כתבה: יוליה פריליק-ניב.
חדר הרחצה הביתי הוא מקום להתרגע ממטלות היום, לשטוף את הצרות ולהכניס קצת שלווה לנפש. אין פלא אם כך, שהוא הפך גם לחלל מושקע בעיצובו. ארבעה מעצבים ואדריכלים מספרים על ארבעה חדרי רחצה שונים שעיצבו, כל אחד מעוצב בקונספט ייחודי, בהתאם למיקומו ולעיצוב הבית בו מוקם.
דלת פתוחה
תמר קרנר, אדריכלית המתמחה בבנייה פרטית ובעלת משרד הנושא את שמה זה 15 שנה, מספרת על חדר הרחצה הייחודי בפרויקט יוקרה שתכננה ועיצבה. "הדירה ניצבת בקו ראשון לים, ומכל מקום במרחב נשקף הים במלוא הדרו", היא מספרת. "מדובר בדירה מרווחת בשטח של 700 מ"ר, עם חזית פתוחה לכל אורכה אל הים. הקשר בין הפנים לחוץ הדוק וחשוב היה לי לשמר אותו גם בחדר הרחצה. בתפיסת התכנון שלי, חדר הרחצה חשוב במידה שווה לחדר השינה, כמו גם חללים אחרים, ומקבל נפח ורמת פירוט זהה.
ברזי נירוסטה מלאה מבית המותג האיטלקי cea . בלעדי לרשת mody. עיצוב: תמר קרנר. צילום: עמית גירוןברזי נירוסטה מלאה מבית המותג האיטלקי cea . בלעדי לרשת mody. עיצוב: תמר קרנר. צילום: עמית גירון
ברזי נירוסטה מלאה מבית המותג האיטלקי cea . בלעדי לרשת mody. עיצוב: תמר קרנר. צילום: עמית גירון
(ברזי נירוסטה מלאה מבית המותג האיטלקי cea . בלעדי לרשת mody. עיצוב: תמר קרנר. צילום: עמית גירון)
"מתוך תפיסה זו, גם חדר הרחצה פתוח לים ומנהל דיאלוג ישיר איתו. בין כל החללים בדירה יש זרימה, והרעיון היה ליצור חדר רחצה בסגנון מודרני, על-זמני, שיהיה רלוונטי גם בעוד 10 שנים ויותר. חדר הרחצה שתכננתי משדר רוגע ואלגנטיות, ומטרתו להכיל את המשתמש. מצד אחד הוא נפתח לים, כשאמבטיית Free standing ממוקמת לאורך החלון ומאפשרת ליושב בתוכה להרגיש קרוב לים, ומצד שני הוא נפתח לפאטיו פנימי, המכוסה בצמחיה טבעית ורעננה. האמבטיה ומדפי הזכוכית שלצדה הם מוטיב מרכזי בדירה, לאורך כל החזית הצופה לים - מהמטבח, דרך הסלון וחדר השינה.
תשומת לב מיוחדת הקדשתי לברזים. בחרתי בברזים של חברת הברזים האיטלקית CEA, המאופיינים בקו מודרני ועשויים מנירוסטה, שתעמוד במבחן הזמן. חדר הרחצה הזה, שמתכתב עם הנוף, הוא Timeless והוא יהיה עדכני גם בעתיד".
יוצאים מהשגרה
צביה קזיוף, מעצבת פנים שמתמחה ב"תפירת חליפה" לפי מידה ללקוחות ולפרויקטים, עיצבה חדר רחצה לא שגרתי, המאופיין במראה דרמטי: "חדר הרחצה שעיצבתי בחדר השינה הזוגי בבית פרטי בהרצליה, למעשה חולק לשניים, בהתאם לפונקציונליות. יש אזור תחום וסגור, שבו יש מקלחת, שירותים וכיור. בנוסף, בחרתי למקם אמבטיית Free standing בתוך החלל שמשמש את חדר הארונות של בני הזוג. המחשבה נולדה מכך שמדובר בחדר שינה גדול מאוד, אבל בעל מבנה שחייב פתרון יצירתי.
אמבטיית קוריאן, רצפת אבן טבעית, ברז וכלים סניטריים מבית mody. עיצוב: צביקה קזיוף. צילום: אלעד גונןאמבטיית קוריאן, רצפת אבן טבעית, ברז וכלים סניטריים מבית mody. עיצוב: צביקה קזיוף. צילום: אלעד גונן
אמבטיית קוריאן, רצפת אבן טבעית, ברז וכלים סניטריים מבית mody. עיצוב: צביקה קזיוף. צילום: אלעד גונן
(אמבטיית קוריאן, רצפת אבן טבעית, ברז וכלים סניטריים מבית mody. עיצוב: צביקה קזיוף. צילום: אלעד גונן)
"מכיוון שלא יכולתי לעצב חדר רחצה גדול, העדפתי לחלק אותו לאזור של שימוש יום-יומי ולאזור של שימוש מפנק וחווייתי, שבו לוקחים את הזמן ונרגעים. האמבטיה הצחורה מקוריאן, שנבחרה במודי, כמו גם רצפת האבן הטבעית, הברז העומד ושאר הכלים הסניטריים, בולטים במיוחד על רקע הארונות הממוסגרים בעץ בעיבוד ייחודי, עם מחיצות זכוכית. את המראה משלימה הרצפה האלגנטית בצבע בז' מאבן טבעית".
עם הגב לים
חני ואמיר חזק, בעלי סטודיו לאדריכלות ולעיצוב פנים, תכננו ועיצבו דירת טריפלקס ייחודית שהיא מעין וילה בפני עצמה, עם נוף לים. הם בחרו לעצב חדר רחצה ייחודי, המשתלב בתוך חדר השינה ונראה כמו חדר במלון בוטיק יוקרתי. "ליווינו את הפרויקט עוד לפני שהחל להיבנות, לכן הייתה לנו אפשרות לאפיין את החלל", הם מספרים. "המחשבה הייתה ליצור אינטימיות בחלל הרחצה, ולשלב אותה בחדר השינה. בחדר הרחצה אין חלונות החוצה, אלא מערכת אוורור, ולכן עלה הרעיון של להוציא את האמבטיה החוצה ולמקם אותה מול הנוף לים. מדובר באמבטיה עגולה וייחודית בקוטר של 1.2 מטרים, והיא ייחודית למודי.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
"כדי ליצור המשכיות רעיונית וחומרית, שילבנו את האמבטיה בתוך ספסל מעץ טיק, שעמיד למים וממשיך פנימה גם לחלל הרחצה, שבו יש מקלחון, שירותים וכיור, המשמשים את בני הזוג מדי יום. התוצאה היא, שאפשר לשבת בתוך האמבטיה וליהנות מהנוף, וגם לשבת על הספסל ולשוחח. הברזים הם של חברת CEA האיטלקית והם עשויים נירוסטה במראה מוקפד ונקי. אלו ברזים ברמה הכי גבוהה שיש, שכן מגורים בקרבת הים נוטים לכרסם במתכות, ואילו נירוסטה תהיה עמידה לאורך שנים. הכיור עצמו עשוי קוריאן במראה של שוקת גדולה, ובשילוב מגש מקוריאן לחפצים. גם את החיפויים לרצפה ולקירות בחרנו במודי.
"הרצפה עשויה אבן טבעית עשויה שכבות-שכבות בצבע גרייז' (אפור ובז'), והיא מתכתבת עם שכבות החול שבחוף. זה היה עבורנו הקישור הכי נכון לפרויקט הזה והיא מלווה את הבית בכל השטח. טיפסנו עם האבן הייחודית הזו גם לגובה של כמחצית הקיר במקלחון, והשאר מחופה בקוריאן. המראה שנוצר הוא בקו מודרני חם ונקי, לגמרי עיצוב עכשווי".
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
עיצוב על-זמני
האדריכל אילן גרגיר, ממשרד לב-גרגיר אדריכלים, בשיתוף לילך לב, תכננו ועיצבו חלל המשמש כחדר רחצה ביחידת הורים, המנותקת משאר אגפי המגורים בבית שנמצא בסביון. "החלטנו להשתמש ב'לבן על לבן', עם נגיעות של עץ אלון טבעי וברזל שחור. החלטה זו נבעה מתוך תפיסה שחלל הרחצה צריך להיות נקי ושלו, על זמני וחף ממניירות עיצוביות", הם אומרים. "החלל שנוצר, וכולל מקלחון מרווח, אמבטיה מפנקת ואת יתר הפונקציות - מאפשר הירגעות, פינוק והיגיינה, אבל בפשטות ובצניעות מסוימת. זאת בזכות צמצום צבעוני, שימוש בחומרים טבעיים (עץ וברזל, החוזרים על עצמם באזורים שונים בבית) ואקלקטיות קלילה. מודי סיפקו לנו את כל מרכיבי חדר הרחצה - ריצוף במראה בטוני לבן, חיפויי בריק לבנים, כלים סניטריים וברזים".