיסת האבטחה החדשה - ניידת סיור ומערכת מצלמות ולחצני מצוקה חכמה ככל שתהיה - אינה נותנת מענה במקרים של אשכולי גנים. המערכת אינה מניעתית אלא תגובתית בדיוק כמו מצלמת אבטחה. סייעות וגננות אינן מיומנות להבין שיש אירוע חריג ולכן עד שיילחץ לחצן המצוקה לא יהיה מענה אמיתי כלל. זו מערכת מצוינת להקפצת כוחות תגבור למאבטח שנמצא במקום האירוע, אבל אינה יכולה בשום אופן להחליף אבטחה פיזית. הוספת ניידות לא רלוונטית כי צריך לבדוק על כמה מתקנים אמונה כל ניידת".
גם ליאת מזרחי, אם לילד בגן מפוחית, טוענת שאין תחליף למאבטח בשער. "הוא מכיר את כל ההורים. בימים שבהם אנו לא מורשים להיכנס לגן בזמן האיסוף, הוא היחיד שימנע בזמן אמת לקיחת ילדים שלא על ידי הוריהם. ומי יפקח על כך שהשער לא יישאר פתוח לאחר שמישהו יצא מהגן?"
לדברי יו"ר ועד הורי הגנים צביקה דוידוביץ', כיום פועלים בעיר רק 22 מאבטחי גנים ב-186 גנים, כלומר ליותר מחצי מהגנים אין מאבטח צמוד לכל אורך שעות פעילות הגן. "לפני כמה שנים עדכנה המשטרה את דרישות האבטחה בגני ילדים, כבר יש ערים שעברו למתווה החדש, עכשיו גם כפר סבא עוברת. צוותי הסיור עברו הכשרות יותר מתקדמות ומקצועיות מאשר המאבטחים כיום. במקרי הצורך, גם כוחות השיטור העירוני יבואו לסייע. ועד ההורים קיבל את עמדת העירייה כי המתווה החדש ישפר את השירות לכלל הגנים בעיר, ולכן תמכנו בו. תמיד יהיו הורים שמתנגדים".
מהעירייה נמסר: "בתום הפיילוט, יוחלט על ידי הצוות המקצועי בשיתוף ההורים והצוות החינוכי לגבי המשך המהלך, אם בכלל".