תגלית ארכיאולוגית חדשה נמצאה בכפר סבא: חוליית עמוד של מבנה עתיק מהכפר הקדום תל כפר סבא, ככל הנראה מהתקופה הרומית.
צילום:ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקיצילום:ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי
צילום:ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי
(צילום:ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי)
הממצא הנדיר התגלה במסגרת עבודות תמ"א 38 המתבצעות ברחוב הגפן בעיר, וכחלק מביצוע עבודות שלב ב' בפיתוח הגן הארכיאולוגי העתיק בעיר, הוא תל כפר-סבא, בו נתגלו שרידיו של הכפר הקדום הקרוי במקורות כפר-סבא.
שלב ב' של פרויקט פיתוח ושדרוג הגן הארכיאולוגי הוא פרויקט אותו מקדמת עיריית כפר סבא בימים אלו בעלות כוללת של 1.5 מיליון שקלים, אליו חברו משרד מורשת וירושלים, שאף העניק תמיכה כספית לשנה זו בסכום של 500 אלף שקל, וכן רשות העתיקות, המלווה בפיקוח העבודות במקום.
השריד שנתגלה במסגרת עבודות פיתוח הנעשות בשכונת גבעת אשכול והועבר לשימור למוזאון הארכיאולוגי שבקריית ספיר בעיר. יש לציין, כי לאתר הגן הארכיאולוגי הוכנה תוכנית רב שנתית, כאשר בשלב ראשון ישוחזר וישומר אזור מערכת המים העתיקה מתקופת הברונזה, הכוללת שבילי הליכה, אמפי קטן מדורג המיועד לישיבה עבור קבוצות, שיחזור באר עתיקה המופעלת על ידי המבקרים, שילוט, נטיעת צמחייה בעלת אופי במקורות העבר, וכן את שדרוג המתקנים החקלאיים הכוללים את בית הבד וגת היין.
כמו כן, במסגרת הפרויקט, המבוצע באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, תיבנה תשתית לשחזור גלגל המזלות - הזודיאק - בו מוצגים חודשי השנה והעונות החקלאיות, כפי שנתגלה בבית שאן.
בגן הארכיאולוגי נחשפו שש שכבות יישוב מאז התקופה הרומית לפני כאלפיים שנה ועד לתקופת המנדט הבריטי. באתר הוקם גן המשחזר את אורח חייה של משפחה יהודית מימי המשנה והתלמוד, והמקום בכולל מתחם חפירות הפועל בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות.
במהלך השנה מתקיימות במקום פעילויות רבות לכל המשפחה, ביניהם הפקת שמן, דריכת ענבים, הפעלת מתקן הבאר, יצירת נר שמן ועוד.
עבודות שלב ב' צפויות להסתיים באפריל 2020, כאשר בסיומם יופעל האתר בשיתוף מוזאון כפר סבא עם תכנים מגוונים, ביניהם שחזור פסיפס, הפעלת בית הבד ועוד.