הדיוקן העצמי הוא נושא מרתק וזמין לכל אמן. דרכו הוא מבטא גאווה, זיקנה, תקווה וגם לומד להתעמק בחזותו ואותות הזמן עליה. תשעה אמנים יציגו דיוקנאות עצמיים במסגרת התערוכה "דיוקן עצמי" אותה אצרה מאירה פרי-להמן שתיפתח בגלריה העירונית בכפר סבא.
דיוקן עצמי. מאיה כהן לוי. צילום: רן ארדהדיוקן עצמי. מאיה כהן לוי. צילום: רן ארדה
דיוקן עצמי. מאיה כהן לוי. צילום: רן ארדה
(דיוקן עצמי. מאיה כהן לוי. צילום: רן ארדה)
דיוקן עצמי. יונתן הירשפלד. צילום: רן ארדהדיוקן עצמי. יונתן הירשפלד. צילום: רן ארדה
דיוקן עצמי. יונתן הירשפלד. צילום: רן ארדה
(דיוקן עצמי. יונתן הירשפלד. צילום: רן ארדה)
מבין תשעת האמנים בתערוכה הנוכחית רק חלקם נוהגים להתמקד בציור של דיוקנאות או דיוקנאות עצמיים, ואחרים פונים לכך לעיתים נדירות יותר. עופר ללוש מרבה ליצור דיוקנאות עצמיים במגוון סוגי מדיה: רישום, ציור, הדפס ופיסול. מאיה כהן לוי מציירת ורושמת את דיוקנה העצמי מהסתכלות בראי או בתצלום – ולעיתים ללא הסתכלות כלל, אלא מהדמיון, או תוך מישוש של פניה. אסף בן צבי בחר בדיוקן עצמי כדי לבטא געגוע לחבר קרוב שהלך לעולמו. אבנר כץ מתאר את דיוקנו העצמי באמצעות תנוחה הנותנת ביטוי לרגש או למצב, כגון קושי בקשירת שרוכי נעליו. גדעון רובין מצייר לעיתים קרובות דיוקנאות חסרי פנים, וחוסר זה עשוי להיות אף חזק יותר מהדיוקנאות המפורטים. בדיוקנאות העצמיים המצולמים של אניסה אשקר, פניה משמשים מצע למילים ולמשפטים, שהיא כותבת עליהם מדי יום, המבטאים תקווה, ביקורת, או תיאור מצב. אליהו אריק בוקובזה מרבה לצייר את דמותו כמשתתפת באירועים שונים, כשעל פניו הבעה תמימה, משתאה וילדותית, ללא מתן ביטוי למעבר הזמן או להתבגרות.
דיוקן עצמי. אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדהדיוקן עצמי. אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדה
דיוקן עצמי. אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדה
(דיוקן עצמי. אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדה)
בדיוקנאות העצמיים של יונתן הירשפלד דומה שהעור הוא רק חציצה זמנית בין חוץ לפנים. תווי פניו ממוסכים לא פעם בעצמות גולגולת, בגריד מטשטש או במשחק אור וצל ברוח קרוואג'ו. המראָה של נעמי בריקמן מחזירה לה את דיוקנה בחלקים בעת שהיא מתעמתת עם דמותה בציורים גדולי ממדים.
דיוקן עצמי: רק את עצמי לצייר ידעתי. הגלריה העירונית כפר סבא. פתיחה: 9.1.20. נעילה: 27.2.20.