באחת הקבוצות בהן אני חברה בפייסבוק עלה שיתוף של סבתא אחת שהחזיר אותי לעבודה שעשיתי עם זוג נפלא ממרכז הארץ.
הם הגיעו להתייעצות חד פעמית בעקבות גירושי הבן. בנם עבר תהליך גרושין קשה וארוך מאשתו - כאשר מי ששימש אותה כנגדו היו הילדים. לזוג הצעיר היו 3 ילדים ומלחמת הגירושין המכוערת נעשתה, לא אחת, על גבם.
מעבר לקושי שלהם כהורים לתמוך בבנם בתהליך הגירושין, הם נאלצו גם להילחם על קשריהם עם הנכדים.
ניכר היה, לדבריהם, שגרושתו של בנם תעשה כל מאמץ להרחיק את ילדיהם המשותפים מכל מה שקשור במשפחתו של הבעל - כולל סבא וסבתא.
במהלך שנות חייהם המשותפות של בנם ואשתו, היוו סבא וסבתא בית שני לנכדיהם. הם היו אוספים אותם פעם בשבוע ממסגרות החינוך, חלק מתפקידם היה להסיע לחוגים, סבתא היתה מכינה ארוחות צהריים ושולחת לביתם ואף היו לוקחים אותם פעם בשנה לחופשה - בלי ההורים.
מערכת היחסים בין הנכדים לסבא וסבתא היתה קרובה, והקשר היה קשר של אהבה אמיתית, נתינה מכל הלב. הם הרגישו שהם חלק בלתי נפרד מהמארג המשפחתי של בנם ואשתו. וביום שהחליט בנם להתגרש, התהפך עליהם עולמם.
באחת נפסק הקשר עם הנכדים. כל ניסיון מצידם לחדש את הקשר נתקל בחוסר התייחסות מצד כלתם. הם ניסו להתקשר אל הנכדים ישירות ולעקוף את האם אך זכו למקלחת צוננת מצידה. כל צעד הביא למתח נוסף בין ההורים המתגרשים.
כשהגיעו אלי הם היו נואשים ומדוכאים וחשו כי אין ביכולתם לשאת עוד את הקושי והמרחק מהנכדים האהובים. הם היו מוצאים את עצמם מתחבאים בגן המשחקים רק בשביל להביט בהם, יושבים ברכבם כאשר יצאו מביה"ס על מנת לראות אותם לרגע - הם היו עסוקים בזה 24 שעות ביממה.
אני מספרת לכם את זה משום שאני רוצה שתדעו שיש גופים שיכולים לעזור לכם מבחינה משפטית. כאשר יש הסדרים עם ההורים, גם לסבא וסבתא יש מקום להיכלל בהם.
הנזק שנגרם לילדים הוא כפול ומכופל - משום שלא רק בית ההורים מתפרק - גם סבא וסבתא שהם עוגן, כבר לא רלוונטיים. גם לנכדים נשמטת הקרקע מתחת לרגליים.
זה משבר שצריך לדעת לנהל - אחרת מאבדים אנרגיות רבות על חוסר תוצאות. יש גופים משפטיים שיודעים לתת מענה מדוייק.
במקביל , עם בני הזוג המופלא הזה, עשינו תהליך של הפנמה, קבלה, הטמעת המצב החדש וכיצד ניתן לפעול בו, התארגנות במרחב החדש ועוד. נכון, לא הכל נגמר עם פרחים ושושנים - תהליך הגירושין היה ארוך ומכוער וכל הצדדים יצאו מופסדים. אבל לסבא וסבתא היה "ארגז כלים" להתמודד עם הקושי ולהתרחק ממלכודות שיכלו למוטט אותם מחדש. הם למדו כיצד הם יכולים להתמודד עם הקשיים ולמדו להניח למצבים שאין להם שליטה בהם.
יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק או בטלפון 050-6803313