לכללית שלושה מרכזי בריאות האישה באזור השרון: כפר סבא, רעננה והרצליה, אשר מספקים שירותי רפואת נשים תחת קורת גג אחת. בנוסף למרכזים הללו, בחלק ממרפאות הקהילה הראשוניות או במסגרת מרפאות עצמאיות עומדים לרשות הלקוחות רופאות ורופאי נשים, הנמנים עם טובי המומחים בארץ.
מרכז בריאות האישה רעננה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרוןמרכז בריאות האישה רעננה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרון
מרכז בריאות האישה רעננה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרון
ד"ר ערן רוטמן, מנהל מחוז שרון שומרון של כללית, מספר על מודל השירות הייחודי בכללית שניתן בתחום רפואת נשים: "מרכזי בריאות האישה בכללית הינם מרכזים השואפים למצוינות. ייחודם בכך שהם נותנים שירותים בגניקולוגיה ומילדות תחת קורת גג אחת. המרכזים מספקים מגוון שירותים לנשים, בכל רצף החיים, מגיל ההתבגרות ועד הגיל השלישי, וזאת בהתאם לצרכים האישיים של כל אישה. מודל העבודה של מרכז בריאות האישה מאפשר לנו לתפור לכל מטופלת את החליפה שהכי מתאימה לה. יש לנו היום יכולת לספק נתיב למקרים דחופים ולהעניק שירות רגיש יותר למטופלות פוריות. הגישה זו מאפשרת לנו לתת מענה מתאים לכל אשה, בדרך נוחה, תחת מעטפת אחידה וקורת גג אחת."
לכבוד יום האישה הבינלאומי יצאנו להכיר את ד"ר היילי רוס, מנהלת מרפאת קריית השרון בנתניה:
ריכזנו עבורכן גם מספר טיפים ומידע חשוב מרופאים בכירים ממרכזי בריאות האישה של כללית:
מה הוא הגיל שבו נהוג לקבל ווסת והאם יש בדיקות שצריך לבצע עם קבלת המחזור החודשי?
ד"ר גליה מיכאלי, מנהלת מרכז בריאות האישה של כללית ברעננה: גיל קבלת הוסת הוא בין 11 ל- 16 שנים אך גם גיל עשר וחצי אינו חריג. כיום הגיל הממוצע לקבלת המחוזר ירד והוא עומד על 12.5 שנים. כל עוד הכל כשורה אין צורך בביצוע בדיקות או ביקור אצל רופא/ת נשים. השנה הראשונה מתאפיינת במחזור וסתי שאינו סדיר, זה אולי לא נח אך לא מדאיג. כאבי מחזור הם משהו נורמלי וניתן להשתמש במשככי כאבים, חשוב להסביר לנערה כי הווסת היא חלק מהחיים וכי לא מדבר במחלה.
במידה וקיימת אי סדירות חריגה שמתאפיינת בהעלמות הוסת ליותר מ 6 חודשים או הופעתה יותר מפעם בשלושה שבועות, רצוי לפנות לרופא/ת נשים. הופעה של שיעור יתר, דמום חזק מאוד ו/או אקנה חריג גם הם סיבה טובה לפנות לרופא/ה. במרכז בריאות האישה קיימת רופאת נשים המתמחה בתחום המתבגרות והיא בעיקר מטפלת בנערות בגיל 12 עד 18.
מה הן הבדיקות המומלצות לנשים לאורך השנים?
ד"ר טל גולד, מנהלת מרכז בריאות האישה של כללית בכפר סבא: הגניקולוג יכול לפגוש נשים בכל אחד משלבי החיים – מגיל הילדות ועד הגיל השלישי. נושאי המפגש ישתנו בהתאם לגילה וצרכיה באותו זמן. בילדות ונערות צעירות ניתן לתת מענה בנושא התפתחות מינית, אי סדירות בוסת, כאבים או דימומים חריגים בזמן וסת ותלונות שונות הקשורות לאיברי המין.
מומלץ להתייעץ עם רופא/ת נשים עוד לפני קיום יחסים בנושא אמצעי מניעה והתאמתם לאישה, הגנה מפני מחלות מין וחיסון כנגד וירוס הפפילומה (HPV).
מומלץ לנשים בגיל הפריון ליטול באופן קבוע חומצה פולית. לקראת ובזמן הריון יהיו מפגשים רבים יותר עם רופא/ה הנשים, וכדאי להיוועץ עוד בשלב תכנון ההריון לגבי הבדיקות המומלצות. ההמלצה היא לבצע מעקב שגרתי אחת לשנה אצל רופא נשים. ביצוע משטח מצוואר הרחם (PAP) מומלץ אחת לשלוש שנים כשיגרה ויבוצע בתדירות גבוהה יותר לפי צורך רפואי.
ההמלצה לבדיקה תקופתית נכונה גם לנשים בגיל הפסקת הוסת (מנופאוזה). ניתן לדון עם רופא/ת הנשים בנושא טיפול הורמונלי חלופי לגיל המעבר ולשקול אפשרויות טיפוליות שונות. בגיל זה מומלץ גם ביצוע מעקב סדיר במרפאת שד עם השלמת בדיקות הדמיה (US שד וממוגרפיה) לפי הצורך. בדיקה גניקולוגית שגרתית, ביצוע בדיקות PAP ,US של האגן ובדיקת שד שגרתית הן רפואה מונעת, שיכולה לעיתים להיות מצילת חיים.
מה הן ההמלצות שלך לנשים שמתחילות תהליך של טיפולי פוריות?
ד"ר עופר גונן, מנהל מרכז בריאות האישה של כללית בהרצליה: הפרעת פריון מוגדרת לאחר כשנה של יחסי מין לא מוגנים ללא הריון. בנשים מעל גיל 35 נתחיל את הברור כבר לאחר חצי שנה. הגדרה זו מביעה את הזמן הלוקח להרות גם אצל זוגות ללא הפרעת פריון. בזוג בריא ללא היסטוריה של תחלואה כלשהי, ניתן בהחלט לחכות את הזמן המומלץ הזה לפני פנייה למרפאת הפריון.
ברור שקיימים מצבים בהם יש להקדים ולהגיע למרפאה, זיהומים או ניתוחים באשכים אצל הגבר, מחזור לא סדיר לגמרי אצל האישה, סיפור של זיהומי אגן חוזרים אצל האישה והיסטוריה של הפרעת פריון בקשר קודם.
לפגישה הראשונה במרפאת הפריון, עדיף ששני בני הזוג יגיעו כדי לקבל סיפור רפואי מדויק, להוציא הפניות לברור ולהחתים את בני הזוג על טפסי הסכמה לטיפול.
מומלץ להביא לפגישה הראשונה כל מסמך שיסייע באבחון, בדיקות קודמות שבוצעו, צילום רחם אם בוצע וצילומים של פרוטוקולים טיפוליים קודמים.עוד לפני הפניה למרפאה יש להתחיל בלקיחה יומית של חומצה פולית ולהשלים בדיקות סקר גנטי.
מרכז בריאות האישה הרצליה. צילום: דוברות שרון שומרוןמרכז בריאות האישה הרצליה. צילום: דוברות שרון שומרון
מרכז בריאות האישה הרצליה. צילום: דוברות שרון שומרון
מה הם התסמינים הנפוצים לגיל המעבר והאם יש טיפול מומלץ?
ד"ר יוסף מאי מרכז תחום גיל המעבר במרכז בריאות האישה הרצליה וכפר סבא: "גיל המעבר הוא נושא שלא דנים בו מספיק. נשים חוששות או מתביישות להציף את הקשיים סביב תסמיני הגיל וישנן נשים שאף לא משייכות תופעות מהן הן סובלות כתופעות גיל המעבר. מצב הזה יצור קושי בטיפול נכון ובמתן מענה. כל אישה בגיל המתאים, צריכה לבחון את עצמה ולשאול מה הם התסמינים מהם היא סובלת, כדי שנוכל לבחון אם מדובר בתופעות הקשורות לגיל המעבר ובדרך זו לתת לה את הפתרונות הטובים ביותר.
התופעות והתסמינים האפשריים הם: עצבנות, דיכאון ושינויים במצב הרוח, חרדה, נדודי שינה, הפרעות בזיכרון, ירידה באנרגיה ובחיוניות ועייפות, כאבי ראש, ירידה בחשק המיני, קושי בריכוז, יובש בנרתיק, עליית היקף הבטן, כאבי פרקים ושרירים ודפיקות לב. כל התופעות הלא נעימות הללו יכולות לגרום לכל אישה לירידה באיכות החיים וחבל. כיום ישנן דרכים רבות לאבחן האם מדובר בתופעות של גיל המעבר ולהתאים לכל אישה טיפול מיטבי".
מרכז בריאות האישה כפר סבא. צילום: דוברות שרון שומרוןמרכז בריאות האישה כפר סבא. צילום: דוברות שרון שומרון
מרכז בריאות האישה כפר סבא. צילום: דוברות שרון שומרון
ד"ר יעל ברקן, אחראית תחום רפואת נשים, מחוז שרון שומרון-כללית: "המטרה שלנו היא להעניק לכל מטופלת שירות מותאם ונגיש, לאתר את הצרכים העיקריים של כל אחת ואחת ולתת מענה מדויק, למען שמירה על הבריאות ושיפור באיכות החיים. אנו מציעים קשת של שירותים לכל שלב בחיים וגאים בפעילות של מרכזי בריאות האישה שלנו בשרון."
פרסום ראשוני: 09:55 , 06.03.19