לא מעט הורים מכירים כבר את 'המשחק' הזה. הילדים מתלהבים מצעצוע בחנות, ומציקים אין קץ עד שהם מצליחים לשבור את רוח ההתנגדות, ושמים ידיהם על צעצועים בשווי מאות שקלים. אבל מה קורה אחר כך? הצעצוע או המשחק צפויים להעלות אבק על המדפים, יחד עם שאר שותפיהם.
את הבעיה הזו בדיוק מנסים לפתור בספריית קיפי, הספריה הראשונה בישראל לצעצועים, שהוקמה במרכז קיפוד הכפר סבאי. היוזמה, פרי מחשבתו של נדב לשם ממושב סתריה שהקים את המיזם החברתי "משחק חוזר", מצאה חן בעיני אנשי מרכז הקיימות העירוני "קיפוד" שהחליטו לאמץ אותה בעיר. תוך כדי הפכה כפר סבא לעיר הראשונה בישראל המפעילה ספרייה כזו.
הקיפודרום. משחקים מותאמים לגיל | צילום: באדיבות עיריית כפר סבאהקיפודרום. משחקים מותאמים לגיל | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא
הקיפודרום. משחקים מותאמים לגיל | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא
(הקיפודרום. משחקים מותאמים לגיל | צילום: באדיבות עיריית כפר סבא)
הספרייה החדשה קיפי מאפשרת לילדים להתנסות במספר רב של צעצועים שונים, לקחת אותם הביתה בהשאלה, ולהחליף אותם בצעצוע אחר לאחר שהשיבו את הקודם לספרייה.
מטרת המיזם החדש היא להנגיש לילדים צעצועי איכות מגוונים בהתאם לגילם, ועל הדרך להציג בפניהם צרכנות נבונה וחינוך לשימוש חוזר, אגב חיסכון של מאות ואלפי שקלים להורים. בספרייה ניתן למצוא מגוון צעצועים רחב, ביניהם: טו דה, מובילים את המכונית, עריסה לבובה, סוס נדנדה פלמינו, חניון מעץ, קוביית פעילות, תוף עץ, סט מטבח ועוד.
נדב לשם, יזם "משחק חוזר", אומר לאור פתיחתה של הספרייה הראשונה מסוגה בארץ:
"אנחנו 'במשחק חוזר' חולמים לשנות את כללי המשחק ולהגיע לכל ילדי ישראל. אני מודה לעיריית כפר סבא ומרכז הקיימות קיפוד שגילו רוח חדשנית לאורך כל הדרך וגרמו לזה לקרות ומקווה שעיריות נוספות יבואו בעקבותיהן".
קרן שטרית באלי, רכזת קהילה ויזמות תושבים, הוסיפה:
"המיזם מאפשר לנו להציע לילדי העיר חוויית משחק איכותית, ליהנות מצעצועים מגוונים ללא ההכרח בקנייה ובזריקה של מוצרים מיותרים, שבשנים האחרונות ממלאים את חדרי הילדים של כולנו".
המשחקייה וספריית הצעצועים יפעלו בימי שלישי בין השעות 16:00-19:00 במרכז "קיפוד"- רחוב החי"ש 2.