"מה כבר ביקשנו? חומה אקוסטית יעילה, אבל העירייה מתעלמת". כך כתב השבוע יו"ר ועד שכונת גאולים בכפר סבא, רונן בושרי, בפוסט שהעלה לרשת וביטא את רצון התושבים להקים חומות אקוסטיות בגבולות השכונה, בכביש 40 וברחוב ויצמן.
מימין, רונן בושארי והצד המזרחי של השכונה שגובל בכביש 40מימין, רונן בושארי והצד המזרחי של השכונה שגובל בכביש 40
מימין, רונן בושארי והצד המזרחי של השכונה שגובל בכביש 40
(צילומים: פרטי, אסף פרידמן)
"הדברים הבאים יוצאים מהלב", פתח בושרי את דבריו. "הם באים ממקום של כאב ומצוקה המשותפים לתושבים רבים בשכונת גאולים. בעירייה יודעים להילחם על איכות חיי התושבים של תושבי השכונה הירוקה, אבל כאן, בשכונת גאולים הוותיקה, שהיא שכונה מעורבת ומתחדשת, רואים את חוסר ההתחשבות המוחלט. בנייני משרדים ענקיים ממוקמים בצמוד לבתי תושבים ומהווים חדירה קשה לפרטיות, קיים רעש מחריד וזיהום אור, שלא נדבר על הפיתוח ברחוב ויצמן והבנייה באזור התעשייה. העירייה מספקת תשובות לא ברורות, אם בכלל", הוסיף בושרי.
בושרי (34) נולד בשכונה ועד היום מתגורר עם בת זוגו בבית הוריו שהתיישבו בגאולים ב־1951. לפני כ־20 שנה הפכה השכונה הוותיקה, המורכבת מבתים פרטיים וחצרות מרווחות, ליעד נדל"ני לזוגות צעירים. ממזרח לשכונה נמתח כביש 40 במרחק עשרות מטרים מהבתים. "חברי הוועד הקודמים דרשו להקים קירות אקוסטיים לאורך כביש 40, אבל במקומם הציבו רק גדרות פרספקס שקופים בגובה שלושה מטרים, שאינן חוסמות את הרעש", מציין בושרי.
מצדו השני של כביש 40 הוקם במהלך שנות ה־90 אזור ההייטק "עתיר ידע" ואחר כך הוקם קניון אושילנד. בניין המשרדים הקרוב ביותר לשכונה, Otech 1, שהושלם בתחילת 2019, מרוחק כ־200 מטר מהבתים במזרח. "הבניין נישא לגובה של שמונה קומות, וגורם לזיהום אור – שמקורו בתאורה הלילית של שלטי הניאון ובאורות שבוקעים ממאות המשרדים שבבניין ואינם כבים עד שעה מאוחרת", אומר בושרי. "החצר שלי מוארת כמו בכריסטמס".
לא פחות מטרידה אותו תחושת אובדן הפרטיות. "המרחב הציבורי חודר למרחב הפרטי שלנו. עובדי המשרדים יכולים להציץ מחלונות משרדיהם ממש לתוך חצרות התושבים. כשהגעתי לבניין כדי לשוחח על הנושא עם הנהלת 'אושירה', החברה שהבניין בבעלותה, הצצתי מאחד החלונות לכיוון חצר ביתי, והבנתי בדיוק מה שהעובדים רואים 24/7. ביקשתי מהנהלת הבניין לעמעם את תאורת השלטים או לכבות אותה לגמרי בשעות לילה. הם גילו הבנה, אך אמרו שהם חייבים לקבל את אישורן של החברות ששכרו את המשרדים שכן השילוט המסחרי הוא חלק מהסכם השכירות".
בושרי נפגש כבר פעמיים עם ראש העירייה, רפי סער, אך עד כה לא הצליח להיפגש עם מהנדסת העיר עליזה זיידלר גרנות. "אנחנו לא רוצים לנהל מאבק נגד העירייה. אנו מבקשים את תמיכתה", מבהיר בושרי. "העירייה מכניסה לקופתה תשלומי ארנונה גבוהים מאזור התעשייה. מגיע לנו שבחלק מהסכום הזה יבנו לנו חומות אקוסטיות יעילות.
כאמור, עד כה לא התקבל מענה לבקשת התושבים.
מחברת "אושירה" נמסר: "מתחם העסקים Otech הוקם על פי כל התקנים וההיתרים של כל הרשויות. אין לחברה מושג על מה הטענות של ועד השכונה. כמחווה של רצון טוב נערכה פגישה עם ועד השכונה ובעקבות זאת, שכרה החברה את שירותיו של יועץ אקוסטיקה שקבע כי רמת הרעש מהמתחם היא על פי התקן. חברה 'אושירה' איננה הכתובת לפנייה של ועד השכונה".
מעיריית כפר סבא נמסר: "פניית חברי ועד גאולים הועברה לבחינת היחידה הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה, ואנו ממתינים לתוצאות הבדיקה".